Wywrota

Yerba Mate dla początkującego - przewodnik po akcesoriach

Parzenie Yerba Mate to rytuał, który od wielu lat kultywowany jest w krajach Ameryki Południowej oraz od niedawna w Europie. Napój, który z powodzeniem zastępuje kawę, a tym bardziej napoje energetyczne jest wyjątkowy nie tylko ze względu na szerokie spektrum właściwości korzystnie wpływających na nasze zdrowie, ale także ze względu na to, że sam proces jego przyrządzania potrafi bardzo dobrze zrelaksować. Parzenie Yerba Mate nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie odpowiedni zestaw do tego przeznaczony. Dlaczego Yerba Mate jest tak wyjątkowa? Jaki rodzaj powinien wybrać początkujący mateista? A także co zawiera podstawowy zestaw do przyrządzania naparu?

Dlaczego Yerba Mate jest tak wyjątkowa?

Najczęściej przygoda z Yerba Mate zaczyna się z troski o własne zdrowie - piszą specjaliści z Taragui. Przede wszystkim osoby decydujące się na nią szukają zamiennika dla kawy, która, mimo iż pobudza, to wypłukuje z organizmu niezbędne do funkcjonowania substancje i składniki odżywcze.

Zalety zdrowotne suszu z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego opierają się głównie na stopniowym pobudzaniu, które trwa dwa razy dłużej niż w przypadku małej czarnej. Ponadto poprawia koncentrację i zawiera wiele witamin oraz minerałów.

Warto także zaznaczyć, że regularne spożywanie Yerba Mate wpływa bardzo korzystnie na:

 • - układ pokarmowy
 • - odporność
 • - układ krwionośny
 • - wygląd sylwetki
 • - poziom dobrego cholesterolu
 • - stan zębów i kości
 • - kondycję skóry, paznokci i włosów

Ponadto susz zawiera również antyoksydanty, co zostało potwierdzone naukowo.

Jaki rodzaj Yerba Mate wybrać?

Początkujący mateiści często zastanawiają się, od jakiej ilości i przede wszystkim rodzaju Yerba Mate zacząć swoją przygodę. Przede wszystkim muszą oni zdać sobie sprawę, że na początku nie będzie ona może zbyt smakowita, gdyż ma gorzki smak, a w aromacie da się wyczuć charakterystyczny zapach dymu.

Na początek zaleca się jednak skosztować łagodniejszych wersji smakowych, w których dodatkiem są zioła, na przykład mięta. Można znaleźć również wersje, w których dodane są skórki owoców. Najczęściej do tego wykorzystywana jest cytryna lub pomarańcze, które bardzo dobrze neutralizują goryczkę suszu. To jaki Yerba będzie miała ostatecznie smak zależy od miejsca jej uprawy. Wśród nich wyróżnić można napar pochodzenia:

 • - brazylijskiego
 • - argentyńskiego
 • - paragwajskiego
 • - urugwajskiego

Najczęściej spotykana jest jednak odmiana argentyńska, która charakteryzuje się goryczką oraz posmakiem dymu. Dlatego dla początkujących zalecane jest spożywanie Yerby Suave, która jest łagodniejsza.

Inną opcją, równie dobrą może okazać się susz brazylijski. Nie jest on przede wszystkim suszony dymem, a przy tym ma przyjemny smak i zapach. Bardzo często dodatkiem do niego są starte skórki cytrusów.

Co znajduje się w zestawie do Yerba Mate?

Parzenie Yerba Mate to rytuał, który powinien być wykonywany z należytym szacunkiem. Dlatego też początkujący swoją przygodę powinni zacząć od oddania czci świętemu Tomaszowi poprzez delikatne zalanie suszu wodą i wzięcie łyku. Oczywiście im mniej wody tym smak jest intensywniejszy, ale to właśnie w ten sposób przechodzi się swoisty „chrzest” i staje się prawdziwym mateistą.

Do przyrządzenia Yerba Mate oprócz wody potrzebne są odpowiednie akcesoria. Zalicza się do nich:

 • - bombillę
 • - tykwę
 • - termometr
 • - paczkę suszu

Oczywiście takie gotowe zestawy można nabyć w każdym sklepie specjalizującym się sprzedażą Yerba Mate. Na sam początek wystarczy zestaw za nie więcej niż pięćdziesiąt złotych. W miarę stawania się wytrawniejszym koneserem naparu można zainwestować w wymianę akcesoriów. Jeśli jednak Yerba nie przypadnie do gustu, nie odbije się to aż tak bardzo na portfelu.

Bombilla

Bombilla jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego zestawu. Dlaczego? O ile Yerba Mate można zaparzyć nawet w kubku to wypić już jej bez pomocy tego przyrządu jest ciężko. Jej wygląd przypomina słomkę, której jeden koniec stanowi sitko.

Jego zadaniem jest odizolowanie naparu od suszu, który znajduje się wewnątrz naczynka. Gdyby nie bombilla prawdopodobnie z każdym łykiem do ust przedostawałyby się drobinki liści i gałązek, co niekorzystnie wpływałoby na komfort spożywania napoju.

Tykwa

Tykwa to owoc rosnący na gałęziach ostrokrzewu paragwajskiego. Jego charakterystyczna budowa oraz wytrzymałość pozwalają stworzyć z niego matero, czyli naczynie, w którym zaparzana jest Yerba Mate. Używanie go tylko potęguje wrażenia związane z rytuałem przyrządzania i spożywania naparu.

Tykwa wykorzystywana do matero nie należy do najtańszy, dlatego też na rynku można spotkać naczynka zrobione, chociażby z ceramiki. Są równie odporne i charakteryzują się estetycznym wyglądem. Oczywiście nie sprawiają one takiego wrażenia jak naturalne matera, jednak pozwalają cieszyć się smakiem Yerby równie dobrze.

Dodatkowe akcesoria

Do dodatkowych akcesoriów należy zaliczyć między innymi termometr kuchenny. Dlaczego jest tak istotny? Yerba Mate powinna być zaparzana w odpowiedniej temperaturze, które oscyluje w okolicach 80 stopni C. Można zastosować się do metody „na oko” i odczekać 10 minut od zagotowania się wody, po czym zalać susz.

Niezbędny będzie także czyścik do czyszczenia bombilli. Z reguły jest to cienki materiał na kawałku drucika, którym szoruje się wnętrze rurki. Do dodatkowych akcesoriów można zaliczyć jeszcze yerbomos, który pełni taką samą funkcję jak termos, z tym że jest wyposażony dodatkowo w słomkę do spożywania naparu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 28 stycznia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca