Sztuka

XVIII Festiwal Słowian i Wikingów

3-5 sierpnia

 

Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 1500 osób z  26 krajów świata. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na 400 wojów. 

 

 

Wstęp wolny dla dzieci z Wolina!
Podczas XVIII Festiwalu Słowian i Wikingów w dniach 3 – 5 sierpnia dzieci z gminy Wolin mają wstęp bezpłatny. Dzieci otrzymają darmowy bilet po okazaniu legitymacji szkolnej.

 

Ceny biletów XVIII Festiwal Słowian i Wikingów:

Całodniowy bilet normalny - upoważnia do wielokrotnego wejścia na teren skansenu w ciągu jednego dnia w godzinach trwania programu historycznego, kupujący otrzyma stempel charakterystyczny dla danego dnia, we wskazanym przez kupującego miejscu. 
Cena 12,00zł

Całodniowy bilet ulgowy - upoważnia do wielokrotnego wejścia na teren skansenu w ciągu jednego dnia w godzinach trwania programu historycznego, za okazaniem legitymacji szkolnej i studenckiej, także dla emerytów i rencistów za okazaniem legitymacji emeryta lub rencisty; kupujący otrzyma stempel charakterystyczny dla danego dnia, we wskazanym przez kupującego miejscu.
Cena 8,00zł

Całodniowy bilet dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolin - upoważnia do wielokrotnego wejścia na teren skansenu w ciągu jednego dnia w godzinach trwania programu historycznego, za okazaniem dowodu osobistego; kupujący otrzyma stempel charakterystyczny dla danego dnia, we wskazanym przez kupującego miejscu.
Cena 5,00zł

Grupy zorganizowane: kolonie, obozy harcerskie, obozy sportowe; wejście na podstawie karty wstępu do nabycia w oznakowanej kasie.
Cena  5,00zł/1osoba

Osoby niepełnosprawne: ruchowo, głuchonieme wraz z opiekunami wejście bezpłatne.

Dzieci do lat 6 wejście bezpłatne.

Grupy zorganizowane; dzieci z domów dziecka wraz z wychowawcami; wejście bezpłatne  karty wstępu otrzymują w oznakowanej kasie prowadzącej sprzedaż biletów grupowych, po okazaniu listu potwierdzonego przez dyrektora, osoby upoważnionej z danej placówki lub innego dokumentu poświadczającego o pochodzeniu grupy.

 

 

 

RAMOWY PROGRAM XVIII FESTIWALU SŁOWIAN I WIKINGÓW
„Świętosława zwana STORRADĄ. Matka królów.”

Stałe elementy programu festiwalu:
3 sierpnia (piątek) – w godzinach od 11.00 do 19.00
4 sierpnia (sobota) – w godzinach od 10.00 do 20.00
5 sierpnia (niedziela) – w godzinach od 10.00 do 18.00

 

Zwiedzający mają okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie
potrawy spożywano, jak spędzano czas wolny oraz jak wyglądały i ile ważyły zbroje wojowników.
Dla odwiedzających przygotowano atrakcje:
- pokazy średniowiecznych rzemiosł, m.in.: garncarstwa, bednarstwa, kowalstwa, złotnictwa-jubilerstwa, szewstwa-skórnictwa, bursztyniarstwa, snycerstwa, rogownictwa, wikliniarstwa, mennictwa i innych
- prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika z możliwością przymierzenia niektórych elementów , bardziej wytrwali mogą spróbować swoich sił w walce,
- stanowiska strzelania z łuku, rzucania oszczepem
- prezentacja i degustacja średniowiecznych przysmaków
- plac zabaw dla najmłodszych, gdzie odbywają się gry, zabawy, konkursy i turnieje (przygotowane i przeprowadzane przez Publiczne Gimnazjum w Wolinie)
- gry i zabawy dla dzieci i dorosłych prowadzone przez zespoły: DiGrease’s Buffoon Theatre i Birka Boys

Muzyka stanowiła ważny element życia codziennego barwnego świata wczesnego średniowiecza.
Podczas festiwalu usłyszymy ją w wykonaniu takich zespołów, jak: Percival (Polska), Gędźba (Polska), DiGrease’s Buffoon Theatre (Białoruś), Birka Boys (Szwecja), Ostrovia (Polska), Stary Olsa (Białoruś), Lutaś (Białoruś), Dziejba (Polska), Cornucopia (Białoruś).

 

Piątek, 3 sierpnia

11.00 Uroczyste rozpoczęcie festiwalu (przedstawieni zostaną uczestnicy i zaprezentowane okręty)

12.00 Obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym

Na zakończenie uroczystości powitania gości zostanie rozpalony ogień przy użyciu świdra ogniowego. Ogień zostanie rozniesiony do wszystkich chat i obozowisk festiwalowych.

12.30 Wyścigi słowiańskich i wikińskich łodzi

Repliki wczesnośredniowiecznych łodzi są stałym elementem festiwalu.

12.30 Pokaz sokolniczy - na placu bitwy

12.30 Turniej łuczniczy – plac strzelniczy

13.00 Wymiar sprawiedliwości we wczesnym średniowieczu.

Mir Świątynny i Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdælasaga, Egils saga Skallagrímssona - inscenizacja.

13.00 Bieg Niewiast

Cykl konkurencji sprawnościowych dla niewiast:
- obieranie warzyw mieczem
- przeniesienie wiadra z wodą
- naprowadzenie głosem ślepego wojownika na kapustę, którą będzie musiał przeciąć mieczem
- rzut sakiewką do kosza
- przyciągnięcie pijanego męża do domu
- znalezienie jajka w koszu z sianem
- rozebranie wojownika

14.00 Przyjęcie młodego wojownika do drużyny - rytuał inicjacyjny oraz nawiązanie do wilkołactwa – inscenizacja.

Mir Świątynny oraz Sąd Boży: na motywach Helmolda (ks. I/84) oraz Tacyta (40); Pliniusza VIII 80-82; oraz Holmgang wg Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils saga Skallagrímssona Młody wojownik - syn wikińskiego najemnika - wsławiony w swym pierwszym boju składa w świątyni daninę ze zdobytych przez siebie łupów; w uznaniu swych dokonań zostaje przyjęty w poczet wojowników drużyny grodowej – inscenizacja.

15.00 Powrót drużyny świątynnej z wyprawy wojennej wg zapisów Saxona Gramatyka o Arkonie drużyna świątynna powraca z wyprawy, składają łupy pod posągiem: broń, kosztowności, niewolników - jeden z niewolników zostaje złożony w ofierze u stóp posągu, pozostali przydzieleni do wyznaczonych prac – inscenizacja.

15.30 Świętosława - Sygrydą Storradą

Inscenizacja przedstawiająca związek młodej Świętosławy z młodym Olafem Tryggvasona. Ojciec księżniczki decyduje się jednak wydać ją za mąż za szwedzkiego Eryka Zwycięskiego - plac bitwy.

16.00 Bitwa Słowian i wikingów

Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

17.00 Targ niewolników

Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i woja zdatnego do pracy zakupić.

17.30 Występy grup muzycznych i nauka tańca

18.00 Eliminacje do turnieju walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga

Każda grupa chętna wziąć udział w turnieju wystawia po dwóch wojów. Turniej ten jest wyłącznie dla uczestników festiwalu, ale ma on charakter pokazu i prezentacji sposobów walki.

19.00 Obrzęd przejścia. Pogrzeb poległego setnika

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych.

 

Sobota, 4 sierpnia

11.00 Misje i demokracja plemienna

„Jak w roku 1123 żercy ocalili życie misjonarza” - wg Ebbona (ks. I, rozdz. 1) oraz Thietmara (ks. VI, rozdz. 25) misjonarz hiszpański Bernard pod pozorem nawracania pogan próbuje zbezcześcić sanktuarium wolińskie - pojmany przez straż wydany zostaje kapłanom - wolinianie zgromadzeni wokół świątyni domagają się ukarania winnego śmiercią - kapłani zwołują więc na mocy postanowienia, którego misjonarz wydalony zostaje z Wolina z dożywotnim zakazem powrotu – inscenizacja.

11.30 Bitwa o most

Turniej drużyn 5-osobowych przygotowany przez grupę SILVER WOLF z Moskwy.

12.00 ,,Mroki średniowiecza" Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.

12.30 Sygryda i upadek Olafa. Sygryda – inscenizacja na placu, bitwa łodzi na Dziwnie

Wdowa po Eryku Zwycięskim rozprawia się z kolejnymi zalotnikami. Były ukochany Olaf Tryggvason policzkuje ją. Sygryda wyda mu bitwę. Duńczycy, Szwedzi, Polanie i Jomswikingowie stoczą bitwę z armią norweską.

13.00 Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga i wręczenie nagrody

14.00 Percival&Radbor przedstawiają słowiańskie legendy

"...jaki Znak twój? ...skąd twój Ród?" - opowieść muzyczna dla najmłodszych

15.00 Konkurs na strój kobiecy

16.00 Wróżba z koniem i włóczniami wg Thietmara (ks. VI, rozdz. 24) Bractwo Wojowników Kruki


16.00 Bitwa Słowian i wikingów

17.00 Konkurs na najdostojniejszą brodę wikińską oraz warkocz kobiecy

Konkurs otwarty, w którym mogą wziąć udział zarówno uczestnicy, jak i turyści. Oceniana jest długość, kolor, uczesanie i inne ozdoby brody. Jury złożone wyłącznie z pań zwiedzających festiwal.

18.00 Konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej

Każda grupa prezentuje w formie krótkiego (10 min.) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima.

19.00 Rozstrzygnięcie konkursu na jadło wczesnośredniowieczne

Spośród wszystkich średniowiecznych potraw przygotowanych przez uczestników wyłonione zostaną te najsmaczniejsze.

20.00 Słowiański obrzęd zaślubin

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach - pod warunkiem znalezienia chętnej pary!

21.00 Koncert projektu Percival&Radbor z materiałem "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" oraz „... jaki Znak twój? ...skąd nasz Ród?"

 

Niedziela, 5 sierpnia

12.00 Obrzęd ofiarowania – o pomyślne żniwa i obfity plon

Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach.

12.30 Targ niewolnic

Kroniki mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie na co popatrzeć, a i niewolnicę zdatną do pracy zakupić.

13.00 Pokaz sił słowiańskich i wikińskich okrętów

Wszystkie repliki wczesnośredniowiecznych łodzi wezmą udział w konkursie przeciągania liny. Łodzie siłują się na wodzie. Część załogi wiosłuje, a reszta ciągnie liny.

14.00 Test wikinga – próba wody

15.00 „Mroki średniowiecza"

Spektakl historyczno-fantastyczny Teatru Rozrywki Trójkąt.

15.00 Matka Królów Sygryda

W Danii umarł Swen Widłobrody, król, który wypędził swą żonę Sygrydę. Po matkę przybywają synowie Harald II król Danii, Kanut Wielki - król Wielkiej Brytani. Spotykają przyrodniego brata, króla Szwecji Olafa Skotkonunga – inscenizacja.

16.00 Bitwa Słowian i wikingów

17.00 Występ grupy muzyki dawnej

18.00 Zakończenie Festiwalu Słowian i Wikingów

*w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od organizatora program może ulec zmianie

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca