Części do wózków widłowych

Wózki widłowe są jednymi z najbardziej uniwersalnych maszyn, wykorzystywanych w transporcie, logistyce i branży budowlanej. Stworzone do transportu materiałów na niewielkich dystansach, pozwalają na ich szybki i bezpieczny transport w pionie i poziomie. Aby tak rzeczywiście było, wózki widłowe muszą być utrzymywane w niezawodnym stanie technicznym, a wszelkie awarie i usterki usuwane bezzwłocznie, z użyciem wysokiej jakości części zamiennych. Czy części do wózków widłowych są trudno dostępne na rynku? Całe szczęście nie, choć to często zależy od miejsca kraju i modelu wózka, z którego firma korzysta.

Jak są zbudowane wózki widłowe

Wózek widłowy to maszyna, składająca się z podobnych elementów co samochód. Jednostką napędową w wózkach może być silnik spalinowy lub elektryczny. Ten pierwszy jest zwykle zasilany paliwem LPG, natomiast silnik elektryczny posiada baterie, które należy regularnie ładować. Wózki elektryczne nie emitują spalin, dlatego korzysta się z nich w zamkniętych pomieszczeniach. Natomiast wózki z silnikami spalinowymi doskonale nadają się do użytku na zewnątrz, oferując większą moc. Oprócz tego wózki widłowe posiadają zawieszenie, do którego przymocowane są koła. Jedną z najważniejszych części wózka jest maszt. To stalowa konstrukcja, umieszczona z przodu wózka. Do masztu przymocowane są widły o zmiennym rozstawie. Pozwala to podnosić różne rodzaje palet. Sterowanie wózkiem widłowym nie należy do najłatwiejszych i aby nauczyć się tej trudnej sztuki, należy uczęszczać na kurs obsługi wózka widłowego. Na takim kursie, poza samą nauką jazdy, kursanci uczą się bezpiecznej eksploatacji wózka. Wymiana pustej butli gazowej na pełną, przeglądy wózka przed rozpoczęciem pracy oraz wymiana podstawowych  części do wózków widłowych, jeśli jest to konieczne do dalszej bezpiecznej pracy. Po zakończeniu kursu oraz zdaniu egzaminu, kursanci otrzymują uprawnienia, które umożliwiają im obsługę urządzenia i podjęcie pracy.

Awarie wózków widłowych

Wózki widłowe ulegają awariom. Przyczynami może być zmęczenie materiału, nadmierna eksploatacja i zużywające się części do wózków widłowych. Szybka i skuteczna naprawa jest zazwyczaj uzależniona od dostępności części zamiennych na rynku. W przypadku nowych wózków widłowych, objętych jeszcze gwarancją producenta, ich wymiana następuje w ramach kontraktu serwisowego. A co z wózkami, które służą nam już od dłuższego czasu, a ich serwis wykonujemy samodzielnie lub zlecamy go lokalnym firmom? Dostępność części do wózków widłowych jest na rynku duża. Ich zakupem możemy zająć się samodzielnie. Najbezpieczniejszą metodą, pozwalającą uniknąć zakupu nieodpowiednich części zamiennych będzie wymontowanie uszkodzonego elementu i udanie się z nim do sklepu z częściami do wózków widłowych. Można również wykonać zdjęcie elementu lub zapisać jego numery seryjne, po których będzie można dopasować odpowiadający element. Sklepy oferujące części do wózków widłowych prowadzą sprzedaż zarówno lokalnie, jak również oferują sprzedaż części przez internet, zapewniając ich dostawę firmami kurierskimi w każdy zakątek kraju.

Komu powierzyć naprawę wózków widłowych

Niewielkie awarie, nie wpływające na bezpieczeństwo pracy, mogą być usuwane we własnym zakresie. Dotyczy to np. wymiany zewnętrznych części do wózków widłowych, takich jak obudowa reflektora. Znacznie poważniejsze są naprawy tych części do wózków widłowych, które odpowiadają za bezpieczeństwo pracy. Są to różnego rodzaju przewody hydrauliczne, zawory, hamulce i systemy sterujące. Wszelkie wymiany powinny być wykonywane na wyłączonym i unieruchomionym wózku, w którym widły zostały opuszczone, a sam wózek nie jest obciążony ładunkiem. Wózki widłowe podlegają nadzorowi UDT, czyli urzędowi dozoru technicznego. Do legalnego korzystania z takich urządzeń, niezbędne jest przeprowadzenie okresowych przeglądów, połączonych z wbiciem pieczątki do dokumentacji. Brak ważnych przeglądów UDT skutkuje zakazem użytkowania wózka, a jeśli zakaz zostanie złamany, nałożeniem mandatu. Podczas wykonywania przeglądów UDT, kontroler dokładnie sprawdza stan wózka. Dlatego tak ważne jest stosowanie wysokiej jakości części do wózków widłowych – najlepiej oryginalnych lub odpowiadających ich jakością zamienników. Nie polecamy natomiast sięgania po tanie części produkcji chińskie. Pomimo że mogą wyglądać identycznie jak oryginały, wykonane są z materiałów gorszej jakości. Mniejsza wytrzymałość, większa podatność na uszkodzenia, a do tego często występujące problemy z montażem. To wszystko może skutecznie odebrać radość wynikającą z taniego zakupu.

Dobrej jakości części do wózków widłowych nie muszą kosztować fortuny, pod warunkiem że będziemy wiedzieć, gdzie się w nie zaopatrywać. Będąc stałym klientem takich firm, z pewnością można liczyć na rabaty i zniżki, a także priorytetowe potraktowanie składanych zamówień, dzięki czas potrzebny na naprawę wózka widłowego zostanie skrócony do niezbędnego minimum. Nawiązując kontakt z takimi firmami, warto powołać się na inną firmę, od której dowiedzieliśmy się o jej istnieniu. Dla sprzedawcy części do wózków widłowych jest to bowiem najlepszą formą reklamy i wyrażeniem uznania przez swoich klientów.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 listopada 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło