Wywrota

Co to jest kopanie kryptowalut? Na czym polega mining?

Kopanie czy też wydobywanie kryptowalut do dziś stanowi jedną z najpopularniejszych form pozyskiwania interesujących nas walut wirtualnych bez konieczności kupowania ich od innych użytkowników. O sposobie kopania decyduje tzw. algorytm konsensusu.

Wydobywanie jest ściśle powiązane z zapewnieniem danej sieci płatniczej odpowiedniego systemu umożliwiającego dokonywanie przelewów. Czym dokładnie jest kopanie kryptowalut i czy wciąż jest to intratne zajęcie?

 

Jaki jest cel kopania kryptowalut?

Waluty tradycyjne są nadzorowane przez bank centralny. Powiązane z nim banki komercyjne dostarczają ludziom system, w którym można obracać pieniędzmi w codziennym życiu.

Kryptowaluty nie posiadają nadzoru i nie są sterowane przez banki. Muszą być zatem samowystarczalne. Przetwarzanie i potwierdzanie transakcji wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej oraz infrastruktury, w której dochodzi do przekazu wirtualnego środka płatniczego.

W praktyce, wszyscy użytkownicy danej platformy blockchain tworzą zaawansowaną sieć łańcuchów transakcyjnych. To właśnie system, w którym zachodzą płatności. Do napędzenia tej struktury potrzebna jest moc obliczeniowa. Dostarczają jej górnicy.

Ten proces potocznie nazywa się kopaniem kryptowalut. W zamian mogą oczywiście liczyć na odpowiednie wynagrodzenie. Kopanie to nic innego jak tworzenie nowych bloków transakcyjnych, co wiąże się z przyznaniem odpowiedniej nagrody w walucie wirtualnej.

Szczegółowy opis kopania kryptowalut, reguły rządzące tym mechanizmem oraz opłacalność znajdziesz w tym artykule: kryptopan.pl/na-czym-polega-kopanie-kryptowalut


Czym jest algorytm wydobywania?

Algorytm konsensusu decyduje o tym, w jaki sposób działa sieć oraz jak wydobywane są nowe kryptowaluty. Ustala również wynagrodzenie dla górników, a także stopniowo zmniejsza nagrody za kolejne, odkrywane bloki w przypadku kryptowalut deflacyjnych z ograniczoną podażą. Wyróżniamy dwa najważniejsze algorytmu konsensusu:


 

Proof of Work

Wprowadzony przez Bitcoina. Górnicy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów by napędzić sieć transakcyjną. W zamian mają szansę odkryć nowy blok i zdobyć nagrodę. Takie kopanie kryptowalut wiąże się z ogromnym zużyciem energii. Najnowsze badania wykazały, że sama sieć Bitcoin zużywa przez rok więcej energii niż cała Szwajcaria.


 

Proof of Stake

Został opracowany jako alternatywa dla energochłonnej sieci Bitcoina. Bazuje na nim np. Cardano czy Stellar. W tym mechanizmie blok jest tworzony na podstawie przeróżnych połączeń miedzy aktywnymi łańcuchami.

Decyduje o tym liczba monet na danym adresie, wiek, a także głosy użytkowników (Delegated proof od stake). Każdy użytkownik posiadający określoną liczbę monet może je zamrozić i udostępnić na potrzeby sieci mając szanse na wydobycie nowego bloku. Algorytm jest dużo bardziej energooszczędny od PoW (Proof of Work).

Z biegiem czasu powstają oczywiście nowe algorytmy konsensusu. W praktyce, zdecydowana większość bazuje na dwóch powyższych. Warto wspomnieć, że algorytm Proof of Work praktycznie nie jest już używany w nowo tworzonych kryptowalutach.


 

Czy na kopaniu kryptowalut można zarobić?

Jak najbardziej. Najlepszym przykładem jest Bitcoin. W pierwszych latach istnienia tej sieci, kopanie było wręcz banalnie proste.

Każdy użytkownik, nawet ze słabym sprzętem, miał szansę odkryć nowy blok i niemal za darmo zdobyć Bitcoiny. W ten sposób można było zarobić miliony patrząc na późniejszy wzrost notowań BTC.

Obecnie, Bitcoin nie jest już tak opłacalny. Jego maksymalna podaż jest ograniczona, a warunki zyskownego kopania mocno wyśrubowane. To sprawia, że tylko z potężnym sprzętem dostosowanym do kopania kryptowalut mamy szansę odkryć nowy blok. A jak to wygląda w przypadku innych coinów?


 

Co wpływa na opłacalność kopania kryptowalut?

Wielu użytkowników przerzuca się na kopanie kryptowalut bazujących na algorytmie Proof od Stake, który nie wymaga potężnego sprzętu oraz dużego zużycia energii. Jakie czynniki decydują o tym, czy wydobycie kryptowaluty jest opłacalne?

 • Wysokość nagrody za nowo odkryty blok – każdy twórca kryptowaluty ustala, ile otrzyma górnik za wydobycie nowego bloku. Większość kryptowalut z ograniczoną podążą stopniowo zmniejsza nagrodę za każdy pojedynczy blok.
   

 • Popularność kryptowaluty – w przypadku Proof of Stake mamy do czynienia z dużą losowością. Im więcej użytkowników udostępnia swoje łańcuchy transakcyjne, tym mniejsza szansa na to, że to akurat w naszym odkryty zostanie nowy blok.
   

 • Notowania kryptowaluty – jak dobrze stoi na rynku wydobywana kryptowaluta? Ile możesz zarobić przy średnim wydobyciu określanym przez algorytm?
   

 • Moc obliczeniowa sprzętu – tylko w przypadku Proof of Work. Im silniejszy i lepiej skonfigurowany sprzęt, tym większe są jego możliwości wydobywcze.
   

 • Dodatkowe koszty – w Proof of Work np. zużycie energii elektrycznej. W Proof of Stake procentowa prowizja pobierana przez sieć na dalszy rozwój projektu.
   

 • Schemat algorytmu – indywidualne zapisy w danym projekcie, które mogą faworyzować niektórych użytkowników, np. tych z dłuższym stażem lub większą liczbą tokenów.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 sierpnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca