Wywrota

Rodzaje spawarek. Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

Przy wyborze spawarki warto wziąć pod uwagę dwie kwestie: to, jaką funkcję ma ona spełniać w domu, jak również nasz poziom doświadczenia i wiedzy, jeśli chodzi o spawanie. Jakie rodzaje spawarek są dostępne na rynku i jak wybrać najlepszą?

Rodzaje spawarek

Dawniej dostępny był tylko jeden rodzaj spawania - spawanie gazowe. Pierwsze modele były stosowane już w połowie XIX wieku i były wykorzystywane przez wiele dekad, aż po dziś dzień. Spawanie gazowe ma jednak wiele wad i ograniczeń, a należą do nich między innymi: stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne, ograniczenia technologiczne oraz konieczność posiada specjalnych uprawnień. Obecnie spawanie gazowe zostało wyparte przez spawanie łukowe, a wykorzystywane są do tego spawarki elektryczne: 

Rodzaje spawarek dzieli się z uwagi na technikę spawania i można wyróżnić:

- spawarki TIG - przeznaczone do spawania tzw. metodą TIG (z użyciem elektrody nietopliwej);

- spawarki MMA - wykorzystujące metodę łukową elektrodą otuloną;

- spawarki MIG/MAG - stworzone w celu spawania w osłonie gazu aktywnego bądź obojętnego z zastosowaniem elektrody topliwej w postaci drutu nawiniętego na szpulę;

Spawarka TIG

Spawarki TIG powstały w celu spawania z użyciem nietopliwej elektrody, choć można je stosować także przy metodzie MMA. Tego rodzaju spawarki najczęściej znajdują zastosowanie przy spawaniu stali wysokostopowych i aluminium.

 

Spawarki TIG zapewniają wysoką jakość spoin oraz brak rozprysków. Warto jednak zaznaczyć, że aby efekt prac rzeczywiście prezentował się estetycznie - spawacz musi posiadać dość duże umiejętności i wiedzę, a co za tym idzie - spawarki TIG mogą nie być najlepszym wyborem dla początkujących amatorów.

Spawarka MMA

Spawarki MMA mogą być wykorzystywane podczas ręcznego spawania i wykorzystują do tego celu elektrody otulone. Cieszą się one dużą popularnością zarówno wśród fachowców, jak i amatorów. Wśród elementów spawarki można wskazać przewód masowy wyposażony w zacisk, źródło prądu (stałego bądź przemiennego) z układem sterowania i przewód z uchwytem elektrodowym.

 

Spawarki transformatorowe to jeszcze do niedawna najpopularniejszy rodzaj spawarek MMA. Wyróżniały je dość niska cena, bezawaryjność oraz proste użytkowanie, które jest doceniane zarówno przez zawodowców, jak i osoby prywatne. Warto jednak zaznaczyć, że pobór prądu przez spawarki transformatorowe jest dość wysoki i technologia ta została skutecznie wyparta przez nowocześniejsze rozwiązania. Dobre spawarki transformatorowe wymagały stosowania dużej ilości wysokojakościowej miedzi, a ceny tego surowca na przestrzeni lat wzrosły. Dodatkowo technologia inwertorowa IGBT ma dużo więcej zalet użytkowych, a same koszty produkcji znacząco spadły. 

 

Spawarki inwertorowe pozwalają na spawanie wszelkimi rodzajami dostępnych w sprzedaży elektrod otulonych, a dodatkowo - zapewniają stabilny prąd, który przekłada się na świetną jakość spoiny. Sprzęt ten niegdyś zarezerwowany był tylko dla fachowców, ale dzięki rozwojowi technologii i obniżeniu kosztów produkcji, obecnie spawarka inwertorowa jest najlepszym wyborem dla majsterkowicza.  

Spawarka MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG zwane również migomatami, powstały z myślą o spawaniu materiałów różnego typu w osłonie gazu. Zdecydowaną zaletą tego rodzaju spawarek jest to, że pozwalają one na tworzenie spoin w różnych pozycjach, zachowując przy tym wysoką wydajność. Ten typ spawarek jest z reguły wykorzystywany do tworzenia spoin na grubszych arkuszach aluminium oraz metalach. Spawarki MIG/MAG są wyposażone m.in. w podajnik drutu, który może być wykonany z plastiku lub metalu. Te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wytrzymałością od drugich, a co za tym idzie - jeśli migomat ma być intensywnie użytkowany, lepiej jest zainwestować w urządzenie z metalowym podajnikiem drutu.

Jaką spawarkę do domu wybrać?

Wybór określonego rodzaju spawarki jest uzależniony od wielu czynników, jednak najbardziej istotne jest jej zastosowanie. Do amatorskiego użytku wystarczy bowiem tańszy model, a profesjonalne użytkowanie spawarki oznacza konieczność zainwestowania w zdecydowanie droższe urządzenie.

Mniej kosztowne modele spawarek są zdecydowanie mniej wytrzymałe, jednak przy okazjonalnym użytkowaniu mogą posłużyć przez dłuższy czas. Aby mieć pewność, że urządzenie spełni wszelkie oczekiwania, warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

 

- cykl pracy - ten parametr wyrażony jest procentowo i odnosi się do 10 minutowego cyklu pracy źródła spawalniczego. Dla przykładu cykl pracy 60% oznacza, że z danym obciążeniem urządzenie będzie mogło spawać bez przerwy przez 6 minut. Po tym czasie wyłączy się lub prąd wyjściowy zostanie obniżony. 

 

- moc - to kolejna kwestia na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze spawarki. Należy jednak pamiętać, że moc spawarki odpowiada mocy, która jest pobierana z sieci. Innymi słowy - jeśli jakość instalacji elektrycznej w miejscu użytkowania spawarki jest niższa niż gwarantowana moc podana przez jej producenta - urządzenie nie będzie działać poprawnie. 

 

- dodatkowe wyposażenie - poszczególne rodzaje spawarek wymagają określonego dodatkowego wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę. O ile bowiem zakup kabla roboczego znacznej długości (niezbędnego dla działania spawarki MMA) nie stanowi większego problemu, to już zapewnienie uchwytu spawalniczego i miejsca dla niego (wymóg migomatów) - może nastręczyć pewnych trudności.

 

Wybór odpowiedniej spawarki jest bardzo istotny z punktu widzenia jej wydajności. O ile bowiem zakup droższego, bardziej wytrzymałego urządzenia do użytku hobbystycznego może być niekorzystny co najwyżej dla portfela - to zbyt słaba spawarka dla profesjonalistów stanowi już nie lada problem.

 

Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt spawalniczy. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 pazdziernika 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca