Wywrota

Kto może wypisać e-receptę? Odpowiadamy

E-recepta jest odpowiednikiem recept papierowych, który uprawnia pacjenta do zakupu leków specjalistycznych niedostępnych w sprzedaży ogólnej. Kto może pacjentowi wypisać e-receptę i w jakich przypadkach się ją wystawia? W jaki sposób można zrealizować potem e-receptę? Sprawdź więcej na ten temat w poniższym artykule!

Czym są e-recepty?

 

E-receptami nazywane są elektroniczne dokumenty uprawniające pacjenta do wykupienia leków wydawanych z przepisu lekarza. Są to cyfrowe odpowiedniki recept papierowych, które jakiś czas temu funkcjonowały jeszcze w Polsce. E-recepty są dokumentami imiennymi, które wypisywane są na dany numer PESEL pacjenta. Zapisują się w jego dokumentacji medycznej i można mieć do nich wgląd w dowolnej chwili, chociażby logując się na swoje IKP. 

Wszystkie e-recepty mają określony termin ważności. Dopuszczalny czas realizacji e-recepty zależny jest od rodzaju przepisanych przez lekarza leków. Większość medykamentów można wykupić do 30 dni od daty wystawienia e-recepty lub daty „od dnia”, ale np. na wykupienie antybiotyków pacjent ma tylko 7 dni. Leki immunologiczne można wykupić do 120 dni, poza tym opcją są też e-recepty roczne dla pacjentów przewlekle chorych. 

Kto może wypisać e-receptę?

 

Do wystawienia e-recept uprawnieni są lekarze i lekarze dentyści, a także pielęgniarki i położne, a oprócz tego felczerzy i starsi felczerzy, poza tym w szczególnych przypadkach e-receptę wystawić mogą też farmaceuci (tzw. recepta farmaceutyczna). Również e-lekarz online może przepisać pacjentowi leki, czego przykładem jest e-recepta na NaszaRecepta i innych e-portalach medycznych. Recepta online jest rozwiązaniem niewątpliwie bardzo szybkim, którego zaletą jest brak konieczności wychodzenia z domu czy pracy, a poza tym brak konieczności rezerwacji wizyty z wyprzedzeniem. 

Aby otrzymać e-receptę od lekarza przez Internet, należy wypełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Zastępuje on tradycyjny ustny wywiad medyczny, który przeprowadzany jest z pacjentem w ramach wizyty stacjonarnej u lekarza. Specjalista analizuje odpowiedzi, które pacjent udzieli w formularzu medycznym i na tej podstawie podejmuje decyzję o wystawieniu e-recepty lub jej niewystawieniu. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń, wystawi pacjentowi e-receptę od ręki i w kilka chwil pacjent otrzyma SMS z kodem do realizacji e-recepty. 

Jak zrealizować e-receptę? 

Pacjent, któremu zostanie wystawiona e-recepta, może zgłosić się do apteki w celu wykupienia przepisanych leków. Nie musi jednak robić tego od razu, gdyż każda e-recepta ma swój okres ważności. Sam sposób realizacji e-recepty nie jest trudny, poza tym nie trzeba tego robić osobiście – bliska osoba może zrealizować e-receptę w imieniu pacjenta. Aby wykupić przepisane na e-recepcie leki, wystarczy:

  • Podać farmaceucie krótki, czterocyfrowy kod e-recepty, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em. Kod ten znajduje się również na wydruku informacyjnym e-recepty. Kod należy podać wraz ze swoim numerem PESEL, przy czym realizując e-receptę dla bliskiej osoby, należy podać jej numer PESEL, a nie swój. 
  • Okazać farmaceucie kod czterocyfrowy e-recepty. Znajduje się on na wydruku informacyjnym e-recepty, który wysyłany jest do pacjenta wiadomością e-mail. Dodatkowo kod kreskowy znaleźć można na wydruku informacyjnym, który zapisuje się na IKP. Kod kreskowy nie musi być wydrukowany. Pacjent może okazać go na urządzeniu mobilnym. W tym przypadku nie ma już potrzeby dodatkowego uwierzytelnienia w postaci podawania numeru PESEL.


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca