Wywrota

Jak stworzyć domowe studio green screen?

Stawiasz pierwsze kroki w produkcji wideo? Tworzysz swoje własne programy wideo do Internetu? Chciałbyś podnieść poziom swoich filmów, dodać do nich efekty specjalne? Niezależnie od tego czy świadczysz odpłatnie usługi produkcji wideo, czy prowadzisz własne domowe studio wideo, w którym realizujesz autorskie materiały, rozwiązaniem może być właśnie green screen. Co to takiego? Do czego możesz go użyć i jak efektywnie go wykorzystać?

Zielone tło w praktyce

Green screen to nic innego jak zielone tło, które umożliwia swobodne wycinanie i nakładanie na drugi plan wirtualnych obrazów na etapie postprodukcji. Technologia ta opiera się na kluczu chrominancji, przy pomocy którego wycina się jeden obraz, tworząc przezroczystą przestrzeń, pod którą podłożyć można zupełnie inny widok. Green screen to nie tylko tło, może mieć on bowiem również formę pojedynczych elementów (w kolorze zielonym), które wycinane są z realizowanego materiału wideo, po to by w ich miejsce podstawić obraz innego koloru, kształtu czy faktury. Technologia klucza chrominancji nie jest równoznaczna z green screenem, kolor tła nie jest tak ważny. W praktyce często wykorzystywane jest zarówno zielone tło jak i tło koloru niebieskiego. Kolory te dobrze kontrastują z kolorem skóry, są także rzadko wykorzystywane przez producentów ubrań, mebli czy sprzętu RTV. Małe jest zatem prawdopodobieństwo, że zielone tło kontrastować będzie z innym elementem planu, utrudniając postprodukcję obrazu.

 

Historia zielonego tła

Początki green screenu sięgają lat trzydziestych dwudziestego wieku. Technologia, która dała początek znanej obecnie chromakey (klucz chrominancji), w początkowych latach wykorzystywała często kolor czarny. Mimo ograniczonych możliwości posprodukcji producenci filmowi z lat 30-tych wykorzystywali ją w zasadzie tak jak dziś, przy podstawianiu tła lub jego elementów. Dziś green screen jest wykorzystywany szeroko zarówno w produkcjach programów telewizyjnych, jak i filmowych. Umożliwia bowiem niczym nie skrępowane tworzenie wirtualnego studia telewizyjnego. W zależności od potrzeb może to być np. studio wiadomości, telewizyjnego show lub prognozy pogody. Wirtualne studio jest zwyczajnie tańsze w realizacji. Zielone tła stosuje się także w produkcjach filmowych, w szczególności przy kręceniu scen akcji z udziałem superbohaterów, ale coraz częściej na zielone tło podkładane są także pejzaże.

 

O czym pamiętać

Green screen jest popularną i powszechnie stosowaną technologią, a tym samym jego realizacja nie wymaga od nas ogromnych nakładów finansowych. Studio green screen zbudować możemy także w zaciszu swoich czterech ścian. Kluczem jest realizacja i odpowiednie przygotowanie zielonego tła. O czym pamiętać?

 

#1 Materiał tła – obecnie najpopularniejsze jest tło polipropylenowe. Jest stosunkowo tanie i zdecydowanie lepsze od kartonu. Niestety nie jest tak odporne na zabrudzenia jak tło materiałowe. To z kolei niestety lub się miąć. Zagięcia utrudniają pracę z tłem w postprodukcji. Najlepszym rozwiązaniem byłaby więc zielona ściana, nawet w przenośnej, kompaktowej wersji. Nawet do małych kadrów potrzebujemy jednak ścianki o rozmiarach 2 m x 2 m a to z kolei wielkość, która mocno utrudnia relokacje ścianki.

 

#2 Oświetlenie – prawidłowe oświetlenie jest równie istotnym elementem produkcji wideo z użyciem green screenu. Pojawiający się cień będzie bowiem widoczny także na nowym tle, nie da się go wyciąć komputerowo. Usunąć musimy go więc na etapie realizacji wideo. Im więcej źródeł światła tym lepiej. Jeśli do dyspozycji mamy tylko dwie lampy oświetleniowe, to spróbujmy tak je ustawić by cień wyprowadzić poza kadr. Przy trzech lampach jedną możemy skierować na prezentera, a dwie wykorzystać do równomiernego oświetlenia zielonego tła. W ten sposób możemy ograniczyć lub całkiem pozbyć się cienia. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to postarajmy się by cień zajmował jak najmniejszą powierzchnię.

 

#3 Ujęcie – szczególnie podczas kręcenia dynamicznych ujęć pamiętaj by odbyły się one w obrębie zielonego tła. Wszystko co poza nie wyjdzie będziesz musiał uciąć. Wirtualne tło podstawisz tylko na obszarze zielonego.\

 

#4 Perspektywa – nawet najbardziej realistyczne wirtualne tło nie da efektu jeśli źle dobrana będzie perspektywa tła w stosunku do innych przedmiotów znajdujących się na planie.

Źródło: https://studio.streamonline.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 15 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca