Wywrota

Zasady bezpieczeństwa na klatkach schodowych – jak zaprojektować działający system?

Pożary są niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku wysokich budynków. Wdrożenie środków bezpieczeństwa, a także zamontowanie systemów oddymiania, pomaga zapewnić, że budynek i jego mieszkańcy są chronieni przed ogniem. Odpowiednie instalacje mogą znacznie zmniejszyć ryzyko, jednak odpowiednie zachowanie ludzi również jest niezwykle istotne.

Systemy odymiania klatek schodowych – przełom w kwestii bezpieczeństwa

Znacznie trudniej jest zaprojektować plan bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla wysokich budynków ze względu na:

  • dłuższe trasy do wyjścia,
  • bardziej złożone strategie ewakuacji,
  • dostępność dla straży pożarnej,
  • ruch dymu,
  • kontrola ognia,
  • większa populacja.

Jest tylko jedna droga ewakuacji ludzi z płonącego wieżowca i przebiega ona przez klatkę schodową. Dlatego tak ważne jest, aby właściciele wysokich budynków inwestowali w usługi ochrony przeciwpożarowej i korzystali z najnowszych systemów oddymiania.

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla wysokich budynków.

1. Konstrukcja ognioodporna

Budynek powinien być zaprojektowany i zbudowany z materiałów ognioodpornych, aby ogień nie mógł się łatwo rozprzestrzeniać. Musi być również podzielony na przedziały, aby pożar nie eskalował.

2. Widoczny plan bezpieczeństwa przeciwpożarowego

Dobry plan bezpieczeństwa powinien obejmować procedury awaryjne, procesy konserwacji zapobiegawczej i instrukcje dotyczące postępowania w czasie pożaru. Trzeba upewnić się, że każdy z mieszkańców lub pracowników będzie je znał.

3. Właściwe systemu przeciwpożarowe

Posiadanie działającej instalacji oddymiania klatek schodowych i systemu alarmów daje ludziom szansę na ucieczkę. Ma to kluczowe znaczenie w wysokich budynkach, ponieważ niejednokrotnie ze schodów w kryzysowych sytuacjach musi skorzystać jednocześnie nawet i kilkaset osób.

Projekty instalacji oddymiania grawitacyjnego klatek schodowych mogą być dostosowane do różnych budynków. Więcej przeczytać można o nich na stronie https://www.promattop.pl/pl-pl/biuro-projektowo-inzynierskie/projektowanie/system-wentylacji-pozarowej-oddymianie-grawitacyjne.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 10 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca