Wywrota

Wspólne konto bez ślubu - jak je założyć?

Konto bankowe bez ślubu to opcja dla pary, które zdecydowała się na wspólne zarządzanie domowym budżetem. Pozwala ono na swobodne korzystanie ze środków dostępnych na rachunku rozliczeniowo - oszczędnościowym. Do wspólnego konta wydawane są dwie imienne karty płatnicze. Założenie rachunku dla dwojga nie wymaga wielu formalności. Wystarczy wizyta w oddziale banku lub wykonanie telefonu na infolinię danej instytucji bankowej.

Wspólne konto bankowe bez ślubu

Wspólne konto bankowe bez ślubu to rachunek bankowy dla dwojga osób, które nie są małżeństwem. Pozwala im na kontrolowanie finansów oraz wspólne zarządzanie budżetem domowym. Może mieć również wpływ na ich płynność finansową. Wspólne konto dla pary to rachunek rozliczeniowo - oszczędnościowy, do którego każdy z partnerów ma swobodny dostęp. Co to oznacza? W dowolny sposób może zarządzać środkami zgromadzonymi na koncie, na przykład dokonując przelewów czy pobierając pieniądze z bankomatu.

Konto dla dwojga może być dobrym rozwiązaniem dla pary, w której to jedna z osób nie pamięta o terminowym regulowaniu płatności, na przykład za pożyczkę online na raty. Wspólne konto pozwoli wówczas na optymalizowanie finansów oraz uiszczanie opłat na czas.

Ważne! Osoby posiadające wspólne konto bankowe powinny mieć na uwadze fakt, iż wnioskowanie o kredyt odnawialny musi być jednogłośną decyzją pary. Banki nie dopuszczają możliwości ograniczenia uprawnień jednego ze współwłaścicieli rachunku bankowego. Decyzja o zamknięciu konta również musi być wspólna.

Konto z dwiema kartami

Jak wygląda sytuacja w przypadku wspólnego konta, jeżeli chodzi o karty płatnicze? Każdy ze współwłaścicieli otrzymuje osobną kartę debetową. Zarówno na jednej, jak i drugiej karcie, widnieją dane każdego z posiadaczy wspólnego konta bankowego. Otrzymane karty płatnicze są chronione indywidualnym kodem PIN.

Użytkownicy kart debetowych mają możliwość samodzielnego ustalania dziennego limitu na danym środku płatniczym. Druga osoba nie ma na to wpływu. Współwłaściciel konta bankowego ma jednak prawo do zastrzeżenia karty swojego partnera w przypadku jej kradzieży bądź zagubienia.

Wspólny rachunek bankowy - jak go otworzyć?

Procedura związana z otwarciem konta bankowego dla pary wygląda tak samo jak w przypadku zakładania standardowego rachunku. W jaki sposób tego dokonać? Wystarczy wykonać telefon na Infolinię wybranego banku bądź udać się do jego oddziału.

Warto mieć na uwadze fakt, iż wspólne konto wcale nie oznacza otwierania nowego rachunku bankowego. Większość instytucji bankowych dopuszcza możliwość dopisania współwłaściciela do konta bankowego. Taka opcja może przyczynić się do oszczędzania pieniędzy, czyli powstania tzw. poduszki finansowej.

Jeżeli taka opcja z jakichś powodów nie wydaje się być dla kogoś dobrym rozwiązaniem, może również zdecydować się na upoważnienie partnera. W jaki sposób tego dokonać? Można ustanowić pełnomocnictwo częściowe bądź całkowite. Wtedy to partner będzie mógł korzystać z konta bankowego na takich samych zasadach jak jego właściciel.

Jak rozdzielić wspólne konto bankowe?

Zgodnie z art. 51a ust. 2 Prawa bankowego każdy ze współwłaścicieli rachunku bankowego może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współwłaścicieli. Przytoczone uprawnienia może jednak zmienić treść umowy konta bankowego, która została zawarta z daną instytucją bankową. Co istotne, rozwiązanie umowy przez jednego ze współwłaścicieli rachunku wiąże się z określonymi konsekwencjami. Co to oznacza? Umowa konta bankowego zostanie również rozwiązana z drugim współwłaścicielem.

Konto bankowe dla par - wady i zalety

Wady:

  • zwiększone ryzyko braku dostępu do pieniędzy,
  • brak możliwości płatności kartą, jeżeli dana osoba chce kupić coś bez wiedzy partnera.

Zalety:

  • optymalizacja finansów,
  • wspólne zarządzanie domowym budżetem,
  • wygodny dostęp do środków zgromadzonych na koncie,
  • jedno konto - dwie karty płatnicze,
  • mniejszy koszt prowadzenia rachunku niż w przypadku oddzielnych kont,
  • możliwość polepszenia historii kredytowej,
  • większa szansa na uniknięcie dodatkowych kosztów,
  • większa szansa na uzyskanie kredytu.

Wspólne konto bankowe a śmierć

Co dzieje się ze wspólnym kontem bankowym w przypadku śmierci jednego ze współwłaścicieli? Rachunek bankowy nie zostaje zamknięty. Nadal może z niego korzystać drugi ze współwłaścicieli. Dobrym rozwiązaniem może być wówczas przekształcenie rachunku rozliczeniowo - oszczędnościowego w rachunek indywidualny.

Drugim rozwiązaniem, które stosują niektóre banki, jest podział zgromadzonych środków na wspólnym koncie bankowym. Po dostarczeniu do placówki banku aktu zgonu współwłaściciela konta, ma miejsce blokada pieniędzy należących do osoby zmarłej. Od tego momentu środki podlegają prawu spadkowemu.

Konto dla dwojga - ile kosztuje i czy warto je założyć?

Koszt związany z prowadzeniem konta dla dwojga zależy od oferty danego banku, w którym para zdecyduje się na otwarcie rachunku. Większość instytucji bankowych nie pobiera opłat za prowadzenie konta. Drobne stawki są jedynie naliczane za karty debetowe czy polecenia przelewów. Czy założenie wspólnego konta bez ślubu to dobre rozwiązanie?

Taka decyzja posiada zarówno zalety, jak i wady. Jak już zostało wspomniane wyżej, wspólny rachunek bankowy pozwala na łatwiejsze dysponowanie domowym budżetem. Może również przyczynić się do polepszenia historii kredytowej. Jedną z głównych wad wspólnego ROR jest brak możliwości wydania zgromadzonych środków bez wiedzy partnera.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 30 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca