Wywrota

Naczynia kriogeniczne na ciekły azot – gdzie ich szukać i jak wybrać odpowiednie?

Pomaga w codziennej pracy lekarzom, fascynuje naukowców, znajduje swoje miejsce w przemyśle, a także zachwyca klientów restauracji – ciekły azot, bo o nim mowa, to związek o naprawdę wszechstronnych zastosowaniach. Ze względu na to, że w ostatnich latach substancja ta cieszy się stale rosnącą popularnością, coraz popularniejsze stają się także naczynia kriogeniczne. Dlaczego są niezbędne w pracy z ciekłym azotem? Gdzie ich szukać i jak wybrać odpowiednie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Ciekły azot i naczynia kriogeniczne – dlaczego to nierozerwalny duet?

Ciekły azot to związek równie cenny, co wymagający. Chcąc korzystać z jego właściwości, należy więc zapewnić mu odpowiednie warunki. Są one dość specyficzne, bowiem dla zachowania pożądanej, skroplonej formy azot potrzebuje ekstremalnie niskiej temperatury. Za wartość krytyczną uznaje się w tym przypadku -147ºC – w cieplejszych warunkach azot nie może pozostać w stanie ciekłym. To właśnie dlatego klasyczne pojemniki nie są odpowiednie do jego przechowywania i związek należy trzymać w naczyniach kriogenicznych, zwanych również dewarami.

Jak wybrać odpowiednie dewary?

Dewary na ciekły azot zawdzięczają swoje właściwości specyficznej budowie. Naczynia wizualnie przypominają termos i składają się ze szczelnego korka oraz dwóch ścianek, które oddzielone są od siebie techniczną próżnią. Taka konstrukcja daje im ponadprzeciętne właściwości izolacyjne, dzięki czemu są w stanie zapewnić ciekłemu azotowi odpowiednio niską temperaturę.

Jak wybrać odpowiednie naczynia kriogeniczne? Kluczowe jest tu ich planowane zastosowanie. Dewary dzielą się bowiem na:

– transportowe, które służą do transportu i magazynowania ciekłego azotu,

– biologiczne, które przeznaczone są do przechowywania i transportu zamrożonych w ciekłym azocie zasobów biologicznych.

Rodzaj naczynia kriogenicznego to jednak jeszcze nie wszystko. Równie ważne są także inne czynniki, a mianowicie:

pojemność – decyduje nie tylko o tym, jak dużo ciekłego azotu zmieści się w dewarze, ale także o tym, jak długo można magazynować związek w pojemniku. Jeżeli potrzebujesz mobilnego naczynia na niewielkie ilości tej substancji, postaw np. na dewar 6-litrowy. Chcesz magazynować ciekły azot możliwie jak najdłużej? Dobrym wyborem będzie więc naczynie o pojemności 50 litrów, w którym może utrzymywać się on nawet 252 dni;

jakość – ciekły azot należy dobrze odizolować od otoczenia. W przeciwnym razie związek może szybko się ulotnić. Ponadto – ze względu na swoją niską temperaturę – może być niebezpieczny dla osób, które z nim pracują. W kontakcie z nieosłoniętymi tkankami wywołuje bowiem oparzenia lub odmrożenia. Z tego właśnie względu naczynia kriogeniczne powinny wyróżniać się bezkompromisową jakością. Postaw więc na te, które posiadają odpowiednie certyfikaty.

Gdzie można kupić naczynia kriogeniczne?

Wbrew pozorom dostęp do ciekłego azotu i naczyń kriogenicznych jest dziś bardzo prosty. Zakupu pojemnika można więc bez problemu dokonać online – w sieci dostępne są zarówno nowe, jak i używane dewary, które możesz dopasować do swoich potrzeb i planowanego zastosowania. Decydując się na taki zakup, pamiętaj jednak, żeby stawiać tylko i wyłącznie na sprawdzonych dostawców. Certyfikowane naczynia znajdziesz np. tutaj – https://www.cryogenshop.pl/.

Choć ciekły azot jest wymagający, to daje naprawdę wiele możliwości. Jeżeli z sukcesem stosuje się go w Twojej branży, to zakup naczynia kriogenicznego z pewnością jest krokiem, który warto rozważyć.


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 czerwca 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca