Wywrota

Niska hemoglobina co jeść

Skoro szukasz odpowiedzi na pytanie „niska hemoglobina co jeść”, z pewnością Ty lub ktoś z Twoich boryka się z problemem nieprawidłowych parametrów hemoglobiny. Przygotowaliśmy więc zbiór informacji, który podpowie Ci, co może być przyczyną złych wyników oraz jak skomponować dietę, by pomogła wrócić do normy. Poznaj nasz poradnik: niska hemoglobina co jeść!

Hemoglobina – co to i jak ją zbadać?

Hemoglobina jest białkiem w czerwonych ciałkach krwi (erytrocytach), które rozprowadza tlen po całym ciele, z kolei w drodze powrotnej zabiera dwutlenek węgla z komórek do płuc, aby ten został wydalony. Hemoglobinę dzielimy na dwa typy – hemoglobinę utlenowaną (oksyhemoglobinę), przenoszącą tlen do tkanek oraz hemoglobinę odtlenowaną (karboksyhemoglobinę), odpowiadającą za przenoszenie dwutlenku węgla usuwanego z układu krążenia.

 

Kiedy chcesz sprawdzić swój stan zdrowia, warto wykonać badanie morfologii krwi. Jest ono zalecane minimum raz do roku bądź też w okresach, kiedy coś złego dzieje się z organizmem – np. osłabienie, senność, występują dolegliwości bólowe. Badanie pomoże określić, czy w organizmie występują prawidłowe wartości hemoglobiny, jaki jest poziom erytrocytów, a także wykaże szczegółowe parametry – m.in. średnie stężenie hemoglobiny w krwince, średnią masę hemoglobiny i średnią objętość krwinki czerwonej.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak diagnozować anemię.

 

Niska hemoglobina co jeść – nasze wskazówki

Przyczyną niskiej hemoglobiny bardzo często są niedobory. Warto więc je uzupełnić naturalnym sposobem, poprzez wzbogacenie diety o składniki wartościowe dla Twojego organizmu. Te powinny obfitować w żelazo (i witaminę C, która sprzyja jego wchłanialności), kwas foliowy oraz witaminę B12. Składniki te odgrywają ważną rolę w produkcji hemoglobiny. Białko zwane transferyną wiąże się z żelazem i transportuje je przez cały organizm, sprzyjając jednocześnie produkcji czerwonych krwinek zawierających hemoglobinę. Z kolei kwasu foliowego organizm używa do produkcji hemu, który odpowiada za dojrzewanie czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B12 także może przyczynić się do nieprawidłowego dojrzewania erytrocytów.

Tak więc polecamy przy niskiej hemoglobinie jeść:

  • Podroby (np. wątróbkę bogatą w żelazo);
  • Mięso, drób, ryby;
  • Jaja;
  • Skorupiaki (małże, krewetki, raki i inne owoce morza);
  • Warzywa zielone (brokuły, jarmuż, szpinak, fasolę, szparagi, kapustę);
  • Wysokobiałkowe warzywa (soczewica, ciecierzyca, fasola);
  • Nabiał (mleko, sery, jogurty).

Zalecamy więc skomponowanie zróżnicowanej diety, pełnej wspomnianych powyżej produktów. Jeśli jednak masz problem z samodzielnym stworzeniem jadłospisu, skorzystaj z pomocy dietetyka, który dokładnie ułoży dla Ciebie posiłki, uwzględniając zapotrzebowanie na produkty bogate w witaminę C, B12, kwas foliowy oraz żelazo. Dodatkowo możesz też sięgnąć po suplementy, które jeszcze lepiej wesprą Twój organizm.

Podsumowując, nie lekceważ swoich wyników zdrowia. Jeśli masz niski poziom hemoglobiny, sięgnij po odpowiednią dietę, by je poprawić. Jeśli jednak dzieje się coś złego z Twoim organizmem – zgłoś się do lekarza. Być może masz anemię lub inną chorobę, która powoduje zaniżone parametry hemoglobiny.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 24 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca