Sztuka

Mała Majsternia - ferie zimowe w Warsztatach Kultury

31 stycznia - 12 lutego 2012

Mała Majsternia
ferie zimowe w Warsztatach Kultury
31 stycznia - 12 lutego 2012


Jest to cykl wydarzeń przygotowanych specjalnie z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów, a także o najmłodszych mieszkańcach miasta i ich rodzicach. Zachęcamy wszystkich do spędzenia ferii zimowych w Warsztatach Kultury i do udziału w warsztatach, projekcjach animacji, spotkaniach, spektaklach i koncertach przygotowanych specjalnie dla tych, którzy spędzają ferie zimowe w mieście i chcieliby spędzić ten czas miło, kreatywnie, zdobywając nowe umiejętności i poznając nowych ludzi.


PROGRAM

WARSZTATY:
Filcowe ozdoby – warsztaty plastyczne dla gimnazjalistów
Warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 11 – 16 lat podczas, których dzieci będą wykonywać różnego rodzaju przedmioty użytkowe z filcu.
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Wtorki, 31 stycznia i 7 lutego, g. 10:00 – 13:00, sala 8

 

Warsztat 3R: reduce, reuse, recycle – warsztaty ekologiczne dla gimnazjalistów
Czy wiesz, że tylko co dwudzieste z opakowań, które wyrzucasz do kosza jest powtórnie użyte? Na tym warsztacie dowiesz się w jaki sposób możesz zapobiegać powstawaniu odpadów, jakich wyborów dokonywać podczas zakupów. Sprawdzisz sam, które opakowania się ekologiczne, a które szkodzą środowisku. Poznasz nowe zastosowania dla pozornie niepotrzebnych już przedmiotów.
Prowadzenie: Michał Wolny
Środa, 1 lutego, g. 10:00 – 13:00, sala 8

 

Oszczędzanie wody i energii – warsztaty ekologiczne dla licealistów
Czy zastanawiałeś się wcześniej ile codziennie zużywasz energii, ile pochłania budynek szkoły? Dowiesz się jak to sprawdzić oraz w jaki sposób możesz wpływać na racjonalne wykorzystanie wody i energii, którą używasz. Porozmawiamy o tym czy rzeczywiście najtańsze produkty kosztują nas najmniej, dlaczego poszukiwanie i pozyskiwanie alternatywnych źródeł energii jest rozwiązaniem problemu. Zrobimy grę symulacyjną dzięki której dowiesz się jak ważne jest racjonalne gospodarowanie zasobami.
Prowadzenie: Michał Wolny
Środa, 8 lutego, g. 10:00 – 13:00, sala 8

 

Improv – warsztaty improwizacji teatralnej dla gimnazjalistów i licealistów
Warsztaty improv czyli technik improwizacji teatralnej dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej to wyjątkowo skuteczne narzędzie rozwijania wyobraźni i kreatywności, umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, a przede wszystkim budowania osobowości w kontekście zespołu. Jest to też oczywiście niczym nieograniczona zabawa. Podczas warsztatów uczestnicy mierzyć się będą z materią teatralną, tym razem wykorzystywaną do kreatywnego rozwiązywania problemów tu i teraz. Improv to aktor face to face z widzem, bez scenariusza, scenografii i reżysera. Techniki Impro oparte są na kanadyjskim stylu improwizacji teatralnej, który uznany został za jedną z najatrakcyjniejszych scenicznie form Improv na świecie.
Prowadzenie: Przemysław Buksiński
Czwartki, 2 i 9 lutego, g. 11:00 – 14:00, Mała Hala

 

Gdzie mieszka design? - warsztaty kreatywności dla licealistów i studentów
Będziemy pracować warsztatowo, tworzyć zespoły i wyciągać z nich kreatywność, a przy tym dobrze się bawić. Postawimy nietypowe zadania, które zmuszą do zmiany nawyków i schematów postępowania. Chcemy sprowokować do myślenia nowymi kategoriami i pokazać, że każde rozwiązanie, zależnie od kontekstu można odpowiednio modyfikować, a czasem i odrzucić, by stworzyć zupełnie nowe. Uświadomimy, że wszystko co nas otacza – system informacji, publiczna przestrzeń, przedmioty codziennego użytku – to design i w każdym przypadku ktoś musiał je wcześniej zaprojektować. Zwrócimy uwagę na interdyscyplinarność designu i korzyści stosowania myślenia projektowego na co dzień.
Prowadzenie: Stanisław Nowak OP
Piątek, 3 lutego, g. 11:00 – 15:00, sala 8

 

PoDUSHkowiec - Taniec w chuście – warsztaty dla kobiet w ciąży i rodziców
Zapraszamy na kolejne spotkanie z PoDUSHkowcem - warsztaty dla rodziców niemowląt i kobiet w ciąży. "Taniec w chuście" to zajęcia ruchowe oparte na technice tańców integracyjnych. Proste układy taneczne inspirowane tradycjami tanecznymi rożnych kultur. Zajęcia mają na celu podkreślenie znaczenia bliskości i bezpieczeństwa w pierwszych miesiącach życia dziecka. Muzyka i taniec pełnią rolę relaksacyjną i ekspresyjną, zarówno dla matek jak i dzieci.
Prowadzenie: Kamila Murat - Rycek i Iwona Kornet
Sobota, 4 lutego, g. 11:00 – 14:00, sala 8

 

Ciepła mowa – warsztaty opowiadania bajek dla rodziców i dzieci
„Ciepła mowa” to mini warsztaty z niespodzianką dla rodziców z niepowtarzalnego opowiadania i czytania bajek. Zapraszamy rodziców ze swoimi pociechami na kreatywne zabawy, których finałem będzie wspólne podkładanie głosów (dubbing) do znanych, choć czasem - jak się okaże -bardzo nieznanych bajek.
Niespodziankę przeczyta i zagra: Przemysław Buksiński (Improv Teatre No Potatoes), Piotr Gajos (Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie) i Łukasz Jemioła - gitarzysta
Niedziele, 5 i 12 lutego, g. 10:00 – 11:00, sala 8

 

Scrapbooking - warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6 – 10 lat
Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 6 – 10 lat z nowych, nieznanych technik plastycznych. Warsztat będzie poświęcony technice scrapbookingu, czyli metodzie ozdabiania, komponowania zdjęć przy użyciu kolorowych papierów, ozdobnych dziurkaczy i stempli, tuszów i farbek. Dzięki tej technice zdjęcia zyskują niepowtarzalny klimat i indywidualny charakter. Dzieci wykonają tą metodą ramkę na zdjęcie oraz magnes na lodówkę.
Prowadzenie: Ewelina Zajączkowska
Niedziela, 5 lutego, g.11:00 – 13:00, piwnica
Sobota, 11 lutego, g.11:00 – 13:00, sala8

 

Warsztacik Małego Melomana - warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 4 – 11 lat
Eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek. Autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem wdzięcznych rekwizytów jak dzwonki, trójkąty i tamburyny.
Uwaga Dzieci! Powiem Wam gdzie mieszkają dzikie wróżki, chrapiące śliwki, wielkoludy i inne czarodziejskie stworzenia.
Uwaga Rodzice! Interpersonalny charakter zajęć rozbudzi wyobraźnię Waszego dziecka. Pozwoli rozpuścić wodze fantazji i przeżyć cudowną przygodę w krainie Sztuki.
Prowadzenie: Ania Broda
Niedziela, 5 lutego, g.14:00 – 16:00, sala 8

 

Torba na miarę… - warsztaty design dla licealistów i studentów
Będziemy projektować torby, siatki na zakupy i papierowe torebki na prezenty. Wykorzystamy materiały z recyklingu- stare plakaty, foliowe reklamówki, a także filc czy kolorowe płótno. Sprawdzimy jakie możliwości daje nam stosowanie różnych materiałów i czy ograniczenia rozwijają kreatywność. Zaprojektujemy „torbę idealną” mając na uwadze potrzeby jej użytkownika, przeznaczenie i troskę o środowisko.
Prowadzenie: Ewelina Kruszyńska
Piątek, 10 lutego, g.11:00 – 15:00, sala 8


ZAPISY NA WARSZTATY:
Aby zapisać na warsztat osobę lub grupę osób prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia (do pobrania czy on line) i wysłać na adres mailowy sekretariat@warsztatykultury.pl lub zgłosić się telefoniczne: 081 533 08 18. Zapisy do wyczerpania limitów miejsc.

 

PROJEKCJE ANIMACJI:
Animacje rosyjskie – pokaz rosyjskich animacji dla najmłodszych z czytaniem na żywo
Lisica i Zając, Kłębek, Kot i spółka, Ostatnie polowanie to tylko kilka propozycji z palety rosyjskiej kinematografii dziecięcej przygotowanej przez Henryka Urbana.
Czyta: Piotr Gajos i Przemysław Buksiński
Wtorek, 31 stycznia, g.16:00 – 16:30, Mała Hala
Wtorek, 7 lutego, g.16:00 – 16:30, sala 8
Wstęp wolny

 

Animacje ze studia Aardman
Wędrówka, W pudełku, Astronauci, Pop, Al Dente, Luneta Lutka, Nie pozwólmy spruć wszystkiego, Niezgrani, To kontra tamto, Puszka, Wallace & Gromit - Niezwykłe wynalazki
Czas: 30 min
Piotruś i Wilk
reżyseria: Suzie Templeton
scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado
produkcja: Se-ma-for, BreakThru Films, Storm Studios
czas: 30 min
Piotruś i Wilk to film oparty na baśni muzycznej Sergiusza Prokofiewa, w sposób niesłychanie przejrzysty i szczery mówiący o sprawach najważniejszych: sile przyjaźni oraz ludzkiej dobroci, która stoi ponad wszystkim. Bohaterem opowieści jest Piotruś, nieśmiały chłopiec, zmuszony stawić czoła brutalnemu światu dorosłych. Wyzwanie jakie rzuci mu los sprawi, że Piotruś będzie musiał pokonać własne słabości, co pozwoli mu wkroczyć w kolejny etap dorastania – wybaczanie.
Środa, 8 lutego, g.17:00, sala 8
Wstęp wolny

Animacje ze studia Aardman
Adam
Czas: 6 min
Sekret Eleonory
reżyser: Dominique Monfery
scenariusz: Anik Leray, Alexandre Reverend
muzyka: Christophe Heral
produkcja: Francja/Włochy,
Czas: 76 min


Sekret Eleonory to animowana podróż do magicznego i bajkowego świata książek, gdzie znakomite postaci, znane każdemu małemu czytelnikowi, ożywają, a czytanie staje się umiejętnością na wagę złota. Rodzina małego Nataniela dostaje w spadku po cioci Eleonorze dom wraz z bogatą biblioteką. Problemy finansowe rodziców chłopca sprawiają, że bezcenne książki, a w tym pierwsze wydania bajek Perraulta i baśni braci Grimm, mają zostać sprzedane. w chwili kiedy Nataniel odkrywa, że biblioteka cioci Eleonory ma niezwykłą moc, zaczyna szukać sposobu by ocalić książki oraz ich bohaterów dla kolejnych pokoleń.
Środa, 1 lutego, g.17:00, Mała Hala
Wstęp wolny

Animacje ze studia Aardman
Pib i Pog, reż. Peter Peake, czas: 6 min
Wallace & Gromit - Kwestia tycia i śmierci, reż. Nick Park, czas: 29 min
Wallace & Gromit - Podróż na Księżyc, reż. Nick Park, czas: 23 min
Wtorek, 31 stycznia, g.17:00, Mała Hala

Wstęp wolny

Animacje ze studia Aardman
Świnka Wata, reż. Peter Peake, czas: 6 min
Wallace & Gromit - Wściekłe gacie, reż. Nick Park, czas: 29 min
Wallace & Gromit - Golenie owiec, reż. Nick Park, czas: 30 min
Wtorek, 7 lutego, g.17:00, sala 8
Wstęp wolny


WYDARZENIA ARTYSTYCZNE:

A JA NIE CHCĘ SPAĆ
Obrazki muzyczne dla małych i dużych

Piosenki śmieszne i dziwne,
liryczne i fantastyczne,
bajeczne i o wietrze ...
wiersze i muzyka dla smyka
w towarzystwie cymbałów, pianina i srebrnego trójkąta!

O czarnym lwie, srebrnych księżniczkach, o skrzatach i innych niezwykłych zjawiskach.

surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna ANI BRODY

na głos, wiolą czelę, forte piano i wdzięczne bębenki
do wierszy: Doroty Gellner, Teofila Lenartowicza, Włodzimierza Słobodnika, Natalii Usenko, Danuty Wawiłow

Ania Broda - muzyka i śpiew,
Witek Broda - instrumenty perkusyjne,
Bożena Rodzeń-Jarosz - wiolonczela,
Łukasz Złakowski - pianino

Niedziela, 5 lutego, g.18:00
Wstęp wolny

„teatralność” – monodram Mateusza Nowaka
scenariusz i wykonanie: Mateusz Nowak
scenariusz inspirowany fragmentami tekstów: B. M. Koltesa, Ł. Rippera, M. Walczaka
reżyseria: Stanisław Miedziewski
Czwartek, 2 lutego, g.19:00
Bilety: 10 PLN
Bilet grupowy (od 10 osób): 8 PLN (za osobę)
Bilety do kupienia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32, 081 53 603 21 lub na godzinę przed wydarzeniem w Warsztatach Kultury

Pokaz improv – Grupa No Potatoes
Improwizacja teatralna z "No Potatoes" - to wyjątkowo skuteczne narzędzie rozwijania

wyobraźni i kreatywności, umiejętności komunikowania się i rozwiązywania problemów, a przede wszystkim budowania osobowości w kontekście zespołu. Jest to też oczywiście niczym nieograniczona zabawa. W improwizowanych spektaklach grupy No Potatoes zmierzymy się z materią teatralną TU i TERAZ. Aktor face to face widz. Bez scenariusza, scenografii i reżysera. Używając rożnych form improwizacji (technik narracyjnych lub pantomimicznych) aktorzy opowiedzą historie na zadany przez publiczność temat, odpowiadając tym samym na ukryte pragnienia widza.
Teatr "No Potatoes" swoją premierę miał 7 czerwca 2008 r. podczas Nocy Kultury w Klubie Cax Mafe w Lublinie. W lipcu 2008 zaprezentował się szerokiej publiczności w audycji Freak, prowadzonej przez red. Józefa Szopińskiego w PR Lublin. Spektakle "No Potatoes" oparte są na kanadyjskim stylu improwizacji teatralnej, która uznana została za jedną z najatrakcyjniejszych scenicznie form IMPROV na świecie.
Czwartek, 9 lutego, g.19:00
Bilety: 10 PLN
Bilety do kupienia w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Narutowicza 32, 081 53 603 21 lub na godzinę przed wydarzeniem w Warsztatach Kultury

WYSTAWA:

Mindware. Technologie dialogu – post scriptum – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem
Wtorek, 31 stycznia, g. 13:00
Środa, 1 lutego, g. 13:00 i g. 16:00
Czwartek, 2 lutego, g.13:30
Piątek, 3 lutego, g. 15:00
Wtorek, 7 lutego, g. 13:00
Środa, 8 lutego, g. 13:00
Czwartek, 9 lutego, g.13:30
Piątek, 10 lutego, g. 15:00
Niedziela, 11 lutego, g.12:00

Czas zwiedzania: 40 min

Wstęp wolny


Jest możliwość rezerwacji miejsc dla osób indywidualnych i grup (do 30 osób) po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym 081 533 08 18 lub mailowo sekretariat@warszatatykultury.pl

Zadaniem wystawy „Mindware. Technologie dialogu – post scriptum”, dostępnej w Warsztatach Kultury od 16 grudnia 2011, jest podsumowanie złożonego i wielowymiarowego dorobku projektu. Na ekspozycję złożą się instalacje, obiekty, zapisy dźwiękowe i tekstowe oraz dokumentacje działań efemerycznych, które odbyły się w przestrzeni miasta, jak też samych prac pokazanych w ich pierwotnym kontekście.

Projekt „Mindware. Technologie dialogu” zorganizowany w Lublinie we wrześniu i październiku 2011 przez Warsztaty Kultury, w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011, składał się z serii wydarzeń artystycznych i

teoretycznych odbywających się w przestrzeni miasta, instytucjach kultury i obiektach użyteczności publicznej. Idea projektu, a także nowa kategoria mindware, odnoszą się do refleksji nad rozwojem technologicznym i cywilizacyjnym poprzez działania kulturotwórcze, artystyczne i społeczne. Artyści z całej Europy m.in. z Gruzji, Izraela, Polski, Serbii, Słowenii, Szwajcarii i Ukrainy, zgłosili swoje koncepcje w otwartym naborze internetowym, a następnie zrealizowali je i osadzili w lubelskim kontekście w wyniku pobytów rezydencyjnych. Działania artystyczne zostały zaprezentowane i omówione w bardzo różnych, często zupełnie nieoczywistych, przestrzeniach miasta – takich jak Kościół Ewangelicko-Augsburski, galeria handlowa, budynek Poczty Polskiej, Pub u Szewca, przystanki miejskiej komunikacji, Ratusz Miejski, czy na falach Radia Lublin. Równolegle odbywała się część teoretyczna złożona z konwersatoriów i wykładów przygotowanych przez teoretyków mediów, medioznawców, krytyków sztuki. Całość programu dopełniał Mindware Club, w którym znalazły się wydarzenia z pogranicza sztuki nowych mediów, eksperymentu dźwiękowego, mappingu i designu.

Idea projektu:
Piotr Celiński, Marcin Skrzypek, Zbigniew Sobczuk

Uczestnicy:
Martin Baraga, Roman Bromboszcz, Michał Brzeziński, Konrad Chyl, Arthur Clay, Piotr Celiński, Michał Derda-Nowakowski, Grupa Dotka (Barbara Dzierań, Urszula Kowal, Justyna Zubrycka), Aleksander Janas, Paweł Janicki, Yuriy Kruchak, Andriy Linik, Vasili Macharadze i Tomasz Malec, Anna Maj, Darija Medić, Anna Nacher, Boris Oicherman, Maciej Ożóg, Ianina Prudenko, Marcin Skrzypek, Dominika Sobolewska

 

Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
ul. Ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin

http://www.warsztatykultury.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca