Wywrota

Jak dbać o skórę dziecka?

Skóra dzieci jest delikatna i wrażliwa. Aby była zdrowa, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Do higieny i do pielęgnacji skóry dziecka nie wolno stosować produktów dla osób dorosłych. Należy wybierać specjalne kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Skóra dzieci jest znacznie cieńsza niż skóra osób dorosłych. Jest bardziej narażona na utratę wody, łatwiej też przyswaja szkodliwe substancje z otoczenia.

 

Kąpiel

Najważniejszą czynnością w pielęgnacji młodziutkiej skóry dziecka jest kąpiel. Woda do kąpieli nie powinna być ani za gorąca, ani za zimna. Najbardziej optymalna temperatura to 33-35 stopni Celsjusza. Do kąpieli należy używać produktów o naturalnym składzie, dobrze sprawdzi się naturalne mydło lub naturalne płyny do kąpieli.

Dobrze dobrane kosmetyki

Na rynku kosmetycznym można znaleźć mnóstwo preparatów przeznaczonych do mycia i do pielęgnacji skóry dziecka. Nie wszystkie kosmetyki dobrze spełniają swoją funkcję. Niektóre z nich zawierają parabeny, konserwanty, barwniki, silne substancje zapachowe, alkohol. Te składniki mogą podrażnić nawet skórę osób dorosłych. 

 

Kosmetyki dla dzieci należy dopasować odpowiednio do potrzeb skóry – dla noworodków trzeba wybrać produkty, które mogą być stosowane od pierwszego dnia życia, w przypadku dzieci ze skórą wrażliwą należy sięgać po produkty hipoalergiczne. 

Unikanie przegrzewania

Pamiętajmy o tym, by nie przegrzewać dzieci. Przegrzanie organizmu powoduje, że dziecko zaczyna się pocić, a w miejscach, gdzie pojawił się pot, skóra zaczyna tracić właściwy poziom nawilżenia, staje się sucha, zaczerwieniona, podrażniona, zaczyna swędzieć. A uporczywe drapanie może zmienić swędzenie w ból, może doprowadzić też do powstania głębokich zadrapań, a nawet ran. 

Nawilżanie skóry

W przypadku suchej skóry u dziecka należy co najmniej dwa razy dziennie nawilżać skórę stosując łagodne preparaty dla dzieci. Do mycia ciała nie używajmy zwykłych mydeł. 

Ochrona przeciwsłoneczna

Szczególnie trudnymi okresami dla skóry dziecka są lato i zima. Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprzyja wysuszaniu skóry. Słońce i wiatr też niekorzystnie działają na skórę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Chrońmy delikatną skórę dziecka przed promieniami UV. Przed każdym wyjściem na słońce smarujmy skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem. Podczas przebywania na plaży aplikację powtarzajmy do dwie godziny oraz po każdym wyjściu z wody. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 lipca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca