Teatr

Lato w Krakowie? Wybraliśmy najlepsze darmowe atrakcje!

Kraków tętni życiem cały rok, ale lato to szczególna pora pod tym względem: mieszkańcy wylegają na ulice, do ogródków, parków, na bulwary, a radosny tłum dopełniają turyści. Wiele różnych organizacji dodatkowo umila mieszkańcom i odwiedzającym ten czas darmowymi atrakcjami. Jakie wydarzenia mamy do wyboru? Sportowe, filmowe, muzyczne, historyczne – każdy znajdzie coś dla siebie. A żeby wam w tym pomóc, zebraliśmy najciekawsze propozycje!

1. Bulwar[t] sztuki

Ta inicjatywa teatru Łaźnia Nowa to zdecydowanie największa impreza plenerowa tego lata. Codziennie nad Zalewem Nowohuckim odbywa się przynajmniej jedno wydarzenie, a różnorodność propozycji jest ogromna: od warsztatów m.in. ceramicznych i kulinarnych, przez zajęcia sportowe (np. pilates, jogę), potańcówki, śpiewanie, aż po koncerty, kino letnie oraz spektakle teatralne. Cały harmonogram dostępny jest na stronie teatru Łaźnia Nowa.

2. Treningi Wszibers FitUp

Jeśli szukasz motywacji, żeby się poruszać – to świetna okazja! Dzięki Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości oraz trenerom studia All For Body, od połowy czerwca, w co drugą sobotę w parku Stacja Wisła na Zabłociu odbywają się treningi ogólnorozwojowe. Ćwiczymy o 10.00: 14 lipca, 28 lipca, 11 sierpnia i 25 sierpnia. Bieżące informacje znajdziecie na profilu WSZiB i wydarzeniu "Wszibers FitUp" na Facebooku.

3. Kino plenerowe „Biznes Klasyk”

Ożyją także bulwary na Grzegórzkach: kino plenerowe „Biznes Klasyk” jest bowiem organizowane na PrzyStani na Plaży (Bulwar Kurlandzki, przy moście Kotlarskim). Przez lipiec i sierpień w co drugi piątek o 21.00 krakowianie będą relaksować się na leżakach, oglądając wciągające historie ze świata wielkiego biznesu i polityki, wybrane przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości. Jakich tytułów się spodziewać? 13 lipca – „Jestem bogiem”, 27 lipca – „Strategia mistrza”, 10 sierpnia – „Grace księżna Monako”, 24 sierpnia – „Żelazna Dama”. Więcej szczegółów na profilu WSZiB i wydarzeniu "Biznes Klasyk – kino plenerowe nad Wisłą" na Facebooku.

4. Noc Cracovia Sacra 

Darmowa oferta nie ominie melomanów. W nocy z 14 na 15 sierpnia w całym mieście rozbrzmiewać będzie muzyka – tym razem sakralna. Jednak Noc Cracovia Sacra to nie tylko koncerty: w programie znajdziemy też spektakle słowno-muzyczne, wystawy, zwiedzanie świątyń oraz odkrywanie kościelnych zabytków i dzieł sztuki na co dzień niedostępnych. Szczegółów szukajcie na stronie internetowej Krakowskich Nocy.

5. Free Walking Special

Tropiciele miejskich ciekawostek zachwycą się Free Walking Special. Coniedzielne tematyczne spacery po Krakowie odsłaniają nieznane zakątki miasta. Co tydzień temat jest inny – czasem wydarzenia to wycieczki po konkretnej dzielnicy, czasem dotyczą konkretnej epoki lub osoby, a od czasu do czasu zdarzają się spacery kulinarne! Informacje o spotkaniach oraz miejscu ich rozpoczęcia ogłaszane są na profilu Free Walkative Tour Krakow na Facebooku.

6. Scena Letnia Nowohuckiego Centrum Kultury

Przez wakacyjne miesiące skwer przed NCK rozbrzmiewa muzyką wszelaką. Scena plenerowa co niedzielę od 18.00 gości artystów reprezentujących przeróżne gatunki muzyczne, od piosenki francuskiej, przez muzykę latino, folkową i popularną, aż po rock. Warto zajrzeć na stronę Nowohuckiego Centrum Kultury, żeby sprawdzić program, bo jest bardzo bogaty.

7. Hearth Festival

To spotkanie street artu i muzyki odbywa się już od połowy czerwca w różnych częściach miasta, ale jego finał będzie mieć miejsce 21 i 22 lipca w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Na Hearth Festival składają się różnego rodzaju warsztaty street artowe, performanse, muzyka na żywo oraz interaktywne spotkania. Ideą towarzyszącą festiwalowi jest uwrażliwianie na problem zanieczyszczenia powietrza i promowanie działalności organizacji walczących na rzecz poprawy jego jakości. Szczegóły znajdziecie na stronie centrum.

8. 19. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” 

A może trochę historii? Już od 22 do 29 lipca miasto opanuje żywioł Cracovia Danza. Tańce i balety z różnych epok i kręgów kulturowych związane z wojną i wojskowością zaprezentują zespoły z całego świata (m.in. z Francji, Hiszpanii, Anglii, a nawet Indii). W weekend miasto wypełni się rycerzami, żonglerami, chorągwiarzami oraz rozmaitymi dworskimi postaciami, a po sobotnim przedstawieniu wszyscy zatańczymy na wielkim balu dla publiczności na Rynku Głównym. Więcej informacji szukajcie na stronie internetowej festiwalu.

9. Spacery literackie

W krakowskim kalendarzu znajdzie się też gratka dla czytelników! Cieszące się ogromną popularnością spacery krakowskimi szlakami literackimi odbywają się od wiosny do jesieni, w ostatnie soboty każdego miesiąca. Wakacje upłyną pod znakiem Młodej Polski, a początkiem września będziemy świętować urodziny Stanisława Lema. Harmonogram: 28 lipca – Młoda Polska, 25 sierpnia – Tadeusz Boy-Żeleński, 8 września – Stanisław Lem (Urodziny Lema). Wstęp wolny, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Szczegółów szukajcie na stronie miastoliteratury.pl. 

Nie sposób uczestniczyć, ani nawet spisać wszystkiego, co czeka na krakowian tego lata. Nasz wybór to tylko mały wycinek z mnóstwa propozycji. W bogatej, różnorodnej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie trzeba wyjeżdżać z miasta, by wakacje były pełne wrażeń! Bawcie się dobrze!

 


przysłano: 16 lipca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca