Wywrota

Upadłość konsumencka – jak wyjść ze spirali długów?

Dziś oferty kredytowe banków, jak i wielu innych firm oferujących pożyczki, docierają do nas co dzień z radia, telewizji czy prasy. Łatwość w uzyskiwaniu pożyczek sprawia, że chcąc nadążyć za rosnącymi potrzebami konsumpcyjnymi coraz częściej zadłużamy się zarówno na stosunkowo niewielkie jak i duże kwoty. W naszym życiu zdarzają się jednak wydarzenia niezależne od nas samych, które mimo naszych szczerych chęci, nagle bardzo mocno ograniczają nasze możliwości finansowe, sprawiając, że spłata zaciągniętych zobowiązań staje się trudna, a często niemal niemożliwa. Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji, szukając ratunku zaciągając pożyczę na spłatę pożyczek mając nadzieję na rychłą poprawę swojej sytuacji finansowej. Dużo lepszym rozwiązaniem, tej bardzo przykrej dla każdego z nas sytuacji, jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Co to takiego?

Upadłość konsumencka to narzędzie dające szanse na oddłużenie – nowy korzystny harmonogram spłaty, a w określonych przypadkach nawet umorzenie zobowiązań. W praktyce ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma za zadanie pomóc dłużnikom w sytuacjach losowych takich jak np. utrata pracy, choroba, czy wypadek.

Upadłość konsumencka ogłaszana jest przez sąd w toku postępowania sądowego w tym przedmiocie. Priorytetem jest tu fakt niezawinionej niewypłacalności. Jak to rozumieć? Mianem niezawinionej określać będziemy sytuację, w której utraciliśmy zdolność do wykonywania swoich zobowiązań (spłaty wierzytelności, kredytów, pożyczek) w skutek czynników niezależnych od nas. Nie ma więc szans by sąd ogłosił upadłość konsumencką wobec osoby, która zaciągała pożyczkę za pożyczką nie mając żadnych szans na jej spłatę. Jeśli bowiem sami świadomie doprowadziliśmy do sytuacji, w której nasze miesięczne zobowiązania przewyższyły nasze miesięczne możliwości zarobkowe, to dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa. W takiej sytuacji nie obejmą nas przepisy o upadłości konsumenckiej. Podobny los czeka wszystkich, którzy próbując chronić się przed egzekucją komorniczą wyprzedają swój majątek, uniemożliwiając tym samym pracę komornika. Przy tym pamiętać musimy, że przepisy o upadłości konsumenckiej stosować można jedynie do spraw, których podmiotem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

 

Wspomniane powyżej sytuacje, to grupa przesłanek określanych mianem bezwzględnych. W obliczu ich zaistnienia sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Poza nimi istnieje także cały szereg przesłanek względnych, w przypadku zaistnienia których ostateczna decyzja sądu wymagać będzie szczegółowej analizy. W tego rodzaju sprawach pomóc może adwokat doświadczony w prowadzeniu postępowań egzekucyjnych i spraw o ogłoszenie upadłości.

 

Czego nie obejmuje upadłość?

 

Umorzeniu w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie podlegają świadczenia takie jak:

  • alimenty,
  • grzywny i inne kary sądowe,
  • renty z tytułu odszkodowania za wywołane choroby, niezdolności do pracy, kalectwa, śmierć,
  • zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  • świadczenia uznane jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
  • zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia.

Upadłość konsumencka a zobowiązania ZUS i US

Duże grono osób zainteresowanych ogłoszeniem upadłości konsumenckiej posiada także zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego. Katalog wierzytelności, które nie podlegają pod przepisy o upadłości konsumenckiej stanowi listę zamkniętą. Z uwagi na stopień złożoności powyższego problemu, ocenę kwalifikacji wierzytelności powinien przeprowadzić doświadczony adwokat, a najlepiej również doradca podatkowy.

 

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być dla wielu dłużników najlepszym sposobem na uniknięcie sytuacji, w której zaciągać będą musieli kolejne zobowiązania, na co raz to gorszych warunkach, po to by spłacić dotychczasowe długi. Wprowadzenie tego instrumentu do polskiego prawa trzeba ocenić pozytywnie.

Autor: http://snkancelaria.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 22 listopada 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca