Sztuka

Zdjęcia Ryszarda Kapuścińskiego z podróży po ZSRR

Blisko pięćdziesiąt fotografii stanowiących zapis podróży Ryszarda Kapuścińskiego po terenach byłego ZSRR będzie można oglądać na wystawie "Ryszard Kapuściński: Zmierzch Imperium", która 3 września zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Fotografie powstały w latach 1989-1991 podczas podróży pisarza po republikach dawnego ZSRR. Część z nich przedstawia pucz sierpniowy, do którego doszło w 1991 r. w Moskwie, a wystawę uzupełniają zdjęcia domów i cmentarzy.

"Kapuściński planował wystawę fotografii, które wykonał podczas tych podróży. Sam wybrał, wykadrował zdjęcia i schował je w szarych kopertach. Tak przeleżały wiele lat. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały 17 grudnia 2010 r. w Narodowej Galerii Sztuki +Zachęta+ w Warszawie" - mówiła rzeczniczka.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września, wcześniej była już także prezentowana w Lublinie i w Katowicach. Ryszard Kapuściński (1932-2007), w latach 1958-1972 był dziennikarzem i korespondentem Polskiej Agencji Prasowej. Jak sam wyliczył, w swojej karierze reportera był świadkiem 27 rewolucji, przebywał na frontach dwunastu wojen.

Pisano o nim jako o mistrzu reportażu literackiego i najwybitniejszym pisarzu wśród reporterów. Był podróżnikiem, reporterem, pisarzem. Dzięki wyprawom do Etiopii i Iranu powstały książki, które przyniosły Kapuścińskiemu międzynarodową sławę - "Cesarz" (1978) i "Szachinszach" (1982).
(PAP)


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca