Sztuka

Spotkanie. Wystawa interdyscyplinarna


19 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Sala 108 SCK w Stargardzie Szczecińskim odbędzie się wernisaż wystawy ,,Spotkanie". Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 34 twórców związanych emocjonalnie , towarzysko z dwoma grupami artystycznymi - Group 4 i Złotą Linią. Wystawa jest interdyscyplinarna. Zapraszam serdecznie wszystkich na ,,Spotkanie"!


Złota Linia

 

„Złota Linia” to grupa, która teoretycznie nie powinna była powstać. Dzieliło nas wszystko - rozrzuceni po świecie, parający się różnymi dyscyplinami sztuki, osadzeni w różnych kręgach kulturowych. Łączyła miłość do sztuki i chęć wypowiedzi. Pierwsze spotkania miały miejsce na portalu internetowym „GoldenLine”. Jesienią 2008  roku padł pomysł zorganizowania spotkania w „realu”. Pomysł zaowocował pierwszą „majówką artystyczną” w „Folwarku Sztuki” w Mszanie Dolnej (1-3 maja 2009 ). Członkowie grupy zaprezentowali szerokie spektrum form wyrazu: od grafiki, malarstwa i rzeźby po taniec i monodram. Następnym etapem było Muzeum Ziemi Limanowskiej w Limanowej, dokąd ekspozycja została w całości przeniesiona. Uroczysty finisaż pozwolił podsumować trwającą ponad dwa miesiące wystawę i był okazją do ponownego spotkania członów grupy. W kwietniu br. członkowie „Złotej Linii” zorganizowali wystawę w „Klubie Seniora” w Poznaniu. Równolegle trwały przygotowania do kolejnej majówki artystycznej, tym razem w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Tam , w dniach 1-3 maja odbył się wernisaż oraz szereg różnorodnych działań artystycznych. Po kilku tygodniach wystawa przeniosła się do Galerii „Secesja” w Tarnowskich Górach.

 

Istotnym elementem, budującym tożsamość „Złotej Linii”, są towarzyszące wystawom spotkania członków Grupy. To czas wspólnego przeżywania, wzajemnego inspirowania i stymulowania wrażliwości, a także kreślenia planów na przyszłość. Warto podkreślić, że grupa „Złota Linia” jest grupą nieformalną, niekomercyjną. Działalność jej opiera się na dobrej woli artystów, sympatyków i mecenasów sztuki.

 

Group 4

 

Group4 to grupa twórcza. Powstała w 2002 roku, w efekcie spotkań i dyskusji o sztuce, technikach i problemach malarskich. Grupę założyli - Waldemar Jarosz, Lidia Maksjan i Krzysztof Tracz, wszyscy z Koszalina. Od 2006 roku, po odejściu Krzysztofa Tracza do grupy dołączyła Elżbieta Stankiewicz. W 2008 roku po rezygnacji Lidii Maksjan do grupy dołącza Krzysztof Rapsa-Rećko.


Czwartym członkiem grupy jest każdego roku ktoś inny. Zapraszamy artystów zdecydowanie różniących się od nas, z grona przyjaciół i znajomych, zawsze spoza Koszalina. Dotychczas gośćmi byli kolejno: Danuta Nawrocka (Inowrocław), Andrzej Remus (Darłowo), Witek Michoń (Wrocław), Jan Rusnok(Stargard Szczeciński), Tomas Mayer(Warszawa), Dorota Kęstowicz(Poznań). Gościem siódmej wystawy był Waldemar Rudyk, artysta z Chełmka.

 

Różnią nas stylistyka, tematy prac i materiał twórczy, ale łączy chęć do nieustannych poszukiwań. Od początku postanowiliśmy wspólnie prezentować wyniki tych poszukiwań. Zgodnie z przyjętymi założeniami organizacyjnymi - każdy z artystów przedstawia kilka wybranych przez siebie prac. Grupa prezentowała się przede wszystkim w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie oraz w galerii Centrum Spotkań Europejskich w Białogardzie. Każdy członek grupy jest kolejno komisarzem wystawy. Oprawę muzyczną zapewnia Jan Szumiłowski, koszaliński gitarzysta klasyczny.

 

Spotkanie

 

Obie grupy postanowiły się spotkać na wspólnej wystawie w wyniku wcześniejszych „spotkań” w internecie, rozmów, dyskusji i wzajemnego poznawania swoich prac. Inicjatorami byli Judyta Julia Wodnicka(Złota Linia) oraz Waldemar Jarosz (Group 4), a gospodarz galerii Centrum Kultury w Stargardzie Szczecińskim Piotr Kosmala chętnie się podjął jej organizacji, za co serdecznie dziękujemy. Na wystawie są prace artystów z obu grup, ale ponieważ w grupie są także poeci – także zaprezentują swoją twórczość. Jak artyści z tych rożnych, ale przecież w jakiś sposób pokrewnych sztuk, bo opartych na wrażliwości duszy i wnikliwej obserwacji świata wpłyną na siebie wzajemnie? Pewnie podczas pierwszego spotkania połączy ich nić porozumienia. Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko „złota linia”, lecz linia we wszystkich kolorach palet malarskich. I jeśli grupa spotka się kiedyś w realu ponownie – może ślady tych słów, pędzla i przede wszystkim rozmów serdecznych uwidoczni się w nowych pracach i w nowych strofach.


Uczestnicy:


Group 4: 


1.Rozalia Nowak, Poznań.
2.Agnieszka Retko-Ruszczak, Mazury
3.Waldemar Jarosz,Koszalin
4. Katarzyna Gerlaczyńska, Koszalin
5.Elżbieta Stankiewicz, Koszalin
6.Krzysztof Rećko -Rapsa, Koszalin
7.Monika Hartman, Katowice
8.Magdalena Skrzyńska,Bory Tucholskie
9.Waldemar Rudyk,Chełmek
10.Ilona Filip,Lublin
11.Halina Kaźmierczak, Kraków
12.Magdalena Sciezynska,Grodzisk Wlkp.
13.Jan Rusnok,Stargard Szczeciński


Złota Linia


1. Judyta Julia Wodnicka, Szczecin
2. Saga Dana Tomaszewska,Jarosław
3. Marysia Piśko, Jarosław
4. Andreas Andrzej Malecki, Neuss
5. Tina Wieczorek, Poznań
6. Paweł M. Falcman, Warszawa
7. Aleksander Majerski, Limanowa
8. Agnieszka Niechciał, Sosnowiec
9. MagdaLena Bajtlik, Warszawa
10. Piotr Fajfer, Poznań
11. Artur Kardamasz Jr. Warszawa
12. Ewa Piasecka, Longva
13. Waldemar Dąbrowski, Wrocław
14. Iwona Koptewicz, Wrocław
15. Aneta Herod, Warszawa
16. Helena Płoszaj-Wodnicka, Jarosław
17. Malgorzata Chwiałkowska, Warszawa
18. Zbigniew Stępniewski, Warszawa (muzyka)
19. Monika Maliszewska- Gruca, Gryfice (poezja)
20. Eliza Saroma-Stępniewska, Warszawa(poezja)
21. Edyta Ślączka-Poskrobko, Białystok (poezja
 

19 listopada 2010 Stargard Szczeciński

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
wal
wal 22 pazdziernika 2010, 14:43
Dzięki!
przysłano: 16 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca