Sztuka

Snępowina w Entropii

Galeria Entropia zaprasza na wystawę Marty Pajek „Snępowina".

Tytuł wystawy nawiązuje do wielokrotnie wyróżnianego, rysunkowego filmu Marty Pajek zrealizowanego w 2011 r. /14 min, prod. SE-MA-FOR/


Prezentowany w formie ciągłej projekcji w przestrzeni galerii jest on elementem kompozycji łączącej ruchomy obraz filmowy z sekwencjami rysunków wykonanych przez artystkę bezpośrednio na ścianach. O filmie: [...] Wieloznaczny, zachęcający do kilkukrotnej lektury film, w którym główną rolę odgrywa sen. Narysowany charakterystyczną kreską i rozegrany w trzech przestrzeniach - abstrakcyjnej, sennej i realistycznej - film Marty Pajek zwodzi widza i nieustannie prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie o wzajemne związki przedstawionych rzeczywistości. Narzucający skojarzenia z pępowiną tytuł filmu może sugerować, że to sen jest naszym jedynym łącznikiem z niedostępną naszym oczom realnością. [Mariusz Frukacz] O instalacji: Powtarzająca się projekcja wraz z sekwencjami rysunków na ścianach, plątaniną figur i linii tworzą wielowarstwową, "kinematyczną" przestrzeń żyjącą własnym życiem, bez ram czasowych, obsesyjnie pulsującą niczym sen.

 

Marta Pajek ur. W 1982 r w Kielcach. Jest absolwentką ASP w Krakowie, którą ukończyła w 2005 r., dyplomem w pracowni filmu animowanego pod kierunkiem Jerzego Kuci. W ramach studiów odbyła staż w Turku Arts Academy w Finlandii, na wydziale Filmu Animowanego, pod kierunkiem Priita Pärna. Pracuje jako niezależny twórca w dziedzinie filmu animowanego oraz współpracuje z autorami spektakli teatralnych oraz prowadzi warsztaty dla dzieci. W animacjach Pajek znajdują odbicie nie tylko jej zainteresowania sztukami plastycznymi, grafiką, ale również tańcem, teatrem, psychologią, duchowym, intymnym krajobrazem przeżyć człowieka. Bardzo ważną rolę w jej filmach odgrywa muzyka. Film "Snępowina" został wyróżniony i nagrodzony na wielu festiwalach i przeglądach filmowych: m.in. Złotą Kreską na OFAFA 2012, Tricky Women Award of the City of Vienna, 2012, Nagrodą SFP dla Najlepszej Polskiej Animacji, SE-MA-FOR Film Festival, 2011, Grand Prix MFF Etiuda&Anima, 2011.

 

Instalacja SNĘPOWINA jest prezentowana jako część szerszego projektu cine_t r o p y kuratorzy: Alicja i Mariusz Jodko

 

Galeria ENTROPIA

Wrocław ul.Rzeźnicza 4

www.entropia.art.pl

71 3444 634

 

Marta Pajek

SNĘPOWINA instalacja filmowa / rysunek

11 - 29.05.2012

otwarcie: 11.05.2012 godz.18.00 / piątek

spotkanie autorskie: 11.05.2012 godz.19.00

instalacja czynna do 29.05.2012 19.05.2012 /sobota,

Noc Muzeów/ czynna w godz.17.00 -22.00

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca