Wywrota

Pracownice i pracownicy kambodżańskich fabryk odzieżowych żądają wyższej płacy minimalnej

 

 

PRACOWNICE I PRACOWNICY KAMBODŻAŃSKICH FABRYK ODZIEŻOWYCH PROTESTUJĄ ŻĄDAJĄC WYŻSZEJ PŁACY MINIMALNEJ

 

Pracownicy i pracownice kambodżańskich fabryk odzieżowych, wspierani przez organizacje pozarządowe oraz związki zawodowe na całym świecie, żądają podniesienia płacy minimalnej do 177 USD miesięcznie.

 

Clean Clothes Campaign wzywa H&M do odegrania roli lidera wśród firm odzieżowych we wprowadzeniu godnej płacy w Kambodży.

 

17 września 2014 r. tysiące pracownic i pracowników w wielu fabrykach w Kambodży zademonstruje swoje żądania do zwiększenia płacy minimalnej do wysokości 177 USD miesięcznie. Jest to kolejny etap walki pracowników fabryk odzieżowych w tym kraju, którzy od drugiej połowy 2013 roku żądają wzrostu płacy minimalnej. Ma to pozwolić na osiągnięcie w przyszłości płacy wystarczającej na godne życie. Na początku stycznia 2014 roku nastąpiła eskalacja walk w Kambodży, po wprowadzeniu policji i armii przeciwko protestującym. W wyniku interwencji siłowej 4 osoby zginęły, a 23 zostało aresztowanych.

 

Obecny poziom płac w wysokości 100 USD miesięcznie to zaledwie 25% płacy szacowanej jako wystarczająca na godne życie przez sieć związków zawodowych i organizacji pozarządowych w Azji: Asia Floor Wage Alliance. To oznacza, że około 500 000 pracowników i pracownic kambodżańskich fabryk nie jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb życiowych.

 

Na początku października br. w Kambodży zbierze się Komitet ds. Płac w celu ustalenia nowego poziomu płacy minimalnej. Związki zawodowe oraz pracownicy i pracownice nalegają na 177 USD miesięcznie. Po roku walk wierzą, że firmy odzieżowe mają ważną rolę do odegrania w tym procesie i powinny podjąć odpowiednie kroki, aby wesprzeć ich żądania.

 

Ath Thorn, Przewodniczący kambodżańskiego związku zawodowego C.CAWDU twierdzi, że firmy wyciskają, co się tylko da z ograniczonych marżą możliwości rynku odzieżowego, by osiągnąć jak najwyższy zysk. To najwyższy czas, aby wzięły one odpowiedzialność i zaczęły zajmować się kwestią, która leży w sercu naszych protestów: godną płacą. Wzrost wynagrodzeń do poziomu 177 dolarów amerykańskich jest krokiem w tym kierunku.

 

H&M ogłosił w zeszłym roku rozpoczęcie pilotażowego projektu w Kambodży jako część swojej „Strategii na rzecz zapewnienia Sprawiedliwej Płacy”. Do tej pory nie została przez nich ogłoszona żadna informacja na temat postępu w określeniu kwoty wystarczającej na godne życie w Kambodży. CCC wzywa H&M do pokazania swojego zaangażowania w sprawę płac pracowników i pracownic szyjących kolekcje firmy.

 

Maria Huma z Clean Clothes Polska stwierdza, że jeśli H&M pragnie być prawdziwie zaangażowany w poprawę warunków życia kobiet i mężczyzn, którzy szyją ubrania tej firmy, to jest to prawdziwa szansa do odegrania roli odpowiedzialnego społecznie lidera na światowym rynku odzieżowym, domagającego się godnych płac dla pracowników fabryk odzieżowych w Kambodży.

 

Petycję w sprawie wzrostu płacy minimalnej w Kambodży można podpisać na stronie www.cleanclothes.org/livingwage/sign/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca