Sztuka

Polaków uczestnictwo w kulturze

19 kwietnia (czwartek), godz. 18.00, Biblioteka Uniwersytecka UAM, ul. Ratajczaka 38/40

kurator wystawy: Maciej Gierszewski
koncepcja graficzna wystawy oraz projekt katalogu: Kira Pietrek
współorganizacja wystawy: Biblioteka Uniwersytecka UAM w Poznaniu

Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012 mgr Janka Kozy to obrazkowa rozprawa socjologiczna dotycząca polskiego społeczeństwa. Nie jest to w historii rodzimej socjologii pierwszy tego typu utwór: już ponad pół wieku temu (w 1957 r.) Sławomir Mrożek opublikował w odcinkach w „Przekroju” (a potem w tym samym roku w formie książkowej) pionierską Polskę w obrazach, w 2001 r. ukazało się zaś Życie codzienne w Polsce w latach 1999-2001 Wilhelma Sasnala.
(…)
Praca magistra Kozy, w mojej ocenie, dotyczy znacznie rozleglejszej problematyki: ukazuje ona ni mniej, ni więcej, tylko przemiany ogólnego systemu zasad, którymi nasz naród kieruje się w życiu społecznym. Proponuję więc rozważenie zmiany jej tytułu na bardziej adekwatny, np: Mentalność i obyczaje Polaków w dobie transformacji. Raport z badań.
Właśnie: w dobie transformacji, ponieważ w materiale zebranym przez badacza widać wyraźnie efekty zderzenia tradycyjnych poglądów i postaw „przeciętnych Polaków” z kulturą popularną Zachodu, docierającą do naszego kraju bez przeszkód w ciągu ostatniego dwudziestolecia (co umożliwiły znane przemiany społeczno-polityczne i gospodarcze).

[dr Adam Rusek]


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca