Sztuka

Festival dell’ Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

 

 

Występy polskich i zagranicznych filharmoników, Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Teatru z Jeleniej Góry, spotkania autorskie z poetami i prozaikami, wystawy malarskie i rzeźbiarskie – te i wiele innych wydarzeń artystycznych składają się na program Festivalu dell’ Arte w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Przez 8 sierpniowych dni w Pałacu w Wojanowie będzie można uczestniczyć w święcie sztuki zupełnie za darmo!

 

Festival dell’ Arte to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne. Letnie święto sztuki odbędzie się w malowniczej scenerii parku krajobrazowego w Wojanowie. - Kotlina Jeleniogórska od dawna przyciągała artystów i podróżników. W okresie romantyzmu przyjeżdżali tu m.in. Fryderyk Chopin, John Quincy Adams, Aleksander von Humboldt. Urzeczeni krajobrazem malarze zakładali kolonie i szkoły artystyczne. Johann Wolfgang Goethe w Pałacu w Ciszycy pisał „Fausta”, a Antoni Henryk książę Radziwiłł tworzył muzykę do tego dzieła. Festival dell’ Arte to sposób na to, aby sztuka, literatura i muzyka powróciły do Doliny Pałaców i Ogrodów – mówi Piotr Napierała, prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

W programie Festivalu dell’ Arte wydarzenie goni wydarzenie – wystąpią m.in. śpiewaczka operowa Alexandra Reinprecht oraz skrzypek Roman Lasocki. Swoje prace zaprezentują rzeźbiarz Józef Petruk i malarz Wojciech Kaniowski, a laureatka Nagrody Kościelskich Ewa Lipska zaprosi na spotkanie z poezją. Ale to dopiero początek – lista wszystkich zaangażowanych artystów dostępna jest na stronie internetowej Festivalu 
www.festivaldellarte.eu

Bogata oferta kulturalna to nie jedyny powód, dla którego warto zaplanować sierpniowy wypad na Dolny Śląsk. – Pałace i Ogrody Kotliny Jeleniogórskiej, w tym Pałac Wojanów, w lutym br. dołączyły do elitarnego grona Pomników Historii. Doceniona została ich niesamowita architektura i piękno. Wnętrza pałaców oraz tereny otaczających je parków krajobrazowych są wymarzonym miejscem do spędzania wolnego czasu – opowiada prezes Napierała.

Tylko od widzów – melomanów, amatorów malarstwa i rzeźby, wielbicieli literatury – zależy, czy Festiwal dell’ Arte wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń artystycznych Dolnego Śląska. Dlatego już dziś zapraszamy w sierpniu do Wojanowa!

Data Festivalu: 19-26 sierpnia 2012 r.
Miejsce: Pałac Wojanów k. Jeleniej Góry
Organizatorzy: Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, Dolnośląska Filharmonia w Jeleniej Górze
Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Pałac Wojanów

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca