Wywrota

Jak wykorzystuje się laser w przemyśle?

Lasery do niedawna były technologią, którą wykorzystywano w dosyć ograniczonym zakresie. Obecnie jednak popularność laserów nieustannie rośnie, znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki, a także w medycynie. W niektórych zakładach przemysłowych wykorzystanie lasera jest na tyle powszechne, że trudno jest sobie wyobrazić codzienną działalność w sytuacji, gdyby nagle laserów zabrakło.

Lasery do niedawna były technologią, którą wykorzystywano w dosyć ograniczonym zakresie. Obecnie jednak popularność laserów nieustannie rośnie, znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki, a także w medycynie. W niektórych zakładach przemysłowych wykorzystanie lasera jest na tyle powszechne, że trudno jest sobie wyobrazić codzienną działalność w sytuacji, gdyby nagle laserów zabrakło.

Wbrew pozorom, lasery wcale nie są urządzeniami całkowicie nowymi. Pierwsze tego typu urządzenia skonstruowano w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Z biegiem czasu znajdowano dla nich różnorakie zastosowanie w wojsku, medycynie, nauce, telekomunikacji czy branży elektronicznej. Najważniejsze jest jednak zastosowanie laserów w przemyśle. Lasery są w rzeczywistości urządzeniami bardzo różnymi. Ich moc jest w dużym stopniu uzależniona od wielkości, a także od tego, z jakich materiałów i komponentów zostały wykonane. Lasery w przemyśle są wykorzystywane między innymi do cięcia materiałów, znakowania, hartowania, spawania, natapiania oraz obróbki powierzchniowej.

Cięcie materiałów przemysłowych

Jedną z najpopularniejszych prac, w których obecnie są wykorzystywane lasery, jest cięcie. Choć najpowszechniejsze jest cięcie różnego rodzaju metalów, w rzeczywistości możliwe jest również cięcie wszelkich innych materiałów, jak chociażby drewno, tkanina, szkło, tworzywa sztuczne, papier. Dużą zaletą laserów jest szybkość ich pracy – są w stanie w krótkim czasie wykonać cięcie na setkach czy nawet tysiącach produktów przeznaczonych do obróbki. Żadna praca ręczna czy wykorzystanie jakichkolwiek urządzeń mechanicznych nie pozwala na tak szybkie cięcie. Powierzchnie po cięciu laserowym są idealnie gładkie i doskonale wykończone, nie ma więc problemów z powierzchnią postrzępioną czy posiadającą drobne nierówności.

Co więcej, lasery pozwalają na bardzo dokładne wykonanie prac, wszystkie wycinane elementy są co do milimetra zgodne ze wzorem. Stuprocentowa jest tez powtarzalność – przy użyciu laserów można wykonać dowolną liczbę identycznych produktów. Wykorzystanie lasera pozwala na uzyskanie produktów końcowych o przeróżnych, często bardzo skomplikowanych kształtach, które trudno jest wyciąć przy wykorzystaniu tradycyjnych maszyn przeznaczonych do cięcia. Lasery sprawdzają się również w przemyśle bardzo precyzyjnym, gdy tworzy się elementy o bardzo małych rozmiarach. Możliwe jest również wycinanie otworów mniejszych niż grubość blachy czy innego materiału.

Obniżenie kosztów produkcji

Dzięki zastosowaniu laserów w przemyśle można było również znacznie ograniczyć koszty produkcji, gdyż dużo mniej było odpadów. Precyzyjne cięcie materiałów przy użyciu lasera pozwala na takie ustawienie urządzenia, aby maksymalnie wykorzystało ono dostępną powierzchnię. A mniej odpadów to oczywiste korzyści finansowe, bez względu na to, jakie materiały są wykorzystywane do produkcji.

Poza laserowym cięciem w ostatnim czasie coraz bardziej popularne jest grawerowanie laserem na różnych powierzchniach. Dzięki temu można tworzyć przedmioty, których ceny są dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych form grawerowania. Lasery pozwalają na tworzenie nie tylko zwykłych napisów, ale również przeróżnych rysunków z wieloma detalami i niewielkimi fragmentami. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne metody mogą nie do końca dawać radę.

Ważna profesjonalna obsługa

Lasery wydają się urządzeniami idealnymi do obróbki wszelkich materiałów. Jeśli jednak chcemy je wykorzystać w przedsiębiorstwie, trzeba mieć świadomość, że są to zaawansowane technologicznie urządzenia, naszpikowane nowoczesną elektroniką i skomplikowanym oprogramowaniem. Laser będzie w stu procentach funkcjonalny i przydatny wyłącznie w rękach doświadczonego specjalisty, który zna się na obsłudze tego rodzaju urządzeń. Kto chce inwestować w urządzenia do laserowego cięcia powinien również zadbać o odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy będą z nimi pracować na co dzień.

Nie każdy może pozwolić sobie na laser

Choć lasery mają całe mnóstwo zalet i w przemyśle wydają się urządzeniami wręcz idealnymi, nie we wszystkich zakładach produkcyjnych są popularne. Wiele firm nadal bazuje na tradycyjnej obróbce przy pomocy mechanicznych urządzeń. Związane jest to przede wszystkim z kosztami samych laserów. To urządzenia, na które mogą sobie pozwolić wyłącznie najlepiej sytuowane firmy. W ostatnich latach ceny laserów dla przemysłu sporo się obniżyły i wiele firm może z nich korzystać, nadal jednak dla wielu przedsiębiorców są to urządzenia nieosiągalne. Warto jednak mieć świadomość, że na rynku funkcjonuje wiele wyspecjalizowanych firm, które oferują profesjonalne cięcie laserem za pomocą nowoczesnych urządzeń. To dobra alternatywa dla przedsiębiorców, którzy nie mogą kupić sobie lasera na wyłączność. Mają bowiem możliwość zlecenia precyzyjnych prac fachowcom, którzy się na tym znają.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 1 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca