Sztuka

Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wilhelm Sasnal to obecnie najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, tymczasem w Polsce paradoksalnie jego twórczość jest mało znana.

Obok reprodukcji najważniejszych prac Wilhelma Sasnala (m.in. fragmentów niewydanego dotychczas komiksu Diamond Sea), w przewodniku zebraliśmy najciekawsze zagraniczne i polskie teksty o jego twórczości oraz napisane specjalnie na tę okazję eseje autorów związanych z „Krytyką Polityczną" (w tym obszerny tekst Slavoja Žižka, wpisujący Sasnala w ciekawie nakreśloną ewolucję sztuki nowoczesnej). W przewodniku o artyście i z artystą rozmawiają m.in. A. Przywara, J. Mytkowska, A. Szymczyk, S. Sierakowski, P. Marecki i K. Mikurda. Prezentujemy Sasnala jako malarza, filmowca i twórcę komiksowego, ale także jako artystę zaangażowanego po stronie lewicy. Przewodnik zasypuje przepaść między kulturą a polityką i wpisuje twórczość artysty w nowy kontekst, wolny od zniekształceń instytucji rynku, akademii i mediów masowych.

Wydawca


Wilhelm Sasnal (1972) - urodzony w Tarnowie. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Saatchi, Tate Modern w Londynie, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz Guggenheim Museum. Od lat związany z Fundacją Galerii Foksal. W 2006 roku na łamach „Flash Art" krytycy i marszandzi umieścili Sasnala na pierwszym miejscu najważniejszych młodych artystów świata. 16 listopada 2006 otrzymał najważniejszą europejską nagrodę artystyczną - imienia Vincenta van Gogha. Sasnal jest jednym z artystów blisko współpracujących z „Krytyką Polityczną".

 

Premiera książki: 15 grudnia 2007.
Zobacz fotorelację.
Dyskusja ze spotkania premierowego: Posłuchaj!

Przewodnik dostępny w sieci Empik (dział prasy), salonach prasowych RUCH, Traffic, Matras oraz dobrych księgarniach na terenie całego kraju. W cenie promocyjnej w księgarni internetowej KP!

Czytaj:

- Jestem polskim malarzem, Sławomir Sierakowski rozmawia z Wilhelmem Sasnalem [fragment]
- Malarskość filmem, filmowość malarstwem - z Wilhelmem Sasnalem rozmawiają Piotr Marecki, Kuba Mikurda i Paweł Mościcki [fragment]
- Droga do atomowej wzniosłości - Slavoj Žižek o malarstwie Wilhelma Sasnala [fragment]
- Gra w malarstwo. O obrazach Wilhelma Sasnala  - tekst Pawła Mościckiego [fragment]

 

Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7576 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca