Wywrota

Przesyłki kurierskie – jakie są formalności i procedury nadawania?

Przesyłki kurierskie w szybkim tempie przejmują rynek pocztowy. Docierają do adresatów w krótszym czasie, a procedura ich nadania jest dużo łatwiejsza. Coraz więcej firm nie wymaga nawet drukowania etykiety. Sprawdzamy, jakie są formalności i etapy nadawania przesyłek kurierskich u poszczególnych przewoźników.

Czym paczka kurierska różni się od standardowej?

 

Coraz więcej osób rezygnuje z usług tradycyjnej poczty. Branża transportu przesyłek rozwija się w zawrotnym tempie, a państwowa firma nie nadąża za najnowszymi trendami. Nadal pozostaje jedną z najczęściej gubiących paczki. Dostarczenie listu na terenie tego samego miasta potrafi zająć kilka dni. Warto zwrócić się ku firmom kurierskim, z którymi nadawanie i odbieranie przesyłek wchodzi na wyższy poziom.

 

Główną zaletą paczki kurierskiej jest szybkość dostawy. W niektórych firmach możesz zamówić usługę dostarczenia przesyłki następnego dnia roboczego. Również w standardowym trybie dotrze ona do odbiorcy znacznie szybciej niż wysłana tradycyjną pocztą. Nadanie nie wymaga od Ciebie wizyty w placówce pocztowej – możesz zamówić kuriera prosto do swojego domu lub siedziby firmy.

 

Wolisz nadać paczkę samodzielnie w jednym z punktów nadania przesyłek? Coraz więcej sklepów współpracuje z firmami kurierskimi i daje taką możliwość. Bardzo często są otwarte do późnych godzin wieczornych, czego nie można powiedzieć o placówkach Poczty Polskiej. Kolejne firmy kurierskie stawiają w miastach swoje automaty paczkowe, które pozwalają na nadanie paczki przez całą dobę.

 

Niebywale rzadko zdarza się, aby paczka kurierska zaginęła bez echa. W momencie nadania Ty i odbiorca otrzymujecie kod pozwalający na jej śledzenie w aplikacji lub witrynie internetowej. Możesz obserwować każdy moment podróży, również w przypadku paczek zagranicznych. Przy tradycyjnych przesyłkach ekonomicznych nie masz takiej możliwości.  

Tutaj nadasz tanie paczki kurierskie

 

Jeśli chcesz wysłać paczkę, masz do wyboru nadanie za pomocą strony internetowej lub w jednym z punktów rozsianych po całej Polsce. Weź pod uwagę, że pośrednik może oferować niższe ceny niż firma kurierska. O ile nie nadajesz co najmniej kilkuset paczek miesięcznie, nie masz co liczyć na podpisanie korzystnej umowy z dużym przewoźnikiem. Pośrednicy zawiązują kontrakty z największymi firmami kurierskimi i oferują indywidualnym klientom ceny standardowo zarezerwowane dla przedsiębiorców. Nawet wysyłając pojedynczą paczkę kurierską, masz możliwość skorzystania z niższych opłat. 

 

Nie masz czasu na porównywanie oferty różnych firm kurierskich? Polecamy skorzystanie z pośrednika zrzeszającego kilkanaście z nich. Dzięki temu oferuje niższe ceny, czego przykładem są przesyłki kurierskie w Ship Center

Zagraniczne przesyłki kurierskie – jakich dodatkowych dokumentów wymagają?

 

Coraz więcej osób mieszka poza krajem ojczystym, a kolejne polskie firmy oferują wysyłkę towarów za granicę. Nadanie paczki międzynarodowej niewiele różni się od krajowej, przynajmniej w przypadku wysyłki do krajów europejskich. Jeśli wysyłasz przesyłkę jako osoba prywatna, nie musisz zawracać sobie głowy wypełnianiem dokumentów dotyczących cła. 

 

Jako sprzedawca musisz zadbać o umieszczenie na paczce informacji o tym, co się w niej znajduje i jaką ma wartość. W zależności od kraju docelowego należy wypełnić odpowiedni formularz celny. W przypadku niektórych towarów konieczne może być okazanie dodatkowych licencji, certyfikatów lub pozwoleń na transport. Każda paczka zagraniczna i krajowa musi mieć list przewozowy, dzięki któremu bez problemu dotrze do adresata.

Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7841 artykułów 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 maja 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca