Teatr

Zegarki do biegania – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Bieganie to sport, który możesz uprawiać bez konieczności kupowania drogiego sprzętu i masy gadżetów. Ale jest jedna rzecz, dzięki której Twój trening będzie dużo bardziej skuteczny. To profesjonalny zegarek do biegania z kilkoma podstawowymi funkcjami. Co warto o nim wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Sklep z zegarkami – wybierz właściwy asortyment do biegania!


W narracji o bieganiu dominują dwa sposoby myślenia. Pierwszy, „wolnościowy” zakłada uwolnienie się podczas aktywności fizycznej od wszelkich nowinek technologicznych, pomiarów czasu i spalania kalorii. Dzięki temu biegacz może w pełni cieszyć się swobodą i uwolnić głowę. Drugie podejście zakłada profesjonalizację biegu, wzorem treningów zawodowych sportowców. Wówczas konieczne jest specjalistyczne urządzenie, które dokładnie sprawdzi ilość przemierzonych kilometrów, tempo, puls itp. A którym typem biegacza jesteś Ty?


Zegarki do biegania – jak wybrać?


Wiele zależy od tego jak bardzo zaawansowanym jesteś biegaczem. Amatorzy nie potrzebują sprzętu obładowanego funkcjami, za który trzeba wyłożyć ponad 1000 złotych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją biegową przygodę, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie prosty zegarek ze stoperem. Dzięki temu łatwo zmierzysz swój czas biegu i porównasz postępy. Ważne, by na samym początku nie przesadzić i nie kupić zbyt dużo gadżetów, z których potem i tak nie będziesz korzystać. W miarę upływu czasu (i pokonanego dystansu) możesz sięgnąć po bardziej zaawansowane urządzenie.


Na co zwrócić uwagę kupując zegarek do biegania


Producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcji do zegarków dedykowanych dla biegaczy. Wśród nich można zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka poniższych:


- podświetlenia zegarka – zwłaszcza w polskiej aurze, jeśli tylko zamierzasz biegać późną jesienią i zimą, podświetlenie może być nieodzowne. Postaraj się, aby tarcza zegarka miała odpowiednie światło przynajmniej przez dwie, trzy sekundy i była łatwo uruchamiana.


- czytelne cyfry na wyświetlaczu – to wbrew pozorom bardzo przydatna funkcja. W biegu, na nierównościach, przy dużej szybkości – wyświetlany czas musi być dobrze widoczny. Sprawdź przed zakupem czy czasomierz wyświetla duże litery na ekranie.


- interwały – dobry zegarek do biegania powinien być wyposażony w możliwość rejestrowania międzyczasów. Ta funkcja być może przyda Ci się mniej podczas dłuższego rozbiegania, ale będzie istotna gdy wdrożysz trening szybkościowy. Zegarek powinien mierzyć czas przebiegnięcia określonego okrążenia. Jednocześnie, ze względu na interwały, warto by urządzenie rejestrowało przynajmniej kilkadziesiąt interwałów.


- GPS – biegasz w terenie, poza utartymi szlakami? To idealne rozwiązanie. W dodatku będziesz mógł zgrać trasę całego biegu na komputer i pochwalić się przebiegniętym dystansem wśród znajomych. Jednocześnie będzie to dla Ciebie znakomita mobilizacja do dalszej pracy. Alternatywnym rozwiązaniem jest smartfon z odpowiednią aplikacją, jednak w ten sposób musisz z założenia wziąć ze sobą o jedno urządzenie więcej.


- sprawna bateria – długi czas jej działania ma kluczowe znaczenie jeśli biegasz trasy długodystansowe. Zegarek powinien bez problemu wytrzymać na pełnych obrotach około 10 godzin. To czas, który z pewnością będzie wystarczający, nawet dla najbardziej zaangażowanych biegaczy.


- design – nowoczesny wygląd zegarka do biegania dla wielu jest ich dodatkowym walorem. Dlatego producenci coraz częściej przygotowują zegarki dopasowane zarówno do uprawiania sportu, jak i codziennych stylizacji. Jeżeli chcesz nosić czasomierz przy różnych okazjach, zwróć uwagę, by nie był on za duży, a także, by jego kolorystyka nie dyskwalifikowała bardziej stonowanych kreacji.


Najważniejsza jest wygoda


O tym należy pamiętać w pierwszej kolejności. Decydując się na zakup zegarka, nie myśl jedynie o trendach i czy przemijającej modzie, ale przede wszystkim o dobrej praktyce stosowania i komforcie noszenia. Jeżeli te dwa czynniki zostaną spełnione, nie masz się czym martwić.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca