Sztuka

Magia Marilyn Monroe

W niedzielę 5 sierpnia minie 50 lat od zagadkowej śmierci jednej z największych ikon popkultury.

 

Z tej okazji w Centrum Kultury „ZAMEK” będzie można obejrzeć kolekcję zbiorów Ewy Gąsiorowskiej – zagorzałej fanki Marilyn (gadżety, filmy, postery, książki), plakaty z Marilyn autorstwa Waldemara Świerzego, a przed wszystkim monodram Crisa Henry’ego „To moja Marilyn Monroe” w wykonaniu Eweliny Niewiadowskiej.

5 sierpnia 2012 mija 50 lat od jej śmierci. W prasie wciąż pojawia się dużo hipotez na temat tego wydarzenia. Całe życie Marilyn Monroe również owiane było tajemnicą. Hipnotyzowała olśniewała, oczarowywała urodą i temperamentem nie tylko mężczyzn. Tego wieczoru postaramy się przed Państwem odkryć magię Marilyn Monroe.

Wieczór z MM w Centrum Kultury „Zamek” rozpocznie się o godzinie 17.00 wernisażem zbiorów Ewy Gąsiorowskiej poświęconych aktorce. Gąsiorowska od wielu lat zbiera gadżety, książki, filmy, praktycznie wszystko, co związane jest z MM. Na wystawie pojawią się także plakaty z filmów, w których grała Marilyn oraz plakaty portretowe aktorki autorstwa wybitnego polskiego plakacisty Waldemara Świerzego. Plakaty udostępnia Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu.

Po wernisażu o godzinie 18.00 zapraszamy na monodram Crisa Henry’ego w wykonaniu Eweliny Niewiadowskiej, która w swojej artystycznej biografii ma m.in. rolę Lady Makbet w dramacie Wiliama Szekspira.

"Tu zobaczymy ją w bardzo kameralnym, zbudowanym na dużych emocjach pojedynku z samą sobą. Po raz pierwszy w tym monodramie Marilyn Monroe pojawia się na zdjęciu już po paru minutach i przez resztę spektaklu będzie ciągle obecna jakby duchem. Głównie jako swego rodzaju punkt odniesienia. Tak będzie aż do specjalnego finału. Bohaterka spektaklu to Aktorka. Nie jakaś wyjątkowa, zwykła, która nie zrobiła kariery i zwątpiła w sens uprawiania tego zawodu. Jej więź z legendą amerykańskiego i światowego kina nie polega na jakichś artystycznych odniesieniach. Zdaniem bohaterki tego monodramu z Marilyn M. łączy ją podobieństwo życiorysów. Obie panie miały okropne dzieciństwo, a potem nie specjalnie im się wiodło w kontaktach z mężczyznami. Co tu kryć, mimo bardzo licznych prób obu – było, nie było - artystek. Ta opowieść jest rwana, pełna dygresji, niedopowiedzeń, tęsknot, samotności i najróżniejszych odcieni emocji.

Autor i reżyser oraz grająca Aktorkę Ewelina Niewiadowska starają się zamazywać granicę między prawdą a zmyśleniem, autentyczną i tylko odegraną przed nami emocją, tak byśmy przestali się orientować, dawali się wciągnąć w tę pułapkę i dopiero po chwili rozumieli, że to tylko gra. Po prostu, teatr pokazujący swoją zwodniczą siłę. Wchłania  nas w swoją zabawę z pozorami życia. Żongluje nimi. No… może ta odegrana prawda jakoś każdego z nas też gdzieś dotyka. O takich aktorkach, jak Ewelina Niewiadowska mówi się, że potrafią perfekcyjnie udawać coś, co jest fikcją tylko i aż. Wymyśloną przez jakiegoś autora. Niby zawsze tak powinno być. Czy wszyscy aktorzy to potrafią?

Zresztą, sami się o tym przekonajcie. Spektakl rodził się przez wiele miesięcy. Realizatorzy ciągle nad nim pracują. Teraz skupiają się na detalach, dla widza właściwie niezauważalnych. Widać sprawia im to frajdę… Bądźcie z nimi, a po spektaklu chętnie o tym porozmawiają." (Krzysztof Kucharski)

Kto nadal będzie miał niedosyt wrażeń związanych Marilyn Monroe zapraszamy po spektaklu o godzinie 19.15 na spotkanie jej fanów.

Marilyn Monroe była największą gwiazdą hollywoodzkiego kina lat 50- tych. Zaczynała jako modelka, ale już w 1946 roku została zauważona przez szefa studia filmowego RKO i tak zaczęła się jej kariera filmowa.  Sławę przyniósł jej film „Mężczyźni wolą blondynki”. Dzięki kolejnym filmom takim jak „Słomiany wdowiec” czy „Pół żartem pół serio” stała się najbardziej rozpoznawalną blondynką na świecie.

 

Bilety na spektakl w cenie:
15 zł przedsprzedaż  i 17 zł w dniu spektaklu
przedsprzedaż trwa do 1.08 2012

Wystawa czynna do 2.09.2012.

 

Program wieczoru:

17:00 - wernisaż zbiorów Ewy Gąsiorowskiej poświęconych Marilyn Monroe

18:00 - "To moja Marylin Monroe" - monodram w wykonaniu Eweliny Niewiadomskiej

19:15 - spotkanie z twórcami

----------------------------------------

Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca