Wywrota

Dlaczego węgierskie wino jest wysoko cenione na całym świecie?

Słyszysz „węgierskie wino” – myślisz „Tokaj”? To znak, że czas nadrobić zaległości. Na Węgrzech jest ponad 20 regionów winiarskich, a węgierskie wina uznawane są za jedne z najlepszych! Przed Tobą kilka powodów, dla których „nie ma wina nad węgrzyna”.

To słynne staropolskie przysłowie nie wzięło się z przypadku. Co więcej, jest wciąż aktualne! Węgierskie wina mają naprawdę długą tradycję (choćby wspomniany Tokaj, który produkuje się od ponad 1700 lat) i rokrocznie zdobywają nagrody na międzynarodowych konkursach m.in. Międzynarodowym Festiwalu Wina i Szampana organizowanym – a jakże! – w Budapeszcie.

Tradycja winiarska na Węgrzech

Węgry są krajem, w którym tradycja produkcji win sięga aż czasów rzymskich. W Polsce znane są od średniowiecza, gdy największe polskie miasta – Kraków czy Sandomierz – pośredniczyły handlem win z tego regionu. Piwnice wypełnione dębowymi beczkami z dojrzewającymi winami węgierskimi tzw. węgrzynami były miejscem, w którym Polacy poznali bogactwo smaku i całą paletę stylów węgierskich trunków.

A jest ona niezwykle bogata, ponieważ do dziś to właśnie na Węgrzech zachowało się najwięcej regionalnych odmian winorośli uprawianych niezmiennie od wieków w siedmiu głównych regionach winiarskich: Tokaj, Eger, Duna, Panonia, Balaton, Észak-dunátúli i Sopron. Każdy, kto choć raz sięgnął po wino węgierskie, będzie kojarzył te nazwy. Tak długa historia winiarska na Węgrzech świadczy o jakości i różnorodności ich win.

Dlaczego wino węgierskie jest tak cenione?

Długa tradycja winiarska, ponad 100 tysięcy hektarów winnic i oczywiście różnorodność – to wszystko sprawia, że węgierskie wina są jednymi z najbardziej cenionych na świecie. Są wizytówką nie tylko samych Węgier, ale też całej Europy. To nie tylko popularny Tokaj, ale też dziesiątki innych odmian, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Węgierskie warunki i kontynentalny klimat, który tu mamy, sprzyja krótszej wegetacji niż w krajach śródziemnomorskich i sprawia, że jesień tu jest ciepła i sucha – niezwykle korzystna dla winorośli. Z tego powodu wina węgierskie to najwyższa jakość i niezwykle bogaty smak.

Wina węgierskie. Najpopularniejsze odmiany

Węgierskie wino to nie jeden rodzaj, ale dziesiątki różnych win, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno ci, dla których wino to dobry dodatek do obiadu i pretekst do spotkań towarzyskich, jak i prawdziwi koneserzy.

  • Furmint – jeden z najstarszych węgierskich szczepów, charakterystyczny jest dla regionu tokajskiego, ma wyczuwalną kwasowość i intensywny aromat jabłek, do którego wraz z dojrzewaniem dołączają miodowo-orzechowe nuty.
  • Hárslevelű – tuż obok Furmintu najważniejszy składnik popularnego Tokaju, odmiana, charakterystyczna dla szlachetnych win deserowych jak Szamorodni czy Aszu, nadająca trunkom charakterystyczny miodowo-korzenny smak i aromat.
  • Olaszrizling – kolejna popularna węgierska odmiana, którą najłatwiej rozpoznamy po charakterystycznym aromacie ziół pomieszanym ze słodką wanilią i kwiatami, tworzy najlżejsze i najbardziej świeże trunki idealne jako aperitif.
  • Muscaty – (saárga muskotá oraz muskat ottonel) odmiany charakterystyczne dla włoskich win słodkich, choć można znaleźć je również w winach wytrawnych, bogate w nuty pomarańczy, geranium, róży, kwiatów lipy, jaśminu oraz kolendry.
  • Kekfrankos – szczep winorośli czerwonej, charakterystyczny dla Węgier, choć nie tylko, wykorzystywany do produkcji ciężkich, czerwonych, mocnych win o drzewno-owocowym aromacie i żywej kwasowości.
  • Kadarka – bardzo popularna w Polsce odmiana czerwona, uprawiana na Węgrzech i całym Półwyspie Bałkańskim, lekka, przyjemnie owocowa z dominującymi aromatami malin i truskawek przeplecionymi pieprznym akcentem.

To oczywiście nie wszystko! Węgierskie wina nie mają sobie równych, ponieważ ich wybór jest naprawdę ogromny. Od odmian typowo węgierskich, lokalnych, aż po odmiany międzynarodowe, z których produkowane są najlepsze wina słodkie, półsłodkie czy wino wytrawne - rafa-wino.pl ma je wszystkie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 marca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca