Literatura

Michael Longley w Polsce! Port Wrocław 2011

 

24 kwietnia nakładem Biura Literackiego ukazała się książka „Od kwietnia do kwietnia”, drugi już zbiór poezji Michaela Longleya – z tłumaczeniami Piotra Sommera – wydany  przez Biuro Literackie. Poeta uświetni premierę książki, przyjeżdżając na tegoroczny Port Wrocław. Początek wieczoru w sobotę 9 kwietnia o godzinie 18:00.

 

„Pochodzący z Irlandii Michael Longley był już gościem festiwalu w 1998 roku, kiedy to jego czytanie z Ciaránem Carsonem zakończyło się piętnastominutową owacją na stojąco” – wspomina w „Dzienniku Portowym” Bohdan Zadura. W tym roku może być równie gorąco, bo Longleyowi będzie towarzyszyć drugi gość z Wysp – Brian Patten.

 

„Zestawienie ze sobą Longleya i Pattena wydaje się pomysłem na pierwszy rzut oka szalonym (tak wiele ich różni), ale jest w tym szaleństwie metoda: stanowiąc dla siebie naprzemienne tło, ich wiersze zabrzmią podczas festiwalowego czytania z wielką siłą” – pisze w „Dzienniku Portowym” Grzegorz Jankowicz.

 

Michael Longley jest w swoim pokoleniu jednym z trzech – obok Dereka Mahona i Seamusa Heaneya – twórców nowoczesnej tradycji poetyckiej w Irlandii Północnej. Urodził się w 1939 roku w Belfaście. Debiutował trzydzieści lat później tomem „No Continuing City”, u zarania krwawego, bratobójczego konfliktu w Irlandii Północnej.

 

Zaangażowany w sprawy publiczne, nie dał się jednak zepchnąć w obszar retoryki politycznej. Piotr Sommer nie bez powodu nazywa go poetą umiaru i równowagi. Michael Longley jest laureatem najbardziej prestiżowych literackich nagród, w tym m.in. Nagrody Whitbreada i T.S. Eliot Prize. Należy do Aosdana, irlandzkiego stowarzyszenia grupującego wybitnych twórców.

 

W Polsce wiersze Longleya ukazywały się w „Nowym Wyrazie” i „Literaturze na Świecie”, znalazły się także w „Antologii nowej poezji brytyjskiej” (1983) i w tomie „Sześciu poetów północnoirlandzkich” (1993). W 1998 roku nakładem Biura Literackiego ukazał się „Lodziarz z Lisburn Road” z wierszami Longleya w przekładach Piotra Sommera i Bohdana Zadury.

 

Ingmāra Balode (Łotwa), Sanna Karlström (Finladia), Elżbieta Leese (Dania), José Ángel Leyva (Meksyk), Eduardo Lizalde (Meksyk), Michael Longley (Irlandia), Ambar Past (Meksyk), Brian Patten (Anglia), Ana Pepelnik (Słowienia), Zoë Skoulding (Walia) i Sigurbjörg Thrastardóttir (Islandia).

 

Tak wygląda lista zagranicznych gości festiwalu organizowanego przez Biuro Literackie, których usłyszeć będzie można między 8 a 10 kwietnia w Studiu na Grobli. Ponadto w ramach muzycznego Port Songwriter Festiwal zaprezentują się Entertainment For The Braindead (Niemicy), João (Portugalia), Vuk (Finlandia).  

 

 

Więcej informacji o książce tegorocznego gościa Portu Wrocław

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113843

 

Więcej o Porcie Wrocław 2011 16. festiwalu literackim

 


 

 

 

 

od: 8 kwietnia 2011
do: 10 kwietnia 2011 Port Wrocław w Studiu na Grobli

przysłano: 23 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca