Wywrota

Kredyt i pożyczka – wcale nie to samo

Słowa „kredyt” oraz „pożyczka” są stosowane zamiennie i z dużą swobodą przez miliony Polaków. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że są to dwie zupełnie różne rzeczy. Każda z nich rządzi się swoimi prawami i ma swoje cechy charakterystyczne.

Najwyższy czas, aby zacząć w poprawny sposób określać, skąd bierzemy swoje pieniądze, a przede wszystkim – żeby zrozumieć, gdzie leży różnica i już nigdy nie czuć się zagubionym w skomplikowanym świecie finansów.

Jak kredyt, to tylko bankowy

Cecha najbardziej charakterystyczna i widoczna na pierwszy rzut oka – kredytodawca. Jeśli zastanawiasz się, czy właśnie podpisujesz umowę o kredyt, czy bierzesz pożyczkę, najwyższy czas się rozejrzeć. Siedzisz na niezbyt wygodnym krześle w siedzibie banku i masz przed sobą długą i zawiłą umowę, pełną tajemniczych liczb i branżowych terminów? Jeśli tak, to gratuluję, właśnie przymierzasz się do wzięcia kredytu. Kredyty bankowe mają to do siebie, że są cóż… bankowe. Umowy kredytowe reguluje prawo bankowe i nie mogę być one zawierane z żadną instytucją inną niż bank. Muszą być zawarte w formie pisemnej i określać kwotę kredytu, prowizję i odsetki, termin spłaty oraz (co ważne!) przeznaczenie.

Pożyczki na szybko

W przeciwieństwie do kredytów, które zazwyczaj wiążą się z wieloma formalnościami i zaświadczeniami, pożyczki stawiają na szybkość i prostotę. Nie wymagają określania, na co chcemy przeznaczyć pożyczoną kwotę, czasami niepotrzebna jest też pisemna umowa. Często nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Coraz popularniejsze stają się bowiem  chwilówki online. To szybkie pożyczki, o które możemy zaaplikować w każdym miejscu z dostępem do Internetu. Wystarczy znaleźć odpowiadający nam serwis (ponieważ pożyczek udzielają firmy lub osoby prywatne) za pomocą odpowiedniej porównywarki, na przykład  chwilowkionline365.com, i złożyć wniosek. Pożyczyć możemy zazwyczaj nie więcej, niż 5 tysięcy złotych, a odpowiedź otrzymujemy w przeciągu kilkunastu minut.

Dwie strony medalu

Zarówno kredyty, jak i pożyczki, mają swoje plusy i minusy. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że jedne są lepsze od drugich, ponieważ mimo tego, że wydają się bardzo podobne, przydają się w różnych sytuacjach. Kredyty są niezastąpione w przypadku dużych inwestycji, takich jak zakup nieruchomości lub pojazdu. Z kolei jeśli chcemy wybrać się na rodzinne wakacje albo potrzebujemy lekkiego wsparcia finansowego w okresie przedświątecznym, szybka pożyczka będzie dla nas rozwiązaniem idealnym. Najważniejsze, aby znać różnicę i wiedzieć, czego tak właściwie szukamy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 20 grudnia 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca