Wywrota

Wszystko co musisz wiedzieć o drukarkach laserowych

Większość z nas w swoim codziennym życiu korzysta z drukarki. Do najczęściej wybieranych narzędzi drukujących zaliczamy modele laserowe. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim mniejszej awaryjności w porównaniu do drukarek atramentowych, niskiej cenie druku, a także dużej wydajności tonera. Z modeli laserowych korzystamy najczęściej w miejscach w których drukuje się często i to w hurtowych ilościach m.in. ze względu na szybkość pracy drukarki oraz jakość wydruku.

Charakterystyka drukarki laserowej 

W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje narzędziem wykorzystywanym przy drukowaniu, jest laser. Tego rodzaju drukarki korzystają z tonerów, które podczas kilku etapowego procesu przenoszą na kartkę tzw. barwne proszki. W taki sposób powstaje wydruk. Drukarki laserowe charakteryzują się drukiem o bardzo wysokiej jakości, który jest odporny na działanie wody. Urządzenia dzielimy na monochromatyczne (jednokolorowe) oraz kolorowe, które wykorzystują cztery tonery - magenta, cyjan, żółty i czarny. 

annie-spratt-wzex1rdxr8k-unsplash.jpg

Niestety nie należą one do najtańszych produktów, choć z drugiej strony ceny materiałów eksploatacyjnych są niskie. Drukarki laserowe idealnie sprawdzą się w miejscach, gdzie urządzenie musi pracować szybko, a  zapotrzebowanie na wydruki jest bardzo duże. 

Parametrem, który wiąże się z szybkością, jest ilość pamięci RAM, która odpowiada za jak najbardziej efektywną pracę urządzenia. Tańsze modele posiadają od 64 MB do 512 MB pamięci RAM, droższe mogą pochwalić się nawet 2 GB RAM-u. 

Drukarka laserowa, a materiały eksploatacyjne 

Codzienna eksploatacja wymaga regularnej wymiany tonera. Koszt jednego wkładu znajduje się w przedziale cenowym od 200 do 250 złotych z możliwością wydruku do 1600 stron. Część drukarek, w zależności od konstrukcji posiada także bęben. Zdarza się też, że jest to osobny mechanizm. To narzędzie również się zużywa, aczkolwiek zazwyczaj wystarcza na 3-4 pojemniki toneru. Warto wziąć pod uwagę ten dodatkowy koszt przy wyborze drukarki. 

Zalety modeli laserowych 

Do najważniejszych zalet drukarek laserowych, zaliczamy: 

  • szybkie drukowanie - nawet najprostsze i najtańsze modele drukują ok 2,5 razy szybciej od modeli atramentowych z tej samej półki cenowej, 
  • wydajność - jeden toner wystarcza od 1 tysiąca do nawet ponad 40 tysięcy wydrukowanych stron, 
  • niskie koszty wydruków - koszty są widoczne dla każdego modelu laserowego w stosunku do drukarki atramentowej. Toner wystarcza na wiele więcej wydruków, dzięki czemu w niektórych przypadkach możemy zaoszczędzić nawet 10-cio krotnie, 
  • odporność na działanie wody - kolejna zaleta, która buduje przewagę nad drukarkami atramentowymi. W wielu przypadkach deszcz zmywa istotne informacje np. z plakatów. Wydruk z drukarek laserowych zapewnia najwyższej jakości materiały odporne na działanie wody. 

Drukarki laserowe zrewolucjonizowały rynek i sprawiły, że są najchętniej wybieranymi produktami zarówno wśród dużych firm, jak i jednorodzinnych gospodarstw domowych. Coraz częściej ich cena nie różni się zbytnio od drukarek atramentowych. Modele laserowe oprócz tego, że drukują szybciej, oferują także szereg innych innowacyjnych funkcji. Warto zastanowić się nad jej zakupem, ponieważ niezłej klasy drukarkę laserową można kupić już za ok. 250-300 złotych


źródło: 777
przysłano: 6 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca