Wywrota

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie - dlaczego jest konieczne?

Sprawne funkcjonowanie samochodu to aspekt, na który uwagę powinien zwracać każdy kierowca. Wszelkie zaniedbania mogą znacząco wpłynąć na obniżenie komfortu jazdy lub bezpieczeństwo pasażerów. Podczas dokonywania regularnych przeglądów warto zwrócić uwagę również na stan klimatyzacji. Dlaczego jest to tak istotne?

Sprawna klimatyzacja to podstawa

Układ klimatyzacji jest niezwykle ważny zwłaszcza w upalnych miesiącach. Latem temperatury w samochodzie mogą sięgać nawet 50 st. C, a w takich warunkach zmęczenie dopada podróżujących niezwykle szybko. Wpływa to oczywiście na nieuwagę i czujność za kierownicą. Dlatego sprawna klimatyzacja to jeden z niezbędnych elementów, jeśli chodzi o przygotowanie samochodu na wiosnę i lato.

Kiedy warto podjąć się czyszczenia?

Kiedy powinniśmy zdecydować się na czyszczenie klimatyzacji? Najlepszym momentem na sprawdzenie jej stanu jest przełom zimy i wiosny. Wilgotne powietrze, które dostaje się do układu w miesiącach jesienno-zimowych sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Te z kolei, rozprowadzane przez działającą latem klimatyzacje mogą wywoływać reakcje alergiczne lub choroby u pasażerów. Niektórzy specjaliści wskazują, że wydobywające się z klimatyzacji drobinki mogą wpłynąć na rozwój alergii, zwłaszcza u dzieci.   

Kiedy zainteresować się stanem klimatyzacji?

Wspomnieliśmy już, że o stan klimatyzacji najlepiej zatroszczyć się po okresie zimowym. Warto jednak pamiętać, że innym niepokojącym sygnałem może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji, podczas gdy jest włączona. Może to oznaczać, że układ nie jest drożny i zdążyły się w nim już osiedlić drobnoustroje i grzyby. Nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny czyni podróż samochodem nie tylko niezdrową, ale także nieprzyjemną.

Odgrzybianie klimatyzacji

Co zrobić, by pozbyć się problemu zagrzybionej klimatyzacji? Rozwiązań jest kilka. Przekazując auto do warsztatu na przegląd techniczny, możemy zwrócić mechanikom uwagę właśnie na ten aspekt, ale to nie jedyna droga. Zabieg czyszczenia możemy przeprowadzić również samodzielnie. W sklepach z artykułami samochodowymi możemy znaleźć specjalistyczne środki do odgrzybiania klimatyzacji, przykładowo TEC2000.

Jak je stosować?

Stosowanie sprayu jest niezwykle proste i pozwala szybko pozbyć się problemu zagrzybienia układu klimatyzacyjnego. Wystarczy uruchomić samochód, a wentylację ustawić na maksymalne chłodzenie. Przy okazji należy zamknąć wszystkie okna. Pojemnik ze środkiem do odgrzybiania klimatyzacji należy ustawić na miejscu przed fotelem pasażera, a wylot skierować w kierunku kokpitu. Wystarczy wcisnąć przycisk na szczycie puszki i opuścić auto. Proces czyszczenia powinien trwać kilkanaście minut. Później pozostaje nam już tylko przewietrzyć samochód przez kolejnych kilka minut. Stosowanie takich środków raz na jakiś czas pozwoli zachować klimatyzację w dobrym stanie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 9 lipca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca