Wywrota

Hygge na tarasie - ogrodowe fotele wiszące rodem ze Skandynawii

Wychodzący na ogród taras stanowi efektowny, wielofunkcyjny element architektury. Gdy jest zadaszony, umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Szukając pomysłu na aranżację tarasu, warto sięgnąć do hygge - duńskiej filozofii szczęścia. W jej kreowaniu nieocenioną rolę odgrywają fotele ogrodowe wiszące.

Jaki jest taras w stylu hygge?

Duńskie słowo hygge posiada wiele znaczeń. Hygge to szczęście, spokój, bliskość natury, harmonia, intymna atmosfera, komfort, przytulność, łapanie ulotnych chwil, poczucie bezpieczeństwa… Hygge jest nie tylko stylem projektowania, ale również (przede wszystkim) stylem życia. Duńską filozofię szczęścia możesz z powodzeniem zaprosić do swojego domu oraz „wyprowadzić” na zewnątrz – na taras i do ogrodu. Taras hygge to przestrzeń ekologiczna i skandynawska jednocześnie, prosta, ale klimatyczna. Komunikuje silny związek z przyrodą i indywidualność inwestora. Na tarasie hygge nie znajdziesz zbyt wielu mebli i dekoracji. Jego wyposażenie pozwala przeżywać każdą chwilę „tu i teraz”. Przebywając na tarasie hygge, wsłuchujesz się w śpiew ptaków, szum krzewów i dźwięk cykad, czujesz powiew ciepłego, letniego wiatru na twarzy i rozkoszujesz się zapachem kwiatów. Dlatego niezbędną częścią tarasu hygge jest komfortowo wyposażona strefa wypoczynkowa.

 

Taras hygge z fotelem wiszącym w roli głównej

Na tarasie hygge delektujesz się owocami i warzywami z własnego ogrodu, zatapiasz w nowej książce, wsłuchujesz w odgłosy przyrody, rozmawiasz z przyjaciółmi i spędzasz romantyczny czas we dwoje. Wszystkie te czynności uprzyjemnia huśtawka ogrodowa, fotel wiszący bocianie gniazdo lub kosz na taras do siedzenia (tego typu meble kupisz np. w sklepie internetowym Dollo). Kosze wiszące do ogrodu pojawiły się na rynku już w latach 60. XX wieku pod nazwą Bubble Chair. Ich autorem jest Eero Aarnio, fiński projektant. Produkowane były z tworzywa sztucznego. Dzisiaj fotele ogrodowe wiszące wykonuje się z różnych materiałów, w szczególności z wikliny, drewna, tkanin i technorattanu. Dostępne są w rozmaitych rozmiarach i kształtach. Jeśli chcesz huśtać się z partnerem, przyjaciółką lub dzieckiem, do wyboru masz m.in. fotel ogrodowy wiszący dwuosobowy.

 

Biały fotel wiszący ITALFORM ORTA

 

Jaki kosz na taras do siedzenia jest najbardziej hygge?

Styl hygge lubi spokojne, stonowane kolory, dlatego na taras w skandynawskich klimatach najlepiej pasować będzie fotel ogrodowy wiszący biały, szary lub utrzymany w naturalnym odcieniu. Wewnętrzne poduszki mogą też być jasne lub kontrastować z kokonem (fiolet, róż, zieleń). Styl hygge nie narzuca połączeń kolorystycznych. Pozostawia Ci ogromną swobodę aranżacyjną. Taras musi Ci się po prostu podobać. Jeśli zarówno fasada domu, jak i taras utrzymane są w bieli, biały kosz wiszący zapewne by się na nim „zgubił”. Wówczas możesz śmiało zdecydować się na czarny fotel wiszący kokon z jaśniejszymi poduchami.

 

Czarny fotel ogrodowy wiszący dwuosobowy ITALFORM ORTA DOUBLE

 

 

Czy fotele ogrodowe wiszące z technorattanu wpisują się w ideę hygge?

Oczywiście! Na tarasie hygge dominują naturalne materiały: drewno, kamień, rattan i tkaniny. Technorattan, z którego obecnie najczęściej produkuje się fotele wiszące, stanowi swoisty kompromis między naturalnym urokiem i delikatnością rattanu a wytrzymałością i użytecznością tworzyw sztucznych. Technorattan jest wysoce odporny na wilgoć, promieniowanie UV oraz wysokie i niskie temperatury. Prezentuje się elegancko, delikatnie i naturalnie. Jest też bezproblemowy w czyszczeniu.

 

Gdzie na tarasie postawić lub zawiesić fotel kokon?

Jedną z najważniejszych zasad aranżowania tarasu hygge jest zachowanie szerokiego, niczym nieograniczonego widoku na cały ogród. Kosz na taras powinien być postawiony lub przymocowany do sufitu w taki sposób, by umożliwiać użytkownikowi wypoczynek połączony ze swobodną obserwacją przyrody. Carpe diem!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 czerwca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca