Sztuka

W katowickim Nikiszowcu - Art Naif Festiwal

 

Art Naif Festiwal to coroczne święto sztuki, którą określa się różnymi nazwami: naiwna, ludowa,nieprofesjonalna, prymitywna, czy wreszcie intuicyjna, jak pięknie się o niej wyrażają przedstawiciele Stowarzyszenia Barwy Śląska. Pierwsza edycja miała miejsce w 2008 roku i konsekwentnie związana jest zkatowickim Nikiszowcem.

 

W trakcie festiwalu, który gości prace kilkudziesięciu artystów z całego świata kojarzonych ze sztuką naiwną, odbywają się również warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy filmowe, koncerty muzyczne, jarmark i inne. W industrialnych wnętrzach Galerii Szyb Wilson przez dwa miesiące króluje kolor i motywy rodem ze snu.Publiczność przyznając swoją nagrodę wybiera twórcę kolejnego plakatu reklamującego festiwal.

 

Organizatorem imprezy jest Fundacja Eco Art Silesia i Galeria Szyb Wilson wraz z Jacquesem Duboisem (stowarzyszenie FIVAN), kuratorem wystawy.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15 czerwca - 17 sierpnia 2012 r.

 

 

 

Program festiwalu:

 

Wystawa: 15 czerwca -17 sierpnia
Galeria Szyb Wilson, czynne codziennie od 9.00 d0 19.00
Prezentacja malarstwa, rzeźby i ceramiki ponad dwustu twórców z 32 krajów świata.

15.06.2012 (piątek)
Galeria Szyb Wilson,
godz.18.15 uroczyste otwarcie Festiwalu
godz.18.45 koncert zespołu KROKE

17.06.2012 (niedziela),  godz.17:00
Dobra Karma, ul. św. Jacka 1, Katowice
Warsztaty robienia czekolady prowadzone przez pana Grzegorza Meisla ze Słodkiej Manufaktury Leona

24.06.2012 (niedziela), godz.16.00 
Galeria Szyb Wilson
Filmowy pokaz-niespodzianka: Letnie Kino Trzech Kontynentów: Izrael

01.07.2012 (niedziela), godz. 20:00
Kinoteatr Rialto
Letnie Kino Trzech Kontynentów: Izrael – dramat „Oczy szeroko otwarte”
reż. Haim Tabakman, Francja/Niemcy/Izrael, 2010, 91 min.
Aaron, cieszący się dobrą opinią mąż i ojciec czwórki dzieci prowadzi koszerny sklep mięsny w ultra-ortodoksyjnej dzielnicy żydowskiej. Pewnego dnia zatrudnia w swoim sklepie dziewiętnastoletniego Ezriego. Między mężczyznami rodzi się zakazane uczucie. Film pokazuje życie małej społeczności, gdzie wszyscy bacznie się obserwują, a chociaż mogą liczyć na siebie nawzajem, nie jest to dobroć bezinteresowna.

6.07 - 30.07.2012
Galeria Altus, ul. Uniwersytecka 13, Katowice
Wystawa fotografii o tematyce izraelskiej
Otwarcie wystawy: 6.07 (piątek), godz. 17:00

6 - 8.07, godz. 18.00
Kinoteatr Rialto
Letnie Kino Trzech Kontynentów: Afryka. Przegląd kina afrykańskiego AfryKamera 2012. Wprowadzenie do wszystkich filmów: Miłka Stępień, afrykanistyka, Uniwersytet Warszawski.
6.07.2012
„Krzyk gołębicy”
reż. Sani Elhadj Magori, Niger/Wybrzeże Kości Słoniowej/Francja, 2010, 62 min, dokument
W latach 70-tych XX wieku wielka nigeryjska śpiewaczka, Hussey, swoim śpiewem namawiała młodych ludzi do wyjazdu w poszukiwaniu lepszego życia. 40 lat później reżyser (którego ojciec był jednym z tych, którzy posłuchali głosu „Gołębicy”), namawia artystkę do zaśpiewania nowej piosenki, tym razem skłaniającej Nigeryjczyków do powrotu do ojczyzny.
„Ramata”
reż. Leandre-Alain Baker, Francja/Senegal, 2009, 90 min
Ramata jako żona ministra sprawiedliwości wiedzie dostatnie życie. Pewnego razu wsiada do taksówki młodego przestępcy, Ngor Ndonga, i pozwala mu się zawieźć do bar w mrocznej dzielnicy Dakaru. Kobieta uświadamia sobie własne ograniczenia, tęsknoty i niespełnione pragnienia, ryzykując utratę wszystkiego, co osiągnęła w życiu, oddaje się namiętności. Pewnego dnia kochanek odchodzi…
7.07.2012  (sobota)
„Niedziela w Brazzaville”
reż. Adria Mones, Enric Bach, Kongo/Hiszpania, 2011, 51 min, dokument
Optymistyczna historia o tym, że nawet w tak biednym kraju jak Kongo nie trzeba poddawać się szarości dnia codziennego. Młody DJ radiowy z Brazaville, Carlos La Menace przedstawia trzy osobowości swojego miasta, które próbują udowodnić, że jest to możliwe. „Saper” Yves Saint Laurent ożywia miasto swoją elegancją i szykiem, Cheriff Bakala komponuje muzykę będącą mieszanką hip-hopu, kongijskiego folku i brzmienia instrumentów wykonanych z baniaków na wodę, zaś Palmas Yaya to mistrz zapasów, który wierzy, że siłę gwarantują mu czary, amulety i żywe węże.
Kinyarwanda”
reż. Alrick Brown, Rwanda/USA/Jamajka, 2011, 96 min.
Sześć historii osób, które znalazły schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali, podczas ludobójstwa w 1994 roku. Mufti Rwandy wydał wtedy zakaz wyznawcom islamu mordowania Tutsi, a meczety stały się miejscem schronienia dla muzułmanów, chrześcijan, Hutu i Tutsi. Wielowątkowo opowieść to m.in. historia miłości kobiety z plemienia Tutsi i mężczyzny z Hutu, księdza tracącego wiarę czy żołnierza, który mimo dziejącego się wokół koszmaru stara się działać w imię większego dobra.
8.07.2012 (niedziela)
„Marzyciel”
reż. Paul Eilers, RPA, 2011, 115 min.
Rok 1966. Idylliczna rzeczywistość miasteczka kolejowego, „afrykanerskie marzenie”, gdzie czarna większość to tylko element dekoracji. W tej atmosferze dorasta 11-letni Timus, ciekawy świata uważny obserwator. Bohaterem chłopca jest Joon, wykonujący zawód „roepmana” – ludzkiego budzika. W oczach Timusa Joon jest istotą nadludzką, dzięki której zło nie ma dostępu do osady. Na ile jednak świat wykreowany przez chłopca przystaje do rzeczywistości?

15.07.2012 (niedziela) godz.13:30
ArtJarmark na Nikiszowcu: otwarty plener artystyczny, koncerty muzyczne, zabawy dla najmłodszych, kuglarskie interakcje dzielnicowe
godz.17:00 – koncert Pisarski Trio

17.08.2012 (piątek), godz.18:00
Galeria Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1, Katowice
Zakończenie festiwalu i ogłoszenie zwycięzcy nagrody publiczności
19:00  pokaz tańca żydowskiego „Klezmerzy” z Cieszyna

20.06 - 8.08, każda środa Festiwalu
Galeria Szyb Wilson
Warsztaty plastyczne dla dzieci. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod numerem: 32 730 32 20

„Latające wystawa” i warsztaty dla dzieci w szpitalach
Warsztaty plastyczne dla dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka oraz Hospicjum Cordis, połączone z mini-wystawą obrazów malarzy naiwnych.

19.05 - 10.07
Muzeum Śląskie
Wystawa „Miejsca, których już nie ma” – krajobraz Górnego Śląska utrwalony w obrazach m.in. Ewalda Gawlika, Pawła Solorza, Józefa Torka i Pawła Wróbla zestawiony ze współczesnymi fotografiami tych miejsc.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca