Wywrota

Kobiety w Policji – czy dają sobie radę?

Kobiety stanowią 20% wszystkich funkcjonariuszy, którzy służą w Policji. Policjantki patrolujące drogi, dokonujące zatrzymań i kontroli nie dziwi nikogo. W korpusie służby cywilnej większość stanowi płeć piękna. To one kontroluje i dozorują funkcjonowanie całego organu Policji.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną Odpowiedzi.com.pl.

Funkcjonariuszki na służbie

Służba w Policji zmusza kobiety do zdjęcia sukienek i obcasów. Zamiast nich dostają broń i jednakowy mundur, który niczym nie różni się od męskiej wersji. Pełnią dokładnie takie same obowiązki jak mężczyźni – patrolują, zabezpieczają ślady, łapią przestępców i rozmawiają z ich ofiarami.

Mimo tego, że policjantki stanowią niewielką część funkcjonariuszu to ich obecność potrafi załagodzić obyczaje i zapobiec negatywnemu przebiegowi różnych sytuacji.

Poza tym, duża część Pań pracuje w służbie cywilnej i dba o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz  zajmują się administracją, finansami oraz sprawami kadrowymi. Bez kobiet, Policja nie mogłaby poprawnie funkcjonować!

Kobiety na wysokich stanowiskach

W polskich jednostkach jest kilkaset Pań, które obejmują w nich stanowiska kierownicze. Ciekawym faktem jest, że w historii Policji były dwie Panie, które zostały generałami Policji.

  1. Nadinspektor Irena Doroszkiewicz pełniła służbę na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego w Opolu.

 

  1. Nadinspektor Helena Michalak pełniła służbę na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Dodatkowo była zastępcą Komendanta Głównego Policji

Nie można zapomnieć, że oprócz karierą, kobiety zajmują się również dziećmi. Funkcjonariuszki znajdują czas na prowadzenie domu, pracę i zajęcia dodatkowe – judo, jazdę konną lub pływanie.

Egzaminy do Policji. Czy wymogi różnią się dla kobiet?

Testy do Policji dzielą się na cztery etapy.  Kobiety i mężczyźni są traktowani jednakowo, niemal na wszystkich etapach egzaminu. Jedynie testy fizyczne przystosowano do warunków fizycznych zależnych od płci. Wymagania dla kobiet są odrobinę niższe.

 

Egzamin dzieli się na następujące etapy:

  • Test Sprawności Fizycznej
  • Test Wiedzy Ogólnej
  • Testy psychologiczne
  • Rozmowę kwalifikacyjną

 

  1. Test Sprawności Fizycznej

Egzamin odbywa się na przygotowanym torze przeszkód na sali gimnastycznej. Test fizyczny składa się z sześciu różnych ćwiczeń – przewrotów w tył oraz w przód, rzutów piłką lekarską, brzuszków, skoku przez ławkę gimnastyczną, biegu po kopercie i przenoszenia ciężkiego manekina.

Mężczyźni mają wyższe minimum na zaliczenie egzaminu fizycznego. Mimo tego, egzamin fizyczny stanowi wyzwanie, zarówno dla Pań jak i Panów.

  1. Test Wiedzy Ogólnej

Arkusz obejmuje 40 pytań A,B,C lub D. Na każde z nich można udzielić tylko jednej odpowiedzi.

Możecie spodziewać się zagadnień dotyczących trójpodziału władzy, administracji publicznej, bezpieczeństwa publicznego oraz ustaw o Policji, które dotyczą codziennej pracy w jednostce.

  1. Testy psychologiczne do Policji

Testy psychologiczne to wymagający sprawdzian na którym odpada nawet 20% kandydatów.

Etapy testu psychologicznego:

- test na inteligencję  (pomaga określić iloraz inteligencji kandydata)

- testy psychologiczny (bada emocje i zachowania)

- rozmowa z psychologiem

  1. Rozmowa kwalifikacyjna

To raczej nietypowa rozmowa kwalifikacyjna z jaką jeszcze się nie spotkaliście. Odporność na stres to jedna z najważniejszych cech policjanta, a komisja ma zweryfikować czy kandydat potrafi się przed nim obronić.

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 27 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca