Sztuka

Niejedna z jedną - kalendarz pokolenia młodych Amazonek

Prace nad kalendarzem pokolenia młodych Amazonek "Niejedna z jedną" zostały zakończone!

Rezultat pracy Doroty Kiałki i Agnieszki Kłos będzie można obejrzeć już 3 października 2008 r. w sali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu o godzinie 17.00. Wernisaż połączony będzie z promocją dwóch kalendarzy, które powstały w ramach projektu; ścienny i biurowy. 

 

Inspiracją do powstania projektu był kalendarz z 2005 roku, którego pomysłodawcznią była Izabela Moczarna-Pasiek. Poprzedni kalendarz zawierał zdjęcia dojrzałych i starszych kobiet po mastektomii. Nowy projekt został wzbogacony; oprócz zdjęć najmłodszych w Polsce Amazonek (wiek od 25-34 lat), w kalendarzu znalazły się; samouczek badania piersi, wykaz przychodni w całym kraju wykonujących bezpłatne badania profilaktyczne, informacje o rekonstrukcji oraz słowo wstępne o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi chirurga onkologa dr. Romana Czarneckiego z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 

Wystawa potrwa do 12 października 2008 r. Wstęp jest bezpłatny.

 

W trakcie trwania wystawy będzie można kupić kalendarze. Cena około 25 zł. Dochód ze sprzedaży chcemy przeznaczyć na rehabilitację najmłodszych Amazonek. Wystawa będzie jeździła po całej Polsce. Następnym miastem, do którego zawita będzie Kraków.

 

Więcej informacji na temat kalendarza:

 

Kalendarz młodych Amazonek to pozytywna "rozkładówka" dla dziewczyn, które nie zawsze mogą rozebrać się w miejscu publicznym: szatni, na basenie czy plaży.

Wyprodukowałyśmy dwie wersje kalendarza dla młodych kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi - ścienny i biznesowy. Chcemy, żeby poręczny kalendarz na biurko mógł zdobić biurka największych redaktorów, prawników, informatyków i biznesmenów. W końcu również oni mają żony, córki i przyjaciółki, które mogą pewnego dnia dowiedzieć się, że ich pierś musi zostać odjęta. Kobieta z jedną piersią? To nie żadne odkrycie.

Mały kalendarz, w którym można zapisać terminy wizyt u lekarza, dowiedzieć się z niego, gdzie można zbadać za darmo swoje piersi oraz, co to jest metoda terapii dr Simontona, przyda się wszystkim kobietom pracującym. W końcu to one trafiają do lekarza za późno.

Ścienna wersja kalendarza nawiązuje do pierwszego w Europie kalendarza dla Amazonek, który w 2004 roku wymyśliły i zrealizowały Amazonki z wrocławskiego klubu "Femina Fenix". Zrobiłyśmy kolorową wersję kalendarza w trzech językach, w którym obok zdjęć najmłodszych w Polsce Amazonek, pojawiły się podstawowe informacje o profilaktyce i przeciwdziałaniu rakowi piersi. Co roku w Polsce na raka piersi umiera blisko 20 tys. kobiet (to liczba mieszkańców małego miasta). Planowanie zdrowego życia z kalendarzem w ręce lub na ścianie, może tę liczbę zmniejszyć.

Na znak protestu, w obronie nowego piękna z jedną piersią, każda kobieta będzie mogła podarować kolorowy kalendarz swojemu mężczyźnie, przyjaciółce, matce lub młodszej siostrze. Każdemu, kto ma ochotę powiedzieć - jestem z wami, nie jesteście same, jedne z jedną (piersią).

 

"Niejedna z jedną" to także akcja artystyczna.

 

Chciałyśmy, żeby pokolenie chorych 30-latek zostały sfotografowane przez 30-letnie polskie artystki. Po co? Żeby zobaczyć, jak zdrowe kobiety patrzą na tę z jedną piersią. I żeby się zastanowić, czy w polskiej sztuce nie dzieje się przypadkiem tak, jak w społeczeństwie - wszyscy wiedzą, że co roku szkoły artystyczne kończy znacznie więcej dziewczyn niż chłopaków, ale to właśnie one przepadają w artystycznym wirze. Żyją ukryte, jak ich koleżanki - Amazonki.

 

Więcej informacji na temat wystawy i kalendarza: www.her2.pl

 

 

od: 3 pazdziernika 2008
do: 12 pazdziernika 2008

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 września 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca