Sztuka

Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży

„Nie opowiadaj mi bajek, opowiedz mi o swoim świecie” - międzynarodowy konkurs fotograficzny z okazji Roku Braci Grimm 2012 już w Polsce.

Już 5 marca 2012 na profilach Goethe-Institut na Facebooku rozpoczyna się baśniowy konkurs fotograficzny. Jego celem jest zainspirowanie młodzieży do zaprezentowania poprzez zdjęcia dzisiejszego spojrzenia na klasyczne motywy z baśni braci Grimm. Na młodych fotografów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz możliwość zaprezentowania swoich prac na międzynarodowej wystawie „Märchenwelten“ (Baśniowe Światy).

W czasach, gdy powstawały baśnie braci Grimm, sugestywne motywy baśniowe były rodzajem drogowskazu, pozwalały na lepsze zrozumienie rzeczywistości. Z okazji Roku Braci Grimm 2012 Goethe-Institut zadaje młodzieży w wieku od 13 do 18 lat z Europy Środkowej pytanie o to, czy baśnie wciąż są dla nas takim odniesieniem? Z czym kojarzą się dziś znane z baśni symbole?

 

Młodzież ma za zadanie wybranie jednego z motywów baśniowych (jak „Czarny las”, czy „magiczny przedmiot”) i przenosząc baśniową symbolikę na dzisiejszą rzeczywistość, opowiedzieć o swoim świecie.

„Chcemy zachęcić młodych do pokazania nam swojego świata, swoich nadziei i swoich lęków”, opowiada pani Ewa Ostaszewska z Goethe-Institut w Warszawie, koordynatorka projektu. „Obraz to jedna z prostszych, ale mimo to bardzo sugestywnych metod komunikacji”.

Temat ponadczasowych baśni poruszony zostanie na platformie komunikacyjnej XXI wieku – projekt „Nie opowiadaj mi bajek, opowiedz mi o swoim świecie” rozgrywa się na portalu Facebook, gdzie uczestnicy konkursu będą mogli umieszczać swoje prace za pomocą specjalnej aplikacji, a także brać udział w dyskusji na tablicy profilu.


Konkurs trwa cztery tygodnie i jest podzielony na tygodniowe rundy – każda rozpoczyna się w poniedziałek. Uczestnicy wybierają jeden z motywów, który będą interpretować i zamieszczają swoje zdjęcia w aplikacji. To użytkownicy Facebooka decydują, które zdjęcie nagrodzone będzie nagrodą tygodnia (po jednej co tydzień w każdym kraju) – Ipodem Shuffle.
W rundzie finałowej to jury zdecyduje, kto zdobędzie nagrodę główną – Ipoda Nano.
Nagrodą dla wszystkich, którzy wykonają kreatywne zdjęcia, jest udział w międzynarodowej wystawie „Märchenwelten (Baśniowe Światy)”, podczas której zdjęcia zostaną pokazane szerokiej publiczności.

Równolegle do konkursu, na profilu Goethe-Institut odbywać się będzie wymiana wizualna na temat baśni w popkulturze i w reklamie. Pokazane będą zabawne i poważne, piękne i dziwne przykłady interpretacji baśniowych, a także ciekawostki dotyczące twórczości braci Grimm.

 

Zainteresowani będą mogli również poznać tytuły najbardziej znanych baśni braci Grimm, w językach krajów biorących udział w konkursie.


Motywy baśniowe (tematy do zdjęć):

1. Czarny las – Czego się boisz?
2. Magiczny przedmiot – Co jest twoim amuletem?
3. Wyzwanie – Do czego dążysz?
4. Podróż – Czym dzisiaj jest dla ciebie podróż?
5. Happy end – Co cię uszczęśliwia?

Komunikacja przebiega na poszczególnych profilach Goethe-Institut w językach narodowych.

 

Kraje biorące udział w konkursie (alfabetycznie):

Czechy
Estonia
Litwa
Łotwa
Polska
Słowacja
Słowenia
Węgry

 

Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 13 do 18 lat.
Konkurs trwa od 05.03 do 01.04.2012

 

Więcej informacji:

Goethe-Institut Warszawa
https://www.facebook.com/goetheinstitut.warszawa

Goethe-Institut Kraków

https://www.facebook.com/goetheinstitut.krakow

 

WYSTAWA

W 1812 roku został wydany zbiór bajek Braci Grimm.
Goethe-Institut świętuje tę okrągłą rocznicę, organizując międzynarodową wystawę „Märchenwelten” (Baśniowe Światy).
Wystawa składająca się z siedmiu kluczowych punktów, prowadzi przez najważniejsze motywy w niemieckich baśniach i pokazuje odniesienia do współczesności.
Wystawa jest skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca