Podróże

Urlop na Mazurach? Spróbujesz raz i już zawsze będziesz wracać!

Warmia i Mazury to wspaniały region, jeden z najpiękniejszych w całej Polsce. Kraina Tysiąca Jezior robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Obszar słynie także z wielu atrakcji – można tu popływać kajakiem lub żaglówką. Mazury to także region pełen wspaniałych szlaków idealnych dla spacerowiczów głodnych spokoju i pięknych krajobrazów. Niezwykłe widoki sprawiają, że ta część Polski jest traktowana jako wyjątkowo urokliwa. Idealna zarówno dla pary zakochanych, jak i całych rodzin. Wybawią się tutaj przednio również młodzi ludzie szukający przygód.

Przyroda na Mazurach


W tym regionie Europy znajduje się prawie 4000 jezior. Obszar kojarzony jest także z bogatą fauną i florą, która sprawia, że krajobraz wygląda prawdziwie bajecznie. We wczesnym średniowieczu w tym miejscu znajdowała się dzika, pierwotna puszcza. Jej pozostałościami są tereny Puszczy Romnickiej i Piskiej. Co prawda rozwija się tam rolnictwo, jednakże region nadal stanowi unikat na skalę całego kraju. Ze względu na surowy klimat znajduje się tutaj sporo gatunków roślin północnych, chodzi przede wszystkim o lasy sosnowo-świerkowe z domieszką klonu, dębu i lipy. Co ciekawe, na Mazurach wytworzyła się lokalna odmiana sosny – mowa o sośnie mazurskiej i piskiej. W terenie można spotkać sporo koniczyny, chabrów, dzikiej róży i głogu.

 

Jeziora są siedliskiem wielu ptaków (czaple, kormorany, perkozy, orły, rybołowy). Na Mazurach żyją wilki, rysie i sporo gatunków motyli. Oczywiście kraina jezior stanowi doskonałe środowisko dla ryb. Występują tam m.in. płocie, okonie, leszcze, szczupaki i węgorze. Na Mazurach znajduje się wiele wspaniałych rzek z wyjątkowymi spływami. Chodzi tutaj m.in. o Rospudę, Czarną Hańczę i Krutynię. Rzeki stanowią bazę kajakarstwa na Ziemi Mazurskiej.

Sport i zabytki na Mazurach – jakich atrakcji możemy się spodziewać?


Wypoczynek na Mazurach to przede wszystkim przebywanie na łonie dzikiej przyrody. Nie brakuje tutaj świeżego powietrza (rejon ten nie jest nadmiernie uprzemysłowiony). Obszar stanowi doskonałe miejsce dla wędkarzy, grzybiarzy, spacerowiczów oraz fanów joggingu lub nordic walking. Warto także podkreślić, że na Warmii i Mazurach znajduje się sporo ścieżek rowerowych, dlatego usatysfakcjonowani będą tutaj również kolarze. Miłośnicy dwóch kółek mogą nie tylko szusować przez długi czas, ale także podziwiać wspaniałe widoki. Bardzo popularne jest tutaj kajakarstwo, które nie wymaga dużych nakładów finansowych. Mazurskie spływy są popularne w całej Europie.

Do szczególnych atrakcji na Mazurach można zaliczyć Pola Grunwaldzkie. To tutaj w 1410 r. wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków. Przez Mazury przebiega Kanał Elbląski, który z zespołem 5 naziemnych pochylni stanowi osobliwość na skalę europejską. Do miejsc wartych odwiedzenia w regionie zalicza się m.in.:

  • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
  • wyciąg narciarski w Mrągowie
  • Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni
  • Katedrę św. Wojciecha w Ełku
  • Muzeum Etnograficzne w Olsztynku
  • most obrotowy w Giżycku
  • wioskę żeglarską w Mikołajkach
  • mosty w Stańczykach
  • Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku

Oczywiście Warmia i Mazury kuszą przede wszystkim krajobrazami pełnymi pagórków, jezior rynnowych i oczek morenowych.

Żeglarstwo na Mazurach


Jacht Antila 27 to jedna z najpopularniejszych łodzi czarterowanych na terenie Mazur. Licząca prawie 9 metrów łódź o szerokości prawie 3 metrów daje szansę na wygodny wypoczynek nawet dla ośmiu osób. Jacht zaprojektowany przez doświadczonych twórców oparty jest przede wszystkim na ich wieloletnim doświadczeniu oraz połączeniu prostoty kierowania łodzią z wygodą podczas żeglugi na terenach śródlądowych. Dwie zamykane kabiny dają szansę na zyskanie prywatności, nawet jeśli jedziemy na wakacje z grupą znajomych. Dzięki lekkiej budowie jachtu wszystkie manewry można wykonywać w sposób łatwy i wygodny, nawet gdy miejsca jest niewiele – to sprawia, że urlop poświęcić można czerpaniu przyjemności z żeglugi. Sporej wielkości powierzchnia żagli połączona jest dodatkowo z silnikiem przyczepnym o mocy do 15 KM, co daje zwrotność oraz przyjemne prędkości rozwijane przy większej powierzchni i właściwych do tego warunkach. To jeden z najpopularniejszych modeli jachtów, jednocześnie lubiany przez wielbicieli spędzania wczasów pod żaglami.

Oferty czarteru Antili 27 dostępne są pod adresem https://czarteruj.com/jacht-model/antila-27


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 marca 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca