Wywrota

Tabletki Antykoncepcyjne - Jak działają i jaką mają skuteczność?

Antykoncepcja stosowana jest przez wiele osób w celu świadomego planowania rodziny i zapobieganiu ciąży. Wśród wielu rodzajów środków antykoncepcyjnych jedne mają wyższą, a drugi niższą skuteczność. Do najbardziej efektywnych metod bez wątpienia należy antykoncepcja hormonalna. Metoda ta, jeśli jest stosowana w odpowiedni sposób jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i w skuteczny sposób pomaga zapobiegać ciąży.

 

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna ma na celu kontrolę płodności u kobiet. Poprzez dostarczenie do organizmu syntetycznie wytworzonych hormonów, kobieta hamuje owulację oraz zapobiega zapłodnieniu. Do metod antykoncepcji hormonalnej zaliczamy:

 • tabletki antykoncepcyjne,
 • implanty podskórne,
 • krążki dopochwowe,
 • wkładki domaciczne,
 • zastrzyki,
 • plastry antykoncepcyjne.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Istnieją cztery podstawowe rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Podstawowa różnica pomiędzy nimi to zwartość hormonów w poszczególnych typach. Konkretny typ należy dobrać w konsultacji z lekarzem ginekologiem na podstawie aktualnych badań, wywiadu dotyczącego potrzeb oraz wieku. Podstawowe grupy tabletek antykoncepcyjnych to:

 • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne - Są one również nazywane minipigułkami. Zaleca się je kobietom karmiącym piersią. Nie powodują one zahamowania owulacji. Przyjmuje się je codziennie, a opakowanie zawiera 28 tabletek, ponieważ taka jest średnia długość cyklu kobiet.
   
 • dwuskładnikowe jednofazowe tabletki antykoncepcyjne - Jest to najpopularniejszy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych. Opakowanie zawiera zazwyczaj 28 tabletek , jednak tylko 21 z nich jest aktywnych, pozostałe 7 to placebo. Nie trzeba go przyjmować, jednak pozwala ono na łatwiejszą kontrolę dni, w których bierzemy antykoncepcję. Dzieje się tak ponieważ widzimy na lisku czy danego dnia została przyjęta tabletka.
   
 • dwuskładnikowe dwufazowe tabletki antykoncepcyjne - Przyjmowanie tego typu tabletek najczęściej dzieli się na dwa etapy. W każdym z etapów przyjmowane są inne hormony. W pierwszym są to estrogeny, a w drugim progestageny. W celu łatwiejszej kontroli, tabletki o różnych hormonach posiadają najczęściej inny kolor.
   
 • dwuskładnikowe trójfazowe tabletki antykoncepcyjne - W tego typu antykoncepcji tabletki są podzielone na trzy kolory w zależności od stężenia hormonów (estrogenów i progestagenu) w kolejnych etapach.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Do wyznaczania skuteczności metod antykoncepcji używa się tzw. wskaźnik Pearla (indeks Pearla). Mówi on o szacowanym ryzyku zajścia w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji zgodnie z zaleceniami. Indeks ten wyznacza się poprzez przemnożenie przez 1200 stosunku nieplanowanych zajść w ciążę, do liczby cykli miesięcznych. W praktyce oznacza to ilość nieplanowanych ciąż przez rok, wśród 100 kobiet regularnie współżyjących. Metody o najwyższej skuteczności powinny posiadać wskaźnik na poziomie 2 i niższym. Oznacza to, że wśród 100 kobiet regularnie współżyjących przez rok, 2 lub mniej zaszły w ciążę.

 

Dla tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych wskaźnik Pearla mieści się w zakresie 0,2-0,5. Z kolei dla tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych wynosi on 0,7.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Tabletki tego typu w swoim składzie zawierają jedynie progestagen. Jest to syntetyczny odpowiednik progesteronu. Ich działanie ogranicza się do zahamowania jajeczkowania, oraz do zwiększenia lepkości śluzu znajdującego się w szyjce macicy. Skutkuje to mniejszą przepuszczalnością plemników oraz uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki w macicy.


Metoda ta wymaga wysokiej systematyczności. Jest ona szczególnie polecana kobietom karmiącym. Tabletki te w przeciwieństwie do dwuskładnikowych nie zawierają estrogenu (hamuje on laktację).

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Tabletki dwuskładnikowe antykoncepcyjne zawierają z kolei dwa rodzaje hormonów. Są to progestagen oraz estrogen. Każdy z nich pełni inną funkcję i tak progestagen odpowiada za zahamowanie jajeczkowania raz zmniejszenie przepuszczalności śluzu. Powoduje to utrudnienie przemieszczenia komórki jajowej do macicy, jak również uniemożliwia jej zagnieżdżenie w przypadku zapłodnienia. Estrogen z kolei zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyka już w jajniki.

 

Wszystkie tabletki jednofazowe posiadają taki sam skład, natomiast w dwu- i trójfazowych jest on zmienny w zależności od fazy cyklu.


Metoda ta nie jest wskazana dla osób z nadwagą, otyłością oraz z cukrzycą. Kobiety te mogą jednak z powodzeniem stosować tabletki jednoskładnikowe.

Źródło: Tabletki Antykoncepcyjne - Medyk Online stan 14.05.2020


przysłano: 15 maja 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca