Sztuka

Maciej Bieniasz „TU BYŁEM”

 

Maciej Bieniasz od wielu lat ma w historii sztuki polskiej ustaloną pozycję. Nie bez powodu kojarzony jest głównie z działalnością grupy Wprost. Znany jest przede wszystkim jako malarz obrazów o treściach polityczno-społecznych i religijnych. 
Wystawa w galerii Rondo Sztuki ma w założeniu pokazać mniej stereotypowy wizerunek autora, ma też przybliżyć odbiorcy bardziej prywatny obraz znanego wszystkim twórcy. Odbiorca będzie więc mógł między innymi zobaczyć, że znane mu, zaangażowane społecznie i religijnie realizacje Macieja Bieniasza nie mają jedynie publicystycznego wymiaru, lecz wypływają z głębokiego przeżywania czasu i świata w którym przyszło autorowi żyć. W portrecie, autoportrecie, pejzażu, martwej naturze, czyli tematach stale przez Macieja Bieniasza podejmowanych, widać naturę zarówno skłonną do głębokiej kontemplacji, jak i wrażliwość skutkującą społecznym zaangażowaniem (cykl "Portret miasta"). 
Na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane prace z różnych okresów twórczości, od najwcześniejszych po współczesne. Aranżacja wystawy będzie uwzględniała porządek chronologiczny. 
Punktem zwrotnym w biografii artystycznej i osobistej Macieja Bieniasza była przeprowadzka z Krakowa do Katowic. Obraz Śląska przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był dla jego twórczości bardzo silnym bodźcem. Ten punkt zwrotny będzie zarysowany na wystawie, co z uwagi na fakt, że wystawa pokazana będzie w Katowicach, może być jej dodatkową wartością. Obraz Śląska i Katowic w pracach Macieja Bieniasza może uświadomić odbiorcy jak wyglądało kiedyś miejsce w którym on (odbiorca) żyje, co sie zmieniło, a co się nie zmieniło. 
Na wystawie będą też pokazane prace, które świadczą o ciągłej, świadomej obecności Macieja Bieniasza. Bez względu na czas i miejsce - czy są to wakacje nad jeziorem, czy tygodnie spędzone w szpitalu, czy nudne zebranie - Maciej Bieniasz, jako artysta, zawsze jest w stanie powiedzieć - "Tu byłem". 


Wstęp wolny

 

Patronat medialny:

Polskie Radio Katowice

Ultramaryna

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny "Śląsk"

artinfo.plŹródło: http://www.rondosztuki.pl/wydarzenie.php?id=305

od: 22 września 2010
do: 17 pazdziernika 2010 Rondo Sztuki, Katowice

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca