Literatura

Łukasiewicz i Styczeń w listopadzie w Porcie

Gośćmi kolejnej odsłony „Portu Literackiego po godzinach” będą Jacek Łukasiewicz i Janusz Styczeń, autorzy premierowych książek - „Stojąca na ruinie” i „Furia instynktu”. Sekundować im będą Jan Stolarczyk i Bogusław Kierc, redaktorzy obu tomów i jednocześnie prowadzący czwartkowe spotkanie.

 

A będzie to spotkanie „wrocławskie” - wszyscy zaproszeni goście mieszkają w stolicy Dolnego Śląska. To zresztą kolejny Portowy akcent związany z Europejską Stolicą Kultury 2016. Już we wrześniu w redakcji Biura Literackiego pojawiła się Urszula Kozioł, która przeczytała wiersze z Dożynkowego tomu „Fuga (1955-2010)”.

 

„Stojąca na ruinie” Jacka Łukasiewicza, poety i krytyka, laureata Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki, ukazuje się niemal 60 lat po jego debiucie prasowym i ponad 50 lat po wydaniu pierwszej książki. Te daty, świadectwa upływającego czasu, nie są przypadkowe. Jan Stolarczyk pisze: „W nowym tomie Łukasiewicza jest już pochmurno, dominuje ton bardziej funeralny niż elegijny”.

 

Nie mniej intensywny charakter ma „Furia instynktu” Janusza Stycznia, ukazująca się pięć lat  po ostatniej książce autora, „Zamarzniętym łabędziu”. Urodzony w 1939 roku Styczeń, jeden z najbliższych przyjaciół Rafała Wojaczka (na nim wzorowana była postać Wiktora Sierpnia z filmu „Wojaczek” Lecha Majewskiego), wciąż pozostaje wierny swej miłości do symbolu i surrealizmu.

 

„Port Literacki po godzinach” z udziałem Jacka Łukasiewicza i Janusza Stycznia został zaplanowany na 3 listopada. Początek spotkania w redakcji Biura Literackiego (Rynek, Przejście Garncarskie 2) o godz. 18. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie otwarcie wystawy rysunków Danuty Kierc.

 

Zobacz relację z październikowego „Portu Literackiego po godzinach” >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=120&news_ID=2011-10-07

 

Zobacz relację z wrześniowego „Portu Literackiego po godzinach” >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=120&news_ID=2011-09-22

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca