Sztuka

AMEN - Galeria EL zaprasza na wystawę!

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wystawę AMEN - Jakub Pieleszek, Krzysztof Polkowski, Mariusz Waras.
Wernisaż wystawy odbędzie się 6 listopada 2008 /czwartek/ o godzinie 18.00 Wystawa czynna do 7 grudnia 2008 r.
Słowo "amen" z hebrajskiego oznacza „zaiste" lub „na pewno" i występuje w Starym Testamencie na ogół w kontekście sakralno - kultowym. Jego znaczenie odnosi się do odpowiedzi na słowo Boże, boskie obietnice. W Księdze Powtórzonego Prawa znajdujemy wiele oświadczeń Lewitów, na które ludzie odpowiadają amen. Na Bliskim Wschodzie termin ten pierwotnie oznaczał potwierdzenie przysięgi żołnierskiej - odpowiednik dzisiejszego "tak jest", lub "rozkaz". Jego wypowiedzenie po wysłuchaniu modlitw i błogosławieństw zastępowało ich odmówienie.
Amen to spotkanie trzech artystów, w przestrzeni, należącej kiedyś do świata sacrum, jako przyklasztorny dominikański kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.
„Każdy z nas odnosi się do tego symbolicznego, a zarazem realnego miejsca zarówno charakterem obiektów jak i sposobem ich aranżacji. Zakres interpretacji i odniesień do wystawy dotyka szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej, z jej symboliką, ikonografią, liturgią kościelną i dogmatami religii w kontekście współczesnym. Dla nas jest to oczywiste, lecz wcale nie musi takie być. „Dotknięcie tej strefy narzuca artyście odpowiedzialność za emocje odbiorcy, które mogą się pojawić. Ufamy, że wykazaliśmy w tym zakresie wystarczające wyczucie, które musieliśmy pogodzić z wolnością artystycznej wypowiedzi. Jeśli jest inaczej będziemy niepocieszeni. Wystawa jest skierowana nie tylko do wierzących - AMEN."
Jakub Pieleszek - urodzony w 1978 roku, w Puławach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i ASP w Gdańsku na wydziale Malarstwa. Dyplom otrzymał w 2006 r. w pracowni prof. Henryka Cześnika, Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki oraz Pracowni Rysunku dr hab. Piotra Józefowicza. Zajmuje się malarstwem, instalacją, rzeźbą, dźwiękiem, filmem i teatrem; przestrzeń różnych mediów daje mu dużą swobodę artystycznej wypowiedzi. Był członkiem grupy PRG_art działającej Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w wielu akcjach artystycznych, m.in.: Młodzi Młodego Miasta; 2002 r., Reklama w Sztuce; 2002r., Wystawa w przejściu podziemnym; 2002r., Obrazy wodoodporne;2004r.,Artyści przeciw wojnie; 2003r.,Jaka młodzież dziś taka Polska Jutro; 2003r. Brał również udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W roku 2004 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
Krzysztof Polkowski - urodzony w Gdańsku w 1958 roku. Studia w PWSSP w Gdańsku. Dyplom w 1985r. w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza „Kacha" Ostrowskiego. Oprócz malarstwa i rysunku uprawia instalacje przestrzenne. Ostatnie zainteresowania twórcze dotyczą idei - projektów do konkretnych przestrzeni, w których korzysta z różnych materiałów i mediów w określonym kontekście znaczeniowym. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Czechach. Jest laureatem wielu konkursów, gdzie otrzymał nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Jest asystentem w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa prof. Henryka Cześnika. I stopień kwalifikacji uzyskał w 2001 roku - pracuje na stanowisku adiunkta.


Mariusz Waras - urodzony 29 listopada 1978 w Gdyni. Grafik, malarz zewnętrzny, podróżnik, architekt amator. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obecnie jest asystentem prof. Zw. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni malarstwa. Autor kilkuset murali w ramach autorskiego projektu m-city. Głównym motywem w jego twórczości jest pejzaż miejski. Jego prace można zobaczyć między innymi w Warszawie, Gdańsku, Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie, Pradze, a także w galeriach. W wolnych chwilach jest kuratorem galerii billboardowej 238x504 w Gdyni oraz archiwistą / kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy. Zawodowo grafik - wolny strzelec, wielokrotnie nagradzany w konkursach.

 

ul. Kuśnierska 6
82-300 Elbląg
tel.055 232-53-86
fax.055 236-16-33
www.galeria-el.pl

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 listopada 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca