Wywrota

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, czyli jak uzyskać wysokie odszkodowanie?

Wypadek wiąże się z ogromnym stresem i stratami materialnymi, a czasami dochodzi do tego jeszcze uszczerbek na zdrowiu. W takiej sytuacji, ubiegając się o odszkodowanie, osoba poszkodowana ma nadzieję, że świadczenie pomoże jej uporać się z przykrymi konsekwencjami zdarzenia. Tymczasem okazuje się, że ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania, przez co poszkodowanemu nie starcza pieniędzy na pokrycie kosztów naprawy szkody. Na szczęście zawsze można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela i walczyć i jak najwyższe odszkodowanie, nawet jeśli pieniądze zostały Ci już wypłacone. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten tamat.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – podstawa prawna

5 sierpnia 2015 roku weszła w życie ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym (której pełną treść możesz przeczytać na stronie internetowej Sejmu). Mówi ona, że jako osoba poszkodowana w wypadku drogowym, która otrzymała zaniżone lub niewystarczające odszkodowanie z OC sprawcy, masz prawo do złożenia odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Termin złożenia reklamacji jest taki sam jak przedawnienia się roszczeń, czyli 3 lata. Może się jednak zdarzyć, że zostanie wydłużony do lat 20, na przykład w sytuacji, gdy szkoda powstała na skutek przestępstwa, czyli zbrodni lub występku.

 

Jak napisać odwołanie?

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać odwołanie od decyzji PZU lub innego ubezpieczyciela, musisz wiedzieć, że ponieważ jest to pismo oficjalne, ma swoją określoną formułę i musi zawierać konkretne dane. Jakie? Przede wszystkim Twoje jako poszkodowanego – imię, nazwisko i adres oraz nazwę i adres ubezpieczyciela. Ponadto musisz podać numer swojej polisy, numer decyzji wydanej przez ubezpieczyciela, z którą się nie zgadzasz i numer szkody. Konieczne jest także uzasadnienie odwołania oraz numer konta bankowego i kwota, jakiej żądasz. Jeśli posiadasz jakieś załączniki typu faktury, cennik części zamiennych i tym podobne, także dołącz je do swojego odwołania.

 

Uzasadnienie reklamacji od decyzji ubezpieczyciela

Reklamacja od decyzji ubezpieczyciela musi zawierać uzasadnienie. To jeden z najważniejszych elementów pisma. Nie oznacza to jednak, że musi być przesadnie długie i opisowa. Najistotniejsze, aby było konkretne i wyczerpujące oraz poparte dowodami Twojej racji. Do odwołania warto także dołączyć rachunki i faktury, których nie jesteś w stanie opłacić z pieniędzy zaoferowanych przez ubezpieczyciela. W sytuacji, gdy została zaniżona cena części zamiennych, udaj się do Autoryzowanej Stacji Obsługi po cennik i zawrzyj w odwołaniu ceny poszczególnych elementów. Możesz również dołączyć ekspertyzę rzeczoznawcy, który specjalizuje się w przygotowywaniu wycen, tylko pamiętaj, że nie jest ona dla ubezpieczyciela wiążąca. Na pewno jednak nie zaszkodzi i pokarze, że jesteś odpowiednio przygotowany do walki o należne Ci świadczenie. W uzasadnieniu możesz także podać linki do aukcji lub komisów internetowych, które potwierdzą rzeczywistą wartość Twojego samochodu, jeżeli ubezpieczyciel zaniżył jego wartość rynkową. Nie zapomnij podać kwoty, której żądasz i numeru konta bankowego.

 

Jak złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela możesz złożyć w formie pisemnej osobiście w wybranej placówce należącej do ubezpieczyciela albo listownie. Jeśli ubezpieczyciel to umożliwia, możesz wybrać drogę elektroniczną. Ostatecznie możesz to zrobić ustnie, kontaktując się telefonicznie z pracownikami infolinii ubezpieczyciela lub podając wszystkie informacje do protokołu podczas wizyty w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma 30 lub 60 (jeśli sprawa jest wyjątkowo trudna) dni na odpowiedź na Twoją reklamację. Jeśli nie zrobi w tego tym terminie, przyjmuje się, że decyzja została rozpatrzona na Twoją korzyść.

Jeśli jesteś pewny, że Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, nie wahaj się złożyć odwołania od decyzji ubezpieczyciela. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skorzystaj z fachowego doradztwa firmy odszkodowawczej BEKER POLSKA.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 27 kwietnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca