Sztuka

Humanbomber Roberta Kuśmirowskiego

HUMANBOMBER . / ang. human – człowiek ( rz.), ludzki ( prz.). / ang. bomber – bombowiec / osoba podkładająca bombę. Szkolony ochotnik lub desperat, często szukający i anektujący miejsca, do swobodnego konstruowania ładunków wybuchowych i ich późniejszego rozmieszczenia na potrzeby planowanego zamachu terrorystycznego.


Do ułożenia wystawy „Humanbomber” zebrano pomieszczenia, kontenery, różne budy i kanciapy o przeznaczeniu socjalnym i penitencjarnym. Budowane lub przerabiane pomieszczenia nie odróżniają się od pozostałych budynków z otoczenia, raczej wydają nam się normalne lub całkowicie opuszczone przez ludzi.


Wymienione zabudowy zostały umieszczone w jednej, głównej hali (nigdy nie oddanych do produkcji) Zakładów Zbrojeniowych w Lublinie przy ul. Róży Luxemburg 5 (obecnie ul. ks. J. Popiełuszki). Całość została zaprojektowana i przygotowana do budowy w połowie lat 50-tych XX w. W roku 1956 budynek oddano w zarząd Zespołowi Szkół Mechanicznych przy al. Długosza, z przeznaczeniem na prowadzenie warsztatów, niezbędnych by kształcić kadry w podobnym charakterze, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.


W latach 1988-1990 Robert Kuśmirowski odbywał tu praktyki zawodowe we wszystkich działach obróbki skrawaniem, budowy maszyn i mechaniki precyzyjnej. Zaliczył też magazyny, kontrolę jakości oraz większość filmów instruktażowych również z naleciałością zbrojeniową.. Na wystawie umieszczony zostanie młotek oraz plombownica razem z dokumentacją techniczną przedmiotów, jakie uczniowie musieli wykonać, by móc przejść do dalszych działów. Moment podprogowego działania i cichego wprowadzania w machinę zbrojeniową, bez wcześniejszego informowania, jest punktem bazowym tej wystawy.


Tak powstały konglomerat budynków do wystawy, nie powinien być obciążony szkolną narracją i nie będzie „opowiedziany” wprost. Będzie pozbawiony wszystkich naleciałości i wyższych idei, jakie mogłyby ciążyć na odbiorcy. Podczas pracy nad wystawą artysta skupia się na samym procesie jej budowania oraz detalu - szczególe często niewidocznym dla widza podczas pierwszego spojrzenia na obiekt, a dostrzeganym dopiero przy dokładniejszym i uważniejszym oglądzie. Moment ukończenia oraz jej finalny kształt – już go nie interesuje.
 

 

 

otwarcie wystawy: 3 czerwca 2011 r., o godz. 18.00, Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5
pokaz nocny: 4 czerwca 2011 r. (Noc Kultury), w godzinach 22.00-2.00
Wystawa czynna do 31 VII 2011 r. od wtorku do niedzieli w godzinach 13.00 – 19.00.
 

Warsztaty Kultury, ul. ks. J. Popiełuszki 5

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca