Literatura

21 marca: Światowy Dzień Poezji

 

21 marca: Światowy Dzień Poezji

średnio uroczyste obchody w Tajnych Kompletach




21 marca: Światowy Dzień Poezji. Tak ustaliło UNESCO. Poezja niewiele ma już wspólnego ze świętem, jeśli już, to są to raczej święta ruchome i ciche. Jednak spróbujmy ten dzień obejść, niekoniecznie dookoła, niekoniecznie cicho. Fundacja im. Karpowicza udostępni tego dnia scenę i mikrofon wszystkim, którzy zechcą przeczytać swój wiersz głośno, nawet bardzo głośno.


Początek obchodów o godzinie 18.00 księgarni Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2). Zaproszeni wrocławscy poeci przeczytają jeden (lub dwa) własne wiersze i jeden (lub dwa) wiersze autorów nieżyjących, w jakiś sposób szczególne dla zaproszonych Gości. Każdy przyniesie też ze sobą przedmiot związany z ich wierszem (lub jeśli to niemożliwe, choć trochę z literaturą) na szaloną aukcję, z której cały dochód zostanie przeznaczony na nagrodę główną w Świątecznym Konkursie Jednego Wiersza, otwartym dla wszystkich chętnych.


Zwycięzcę wyłoni Jury złożone z młodych wrocławskich krytyków literackich. Każdy z zaproszonych Gości wrzuci także do kapelusza karteczkę z jednym słowem. Laureat Świątecznego Konkursu Jednego Wiersza będzie miał zaszczyt wyciągnąć z tego kapelusza wiersz dada, obowiązujący przez najbliższy rok. Opublikujemy go na stronie Fundacji ( www.fundacja-karpowicz.org ).


Wśród zaproszonych Gości czołowi wrocławscy poeci: Agnieszka Wolny-Hamkało, Klara Nowakowska, Julia Szychowiak, Mirka Szychowiak, Justyna Paluch, Tomasz Majeran, Marcin Hamkało, Piotr Czerniawski, Konrad Góra, Marcin Kurek, Bartosz Sadulski, Przemysław Witkowski, Szymon Stoczek, Leszek Budrewicz, Kamil Zając, Paweł Piotrowicz i Jacek Bierut.


Przynieście wiersze, przeczytajcie je głośno, wygrywajcie, licytujcie, świętujcie.

..............


Spotkanie z Ewą Kuryluk

wokół książki Obrysować cień. Malarstwo 1968-1978



Ewa Kuryluk to postać legendarna we współczesnej kulturze wizualnej i literackiej. Urodziła się w Krakowie w 1946 roku, maturę zdała w Wiedniu, 15 lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, dziś mieszka w Paryżu. Jej prace prezentowane były w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie. jest malarką, rysowniczką, autorką instalacji, historyczką sztuki, powieściopisarką i eseistką, na której książkach wychowało się kilka pokoleń wielbicieli sztuki.



Obrysować cień to zaprojektowany przez artystkę album zawierający sto najważniejszych obrazów malarki z lat 1964-1978 oraz istotne teksty o jej twórczości. Publikacja, wydana przez BWA Design we Wrocławiu, Czytelnię Sztuki w Gliwicach i Artemis w Krakowie, towarzyszy wystawie prac artystki we wrocławskiej Galerii Design BWA.



Dodatkowym pretekstem do rozmowy z Autorką o literaturze, sztuce i życiu jest także wznowienie przez Wydawnictwo Literackie Jej powieści Goldi z nowym wyborem ilustracji.



Zofia Gebhard-Jaroszewska, kuratorka wrocławskiej wystawy Ewy Kuryluk, tak podsumowuje malarstwo artystki:

Bohaterką tego malarstwa jest najczęściej sama artystka i to, co dzieje się w jej otoczeniu i umyśle: we śnie, marzeniach, wspomnieniach, inspiracjach. Oparte o własne zdjęcia autoportrety i portrety tworzą własne opowieści, które każdy może interpretować inaczej. Oglądając te obrazy rozumiemy, jak łączą się z sobą procesy fotograficzne i malarskie, oparte na działaniu światła i koloru.



24 marca o godz. 18.00 w księgarni „Tajne komplety”, ul. Przejście Garncarskie 2



Promocja książki Jolanty i Krzysztofa Popińskich

Od SKS-u do NZS-u. Niezależne Zrzeszenie Studentów we Wrocławiu 1980-2010




Książka dwójki wrocławskich historyków - Jolanty i Krzysztofa Popińskich jest pierwszym całościowym ujęciem dziejów Niezależnego Zrzeszenia Studentów we Wrocławiu od momentu jego powstania do chwili obecnej. Podobnej monografii nie doczekał się jeszcze żaden ośrodek akademicki w kraju. Autorzy wykorzystali bogactwo źródeł archiwalnych, przeprowadzili dziesiątki rozmów z dawnymi i dzisiejszymi działaczami Zrzeszenia. Praca dotyczy środowisk NZS ze wszystkich uczelni Wrocławia. Napisana została przystępnym językiem i wzbogacona licznymi cytatami z ze wspomnień, dokumentów i prasy oraz blisko 200 ilustracjami.


Dyskusję z udziałem autorów książki i osób zgromadzonych w księgarni poprowadzi Jacek Fabianowicz <Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego NZS>.



Spotkanie jest jednym z elementów zaplanowanych przez NZS obchodów 30-lecia organizacji we Wrocławiu. Więcej informacji w programie na oficjalnej stronie www obchodów:


<http://www.30latnzs.ue.wroc.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=4>



PONIEDZIAŁEK, 21 MARCA, 16.00, KSIĘGARNIA TAJNE KOMPLETY, Wrocław

21 marca 2011, 16:00 KSIĘGARNIA TAJNE KOMPLETY, Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca