Wywrota

Wiersze miłosne - jak wybrać te najpiękniejsze?

Ludzkie uczucia, zwłaszcza tak trudne do opisania jak miłość, pojawiają się w wielu utworach. Historie miłosne mogą być dla nas inspiracją, nasuwać liczne refleksje, dawać inne spojrzenie na świat. Mówi się, że miłości słowami nie da się oddać, ale wiele utworów pokazuje, że przedstawianie tego tematu jest niezwykle istotne i nie należy go unikać.

Można zatem przebierać w poezji przesyconej tym uczuciem. Wiersze miłosne mogą być radosne – opowiadające o przeżywanym  zakochaniu, towarzyszących byciu razem pięknych emocjach – jak również nastrojowe czy sentymentalne, o smutniejszym wydźwięku spowodowanym nieszczęśliwym zauroczeniem, problemami stojącymi na drodze życiowego szczęścia. Taka poezja opisuje najgłębsze ludzkie pragnienia i potrzeby – bliskości, czułości, troski. Przedstawia tęsknoty, wzloty i upadki, niezapomniane przeżycia. Wiersze miłosne stają się lekturą nie tylko dla zakochanych, ale też dla tych oczekujących na wielką miłość.

 

Niektóre osoby decydują się na wyznanie miłości właśnie poprzez napisanie, albo, w przypadku niemożności znalezienia odpowiednich słów, dobór odpowiedniego wiersza. Zacytowanie takiego utworu na pewno nie zostanie przyjęte z obojętnością. W przypadku miłosnej poezji wartym do wskazania jest spojrzenie Adama Asnyka, porównującego miłość do słońca. Zauważał, że ma ona dwie strony – może być dla nas największym szczęściem, ale także doprowadzić do niewyobrażalnego cierpienia. Miłość ma wpływ na całe życie, nie sposób jest bez niej funkcjonować. Czym przecież byłoby życie bez niej? Tylko zlepkiem dni pozbawionych głębszych uczuć i pragnień.

O wadze miłości pisze także Agnieszka Osiecka w swoim dziele „Umrzeć z miłości”, w którym twierdzi, że trzeba ją przeżyć choć raz w życiu. Nawet jeśli ma przynieść pasmo cierpień, nawet jeśli skończy się źle, ale trzeba. Ponieważ wtedy udowadnia się innym, że ona faktycznie istnieje i można dla niej umrzeć – bo kochać warto, zawsze.

 

Wiersze miłosne są w stanie przekazać nam wartościowość uczucia i udowodnić, że trzeba o nie dbać, walczyć i dążyć do niego na każdym kroku. Człowiek doświadczający miłości zwraca uwagę na zupełnie inne aspekty swojego życia, całkowicie zmienia spojrzenie na świat i otaczającą rzeczywistość. Niesamowitość tego głębokiego przeżycia jest warta opisywania, zatem warto sięgać po utwory autorów, którzy mogą nam dać różne jego obrazy, skłonić do przemyśleń, a nawet do silniejszego przeżywania miłości. Zagłęb się w lekturę wierszy i odkryj, co jeszcze o miłości da się napisać.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
tatus505@wp.pl
tatus505@wp.pl 15 grudnia 2019, 10:23
Pytałem

Pytałem siebie czego chcesz
obmywałem swe serce w morzu łez
drżałem na widok twój jak spłoszony pies
i wciąż zadawałem sobie pytanie
czego naprawdę czego chcesz.

Byłaś kwiatem paproci jednej nocy
złocistym blaskiem jasnego słońca
jedyną gwiazdą na granatowym niebie
łzą płynącą z oczu bez końca.

Byłaś uśmiechem w pochmurny dzień
dziką sarną w ostępach lasu
cieniem słońca gdy nastawał nowy dzień
niezwykłą kapsułą czasu.

I wciąż pytałem siebie czego chcesz
obmywałem moje serce w morzu łez
pragnąłem ciebie niczym dziki zwierz
a serce pytało dalej czego chcesz.

Me serce wiło miłości nić
jak młot kowalski biło raźnie
a serce krwawiło pytając czego chcesz
i dalej budziło moja wyobraźnię.

Księżniczką mi byłaś ja księciem twym
mówiłaś kocham ty to wiesz
a ja żądałem sam już nie wiem czego
i obmywałem swe serce w morzu łez.

Nagle odeszłaś jak odchodzi lato
jak czarna chmura po gradowej burzy
me serce zwiędło jak bukiet kwiatów
jak wonne płatki na kolczastej róży.

Henryk Siwakowski.
Elbląg 14.12 .2019
źródło: 777
przysłano: 30 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca