Port Literacki w Gdańsku

Kolejnym przystankiem w wakacyjnej trasie Portu Literackiego będzie Gdańsk. Już za miesiąc, między 18 a 20 sierpnia w samym centrum miasta na ul. Długi Targ powstanie Miasteczko literackie. Czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

Specjalnymi gośćmi Portu w Gdańsku będą Vanni Bianconi (nominowany do nagrody Europejski Poeta Wolności) i Massimo Gezzi, których wiersze znalazły się w niedawno wydanej przez Biuro Literackie antologii "Szyby są cienkie", prezentującej włoskojęzyczną poezję ze Szwajcarii. Spotkanie zaplanowane na 19 sierpnia o godzinie 18:00 poprowadzi Justyna Orzeł. 
 
Zaraz po nich o 19:30 pojawią się trzy indywidualności we współczesnej poezji polskiej: Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Autorzy zaprezentują zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: "Nudelman" oraz "świat był mój", a Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu "Kardonia i Faber", który jesienią ukaże się nakładem Biura.
 
Kolejną książką, której specjalna prezentacja zaplanowana została w Gdańsku, są "Sposoby na zaśnięcie" z wierszami dla dzieci autorstwa współczesnych polskich poetów oraz ilustracjami najbardziej cenionych polskich twórców. Widowisko na podstawie tekstów z publikacji przygotowuje  Kazio Sponge oraz Anna Makowska-Kowalczyk i Marcin Sosiński.
 
Każdy, kto pisze, będzie mógł spróbować swoich sił w konkursie jednego wiersza, zaplanowanym 18 sierpnia na Portowej scenie w pobliżu gdańskiego Neptuna. Wystarczy napisać tekst, wrzucić go do jednej ze specjalnych skrzynek rozlokowanych w Gdańsku i przyjść do Miasteczka literackiego. Podobnie jak w Kołobrzegu na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. 
 
W ramach Wolnego rynku poetów zaprezentuje się także trzydziestu uczestników 10. edycji projektu Połów. Program literacki uzupełnią dwie wystawy oraz projekcje poetyckich etiud. Nie zabraknie też muzyki – finałowy koncert zagra Trupa Trupa. Na ten dzień przygotowywana jest premiera książki lidera zespołu – Grzegorza Kwiatkowskiego – "Spalanie".
 
Trójmiasto reprezentować będzie również Tadeusz Dąbrowski, który poprowadzi spacer literacki i przypomni czytelnikom własny wybór wierszy Zuzanny Ginczanki. Wydarzenia w ramach Wolnego rynku poetów (czytania uczestników Połowu, konkurs jednego wiersza oraz spotkanie z poetami z Gdańska) poprowadzi Jakobe Mansztajn.
 
Dopełnieniem oferty będzie 200 wyjątkowych książek na wakacje w specjalnych cenach w księgarni w Miasteczku literackim. Kupić będzie można publikacje dla dzieci, komiksy, antologie, wiersze i prozę. Wiele pozycji to książki wyróżnione najważniejszymi literackimi nagrodami. Nie zabraknie także atrakcji gastronomicznych – dla uczestników Portu gotować będą kulinarni blogerzy związani z Trójmiastem.
 
Organizacja Portu Literackiego w Gdańsku możliwa jest dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Biura Literackiego jest Instytut Kultury Miejskiej. Patronat medialny sprawuje TVP Kultura, Radio Gdańsk oraz Trojmiasto.pl. Nagrodę w Konkursie jednego wiersza ufundowała firma Bielenda oraz Hotel Leda Spa ****.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 lipca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło