Sztuka

Piotr Pietryga / „Srebro - mokry kolodion”

Wrocławski Klub Firlej zaprasza na wystawę Piotra Pietrygi zatytułowaną „Srebro – mokry kolodion”. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 czerwca 2012 roku o godz. 19:00.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt ambrotypów, wykonanych metodą mokrego kolodionu oraz - opracowaną przez autora - metodą "collodion print", polegającą na naświetleniu cyfrowych plików. Artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje cenne oryginały szerokiej publiczności.

 

Ambrotypia jest to technika fotograficzna powstała w połowie XIX wieku, w której fotografie tworzy się przy użyciu m.in. wybuchowego octanu nitrocelulozy w eterze i alkoholu, soli jodków, azotanu srebra i kilku innych substancji. Po ich połączeniu powstaje emulsja kolodionowa, którą wylewa się na szklaną płytę. Następnie należy ją uczulić, naświetlić i wywołać. Na wykonanie tych czynności fotograf ma zaledwie kilka, kilkanaście minut. Parujący eter i etanol bezlitośnie odmierzają mu czas - gdy płyta wyschnie przed wywołaniem - obraz nigdy już nie powstanie. Naświetlanie płyty zachodzi bezpośrednio w aparacie, w związku z tym wykonanie jej kopii jest fizycznie niemożliwe - powstaje tylko jeden egzemplarz pracy. Obrazy, powstałe z osiadłego na szklanych płytach srebra, w partiach jasnych mienią się niespotykanym światłem, a ich czerń pozostaje nieprzenikniona. Daje to wrażenie trójwymiarowości. Widoczne jest na nich nawet najmniejsze zawahanie, drżenie czy wręcz świadome tworzenie „niedoskonałości” przez twórcę. Fotograf na każdym zdjęciu pozostawia swego rodzaju ślad - „odcisk palca”, który na zawsze łączy go z daną pracą.

 

Pietryga stworzył serię ambrotypów, w której najważniejszy jest koncept fotografii, a kontrolowana niedoskonałość obrazu go uzupełnia. Jego prace nasuwają skojarzenia z fotografiami Sary Moon - pełnymi niepokoju, smutku, tajemniczości, na których świat rzeczywisty miesza się z fikcją.

 

 

Piotr Pietryga urodził się w środku lata w najbrzydszym według wielu mieście w Polsce - w Wałbrzychu. Po skończeniu liceum jego skłonność do zmian miejsc zamieszkania zaprowadziła go do Poznania, skąd wyjechał na 3 lata do Wrocławia. Obecnie znów mieszka i studiuje w Poznaniu, wciąż blisko związany z Wrocławiem. Fotografuje od 9 lat. Zajmuje się głównie portretem, aktem i fotografią uliczną. Pracuje na aparatach średnioformatowych i 5x7 cala. Z wykształcenia magister farmacji, obecnie studiuje medycynę na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 

Strony internetowe: www.collodionprint.com

www.piotrpietryga.com

 

Wernisaż: 15.06.2012 | godzina:  19: 00 | Wstęp Wolny

Termin: 15.06.2012 - 31.08.2012

Miejsce: Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław, www.firlej.wroc.pl

 

 

Patronami medialnymi wystawy są: ŚwiatObrazu.pl, Korex.net.pl, Plfoto.com, Obiektywni.pl, OnePhoto.net, fotomargines.pl, Fotografuj.pl, Punkt Informacji Kulturalnej - PIK, tuWroclaw.com oraz Miesięcznik Studentów Kontrast. Część materiałów do wystawy ufundował sklep Szlachetna Fotografia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca