Sztuka

Plakaty z Teatru Lalek w Rabce

Galeria ZPAF i S-ka, 10.12.2011 – 21.12.2011 WERNISAŻ: 09.12.2012, godz. 19.00

Galeria ZPAF i S-ka oraz Paulina Ołowska zapraszają na wystawę Jerzego Koleckiego „Plakaty z Teatru Lalek w Rabce".

Jerzy Kolecki, aktor, dyrektor oraz kierownik artystyczny rabczańskiego Teatru Lalek stworzył w latach 60. i 70. scenografie oraz plakaty do kilkudziesięciu przedstawień dla dzieci. Kolecki - z wykształcenia malarz, nie grafik, tworzył intuicyjnie, odcięty od ówczesnych tendencji. Cechowało go nowatorskie podejście do procesu projektowania i wykonania plakatu, zas kakujące pomysły interpretacyjne, wczucie się w młodego odbiorcę oraz świadome działanie formatem plakatu, który stał się ówczesną wizytówką Teatru Lalek w Rabce. Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne plakaty Jerzego Koleckiego. W sprzedaży będzie również zestaw pocztówek z reprodukcjami plakatów wydany przez Fundację Galerii Foksal.


Wystawa „Plakaty z Teatru Lalek w Rabce” jest ostatnią wystawą w Galerii ZPAF i S-ka. Galeria prowadzona przez Fundację Sztuk Wizualnych we współpracy z krakowskim oddziałem Związku Polskich Artystów Fotografików, działała od 2007 r. W związku z zakończeniem działalności galerii, Fundacja Sztuk Wizualnych zaprasza w piątek 16 grudnia do Galerii F.A.I.T. przy ulicy Pijarskiej 5, w Krakowie na pożegnalną imprezę. W trakcie spotkania wyświetlony zostani e film z zapisem spektaklu „Cudowna lampa Alladyna” (1976 r.) ze scenografią Jerzego Koleckiego. Pokaz filmu rozpocznie się o godz. 20.JERZY KOLECKI
(ur. 1925 r. w Wróblowicach) artysta plastyk, w 1954 r. obronił dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1953 – 1961 aktor, a następnie dyrektor i kierownik artystyczny w Teatrze Lalek w Rabce (1961 – 1976). Jest autorem wielu scenografii i plakatów wykonanych dla teatrów lalek w całej Polsce. Pierwszy w Rabce Kawaler Orderu Uśmiechu (1976), Honorowy Obywatel Miasta Rabka-Zdrój.


PAULINA OŁOWSKA
(ur. 1976 r. w Gdańsku) artystka plastyczka. W 2010 roku zrealizowała swój pierwszy projekt związany z twórczością Jerzego Koleckiego - malowanie fasady budynku Teatru Lalek w Rabce. Po nim zrealizowała kolejne projekty, między innymi w roku 2011 prezentowała prace „Foyer Teatru Lalek” w New Museum w Nowym Jorku.
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca