Wywrota

Pomoc psychologa online - na czym to polega?

Pierwsze badania na temat psychoterapii online powstały w 2013 roku. Już wtedy stwierdzono, że leczenie takich zaburzeń jak depresja czy problemy lękowe psychoterapią prowadzoną przez Internet, jest równie skuteczne, jak leczenie za pomocą terapii offline. Kolejne badania podważyły też powszechne obawy związane z trudnością nawiązania dobrej relacji terapeutycznej przez Internet. Okazało się bowiem, że pacjenci pracujący z psychologiem online, ocenili jakość relacji terapeutycznej wyżej, niż pacjenci z grupy porównawczej będący w procesie terapii w bezpośrednim kontakcie z psychologiem.

Psycholog online to już wcale nie taka nowa formuła usług psychoterapeutycznych, ale z pewnością zyskała na rozgłosie dzięki kwarantannie w czasach epidemii. Początkowo, zarówno psychoterapeuci jak i pacjenci podchodzili do tematu psychoterapii przez Internet z pewną rezerwą, dziś jest ona traktowana na równi z psychoterapią odbywającą się w bezpośrednim kontakcie w gabinecie.

Czym różni się sesja z psychologiem online od sesji w gabinecie?

Z perspektywy pacjenta, psychoterapia online od terapii w gabinecie różni się głównie lokalizacją.

 

Z perspektywy psychoterapeuty - terapia online wymaga dużo lepszego warsztatu pracy. Psychoterapeuta musi zadbać o zbudowanie dobrej i bezpiecznej relacji terapeutycznej, dużo sprawniej i szybciej, niż w gabinecie. Prowadzenie psychoterapii online wymaga dużego doświadczenia i wiedzy. Diagnoza, która powinna być punktem wyjścia do rozplanowania dalszej pracy musi zostać postawiona trafnie, mimo naturalnych ograniczeń jakie niesie ze sobą brak bezpośredniego kontaktu. Co więcej, pacjent w trakcie sesji online czuje mniejszy dystans emocjonalny wobec terapeuty, dlatego też częściej konfrontuje terapeutę ze swoimi wymaganiami, co u terapeuty może wywołać lęk przed własną niekompetencją. Podsumowując, psychoterapia online to wygoda dla pacjenta, zaś dla terapeuty test jego kompetencji zawodowych.

Jak wygląda sesja z psychologiem online?

Rozmowa z psychologiem online trwa zwykle około 50 minut i odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego i komunikatorów takich jak na przykład Skype. Za zgodą obu stron pacjent może nagrywać spotkania online, dzięki czemu ma możliwość odtworzenia sesji w razie potrzeby.

 

Sesje mogą się odbywać z każdego miejsca, w którym dostępne jest połączenie internetowe. Dzięki temu, wiele osób korzysta z terapii online w trakcie przerwy obiadowej w pracy, spaceru z psem, czy podczas wyjazdu służbowego.

 

Do odbycia sesji online potrzebny jest telefon, komputer lub jakikolwiek inny sprzęt posiadający mikrofon, kamerę i możliwość podłączenia do Internetu. Warto też zadbać o miejsce, w którym nikt nie będzie rozpraszał naszej uwagi w trakcie trwania sesji. Może to być oddzielny pokój w biurze, polana w lesie, czy ławka w pustym parku. Nierzadko pacjenci odbywają sesje z samochodu zaparkowanego na poboczu. Jak komu wygodniej :-)

Psycholog online - czy warto?

Warto spróbować, aby ocenić, czy taka forma kontaktu mi pasuje, czy jednak wolę bezpośrednie spotkanie. Z pewnością, sesja z psychologiem online pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze stracone na dojazd do gabinetu. Rozwiązuje problem braku opieki nad dzieckiem, szczególnie dla młodych rodziców. Pozwala zachować cykliczność spotkań osobom, które często podróżują. Zalet można wymienić długą listę. Dla wielu osób psycholog online okazał się nowym cennym odkryciem.

 

Autorka tekstu - Marta MW, marzec 2020


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 30 kwietnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca