Wywrota

Ile zarabia architekt, psycholog, prawnik i programista?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia architekt, psycholog, prawnik lub programista. Rzecz jasna, ich wynagrodzenie zależy od doświadczenia i zaangażowania. Są to jednak zawody przyszłości, które pozwalają osiągnąć pensję w wysokości kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Ile zarabia architekt?

Droga prowadząca do zawodu architekta nie jest prosta ani szybka. Podstawowym warunkiem, jest oczywiście ukończenie studiów wyższych. Obecnie można studiować architekturę na studiach I stopnia (zakończenie kończy się tytułem inżynier architekt) oraz II stopnia (ukończenie daje tytuł magister inżynier architekt). Ukończenie studiów to jednak dopiero początek drogi do wymarzonego zawodu. Kandydaci przed wpisaniem do Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej muszą odbyć dwuletnie praktyki, a następnie zdać państwowy egzamin zawodowy. 

 

Ile zarabia architekt? Wynagrodzenie architektów zależne jest od doświadczenia, stażu pracy i zajmowanego stanowiska. Młody, początkujący architekt zarobi około 5.000 zł brutto. Pracownik z doświadczeniem dostanie już około 7.000-8.000 zł brutto. Starszy architekt zatrudniony na cały etat w biurze projektowym może już liczyć na pensję w wysokości 10.000- 17.000. zł brutto. Najbardziej imponująco wyglądają zarobki architektów w krajach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania. Tam architekt zarobi średnio około  20.000 zł brutto. 

 

Warto jednak pamiętać, że architekt to wolny zawód. Oznacza to, że konkurencja na rynku pracy jest znacznie większa, a znalezienie dobrego zatrudnienia z najlepszą możliwą pensją, może zająć trochę czasu.

 

Sprawdź też: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/

Ile zarabia psycholog?

Aby zostać psychologiem, należy ukończyć 5-letnie, jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Studia dają absolwentowi prawo wykonywania zawodu, niemożliwe do zdobycia poprzez ukończenie kursów, czy stażu. Zadaniem psychologa jest doradzanie klientom, wystawianie opinii, bądź diagnoz, udzielanie pomocy w zakresie rozwiązywania problemów życiowych, czy skierowanie do innych specjalistów. 

 

Ile zarabia psycholog? Średnie zarobki pracowników tej branży rzecz jasna wahają się zależnie od miejsca pracy, doświadczenia, czy etatu. Zwykle mogą jednak liczyć na wynagrodzenie w przedziale 3.300- 4.700 brutto. Na zarobki powyżej tej średniej może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych psychologów. 

Ile zarabia prawnik?

Droga do zawodu prawnika jest długa i dość kosztowna. Prawnicy i inni absolwenci prawa to jednak jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Aby zostać adwokatem, należy skończyć 5- letnie studia magisterskie i obronić pracę dyplomową. Jednak prawo wykonywania zawodu wiąże się z koniecznością ukończenia aplikacji prawniczej.  Aby się na nią dostać, konieczne jest zdanie egzaminu składającego się ze 150 pytań z różnych dziedzin prawa. Warunkiem kontynuacji nauki jest uzyskanie co najmniej 100 pkt. 

Czym się zajmuje i ile zarabia prawnik? Zwykle jego zadaniem jest udzielanie pomocy prawnej swoim klientom. Adwokaci reprezentują klientów przed sądem i urzędem, występują podczas spraw karnych i karnoskarbowych. Początkujący prawnik zarobi około 5.800 zł brutto. Jednak ceniony w swoim środowisku adwokat z własną kancelarią prawną często zarabia nawet ponad 50.000 zł miesięcznie! 

Ile zarabia programista?

Zarobki programistów to jeden z najczęściej poruszanych tematów wśród osób chcących zajmować się branżą IT. Branża informatyczna wymaga wielu specjalistycznych umiejętności związanych z wiedzą teoretyczną i praktycznym działaniem. Aby zostać programistą, nie trzeba kończyć studiów wyższych, wystarczy znajomość języków programowania, ukończenie kursu lub szkolenia, dającego podstawy wiedzy z tej dziedziny.

 

Aby zdobyć całościową, praktyczną znajomość branży, można ukończyć studia na wydziale informatycznym jednej z krajowych uczelni wyższych. 

Ile zarabia programista zależy od jego doświadczenia i zaangażowania, jednak niekiedy pensje nawet najmłodszych pracowników wyglądają naprawdę imponująco! Młody specjalista IT zarobi średnio około 7.800 zł brutto. Jednak 25% najlepiej opłacanych programistów może liczyć na zarobki nawet powyżej 10.000 zł.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 grudnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca